Znanstveniki uspeli komunicirati s kitom grbavcem

Datum:

Ameriški znanstveniki trdijo, da so uspeli komunicirati s kitom v njemu lastnem jeziku. Raziskovalci kalifornijske univerze, skupine Davies in SETI ter fundacije za aljaške kite so v strokovnem članku navedli, da so imeli 20 minut trajajoč “pogovor” s kitom grbavcem. 

Študija z naslovom Interaktivno bioakustično predvajanje kot orodje za odkrivanje in raziskovanje nečloveške inteligence: ‘Pogovor’ z aljaškim kitom grbavcem je bila objavljena v strokovni reviji PeerJ – Life and Enviroment.

Raziskovalci so v morje potisnili podvodni zvočnik in predvajali “kontaktni klic” kita grbavca. Približal se jim je Twain, kit grbavec, ki je nato krožil okoli čolnov, na katerih so bili raziskovalci. Sledila je 20-minutna izmenjava, v kateri se je kit odzval na vsako predvajanje raziskovalcev, poroča New York Post.

“Verjamemo, da je to prva takšna komunikacijska izmenjava med ljudmi in kiti grbavci v jeziku grbavcev,” je povedala glavna avtorica dr. Brenda McCowan iz kalifornijske univerze v sporočilu za javnost. ”Kiti grbavci so izredno inteligentni, imajo zapletene socialne sisteme, izdelujejo orodja – mreže iz mehurčkov za lovljenje rib – in komunicirajo s pesmimi in družabnimi klici,” je povedal soavtor dr. Fred Sharpe iz fundacije za aljaške kite.

Končni cilj: komunikacija z nezemljani?
A končni cilj raziskovalcev pravzaprav ni komunikacija s kiti, temveč z zunajzemeljskimi oblikami življenja. Laurance Doyle raziskovalec z inštituta SETI in soavtor raziskave pravi, da bi lahko kitova dejanja indicirala, kako bi z ljudmi skušali komunicirati nezemljani.

”Zaradi trenutnih omejitev tehnologije je pomembna predpostavka iskanja nezemeljske inteligence ta, da bodo nezemljani zainteresirani za vzpostavitev stika in bodo tako ciljali na človeške sprejemnike. To pomembno predpostavko zagotovo podpira vedenje kitov grbavcev,” je v sporočilu za javnost povedal Doyle in dodal, da bi lahko človeštvo spregledalo poskuse komunikacije z nezemljani (če bi ti dejansko obstajali in skušali komunicirati z nami).

V inštitutu SETI sedaj upajo, da jim bo raziskovanje komunikacije med človekom in kiti pomagalo zasnovati posebne filtre, s pomočjo katerih bi lahko razlikovali med šumom in inteligentnimi signali.

Naslednji raziskovalni korak bo snovanje metod komunikacije med človekom in drugimi inteligentnimi živalskimi vrstami, denimo delfini, sloni in drugimi.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Je parkirišče v Piranu res najdražje na svetu?

Na Facebooku je počilo. Uporabnik družabnega omrežja je delil...

23-letnik z izsiljevanjem od mladoletnic pridobival intimne fotografije in videoposnetke

Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Celje so opravili...

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...