Zver napoveduje preiskavo zlorabe EU denarja v primeru “zelenega” lobističnega škandala

Datum:

Evropski poslanec dr. Milan Zver bo na pobudo Evropskih konservativcev sprožil zahtevo za ustanovitev preiskovalnega odbora Evropskega parlamenta, ki bo preiskal zlorabe evropskih sredstev v razvpitem škandalu Green Deal Lobbygate. To je eden večjih škandalov v Bruslju v zadnjem času, ki razkriva, da je Evropska komisija financirala izbrane nevladne organizacije za politično lobiranje v podporo t. i. zelenemu dogovoru. 

Po besedah Milana Zvera je to očitna zloraba davkoplačevalskega denarja: “EK je več let financirala izbrane nevladne organizacije, ki so z javnimi sredstvi lobirale evropske poslance za podporo škodljivemu Zelenemu dogovoru. Glavni strateg te mreže? Nihče drug kot socialist Frans Timmermans.” Sicer prijatelj in politični zaveznik Tanje Fajon.

Predlagani preiskovalni odbor naj bi preučil naravo in cilje pogodb, ki jih je Evropska komisija sklepala z nevladnimi organizacijami, uporabo evropskih sredstev za politično usmerjeno lobiranje, vpliv tega lobiranja na zakonodajni proces v EU in vlogo Timmermansa, nekdanjega podpredsednika Evropske komisije.

Evropski poslanec pa pri tem poudarja, da je ključno, da razkrijejo celotno resnico. “Zahtevamo popolno preglednost: javno morajo biti objavljene vse pogodbe, lobistični stiki in aktivnosti, za katere so bili ti nevladniki plačani. Prepričan sem, da bo pobuda prejela široko podporo političnih skupin – v interesu vseh je razkritje namenske porabe davkoplačevalskega denarja. To ni več vprašanje politike, temveč zaupanja v institucije EU.”

Kaj razkriva škandal Green Deal lobbygate?
Afera Green Deal lobbygate je izbruhnila v začetku leta, ko je nizozemski časnik De Telegraaf objavil tajne pogodbe, ki dokazujejo, da je Evropska komisija subvencionirala okoljske nevladne organizacije, da so z evropskim denarjem lobirale za strožje okoljske zakone in politike Zelenega dogovora. V ospredju škandala se je znašel nekdanji evropski komisar Timmermans.

Foto: FB

Pod okriljem Evropske komisije so te organizacije dobile konkretne naloge – lobirati pri evropskih poslancih in v državah članicah za še bolj ambiciozne zelene cilje EU. Po nekaterih podatkih so bile organizacije celo plačane za to, da identificirajo vplivne politike in jih prepričajo k podpori določenim zakonom, kot je bil tudi sporni zakon o obnovi narave.

Milan Zver ob tem poudarja: “Davkoplačevalci imajo pravico vedeti, ali je njihov denar služil kot orodje za politični pritisk.” Če bodo očitki potrjeni, bo to pomenilo nezakonito uporabo javnih sredstev, poseg v zakonodajni proces in kršitev temeljnih načel Evropske unije.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Bi podobno skupino, kot jo imajo zdaj ZDA, potrebovala tudi Slovenija?

Pravosodna ministrica ZDA Pam Bondi je v torek gostila...

V VSO ogorčeni nad organizatorji komemoracije ob obeležju v Jami

Krajevni odbor Zveze borcev za vrednote NOB je za...

Koliko denarja namenja ameriška vlada za to, da bodo medicinske sestre manj bele?

Ameriško ministrstvo za zdravje in socialne zadeve bo letos...