Slovenska politika proti omejitvam oborožitve

Datum:

Odbor za notranjo politiko se bo prihodnji teden sestal zaradi predloga Evropske komisije, ki predvideva otežitev dostopa do strelnega orožja. Ta predlog naj bi zajezil teroristične napade. Slovenska vlada je do predlaganih rešitev zadržana, proti pa je tudi večina evropskih poslancev, civilnih organizacij in SDS.

Na predlog Evropske komisije so se odzvale že številne organizacije doma in po svetu. V organizacijah menijo, da omejevanje legalno pridobljenega orožja ne bo odpravilo problema terorizma, ampak bo samo razorožilo državljane.

Vlada je načeloma proti predlogu
Vlada je na pretekli seji ugotovila, da so zaradi preprečevanja kriminala in glede na tehnični razvoj določene spremembe potrebne. Strinjajo se s predlogom, ki ureja enotno označevanje orožja v EU, sprejetje skupnih standardov za onesposobitev orožja in uporabo enotnega obrazca za onesposobljeno orožje.

Vlada pa je zadržana do rešitve, da bi med prepovedano orožje uvrstili predelano polavtomatsko orožje, polavtomatsko orožje za civilno rabo in nekatere druge vrste onesposobljenega orožja. Vlada ocenjuje, da zaostrovanje ne bo pripomoglo k preprečevanju kriminala, saj se pri večini zločinov uporablja orožje s črnega trga.

SDS: Gre za razorožitev državljanov
SDS, ki je sklicala sejo odbora za notranjo politiko, spremembam predloga EK nasprotuje. V SDS menijo, da se je komisija reševanja problema lotila z napačne strani. “Namesto da bi se ukvarjali z vprašanjem, kako zajeziti in preganjati nezakonito trgovino z orožjem, gre komisija v ukrepe, ki vodijo v razorožitev državljanov, ki orožje posedujejo zakonito,” so bili jasni pri SDS.

Orožje, uporabljeno v terorističnih napadih, prihaja s črnega trga
Predstavnika Inštituta za demokratični nadzor nad oboroženimi silami Andrej Rupnik in Anton Travner pojasnjujeta, da je orožje, uporabljeno v terorističnih napadih, kupljeno na črnem trgu. Pojasnjujeta tudi, da izvira orožje, ki se prodaja na črnem trgu, z vojnih območij, še vedno pa kroži ogromno nezakonitih kosov z Balkana. Travner zato predlaga izboljšanje čezmejnega policijskega sodelovanja za zajezitev prevažanja nezakonitega orožja in razmislek o primernosti sedanje višine zagroženih kazni za njegovo tihotapljenje.

Zaskrbljeni so tudi v Lovski zvezi Slovenije
Nad predlogom sprememb so zaskrbljeni tudi v LZS. Zveza šteje 20.580 članov, ki posedujejo čez 75.000 kosov orožja. Po besedah predsednika LZS Felixa Kropeta so prav civilni imetniki orožja najbolj nadzorovani in preverjani.

Šoltes, Zver, Tomčeva, Bogovič in Peterle so proti
Svojo zaskrbljenost so izrazili tudi evropski poslanci. Igor Šoltes meni, da predlogi presegajo sprva zastavljene cilje zagotavljanja varnosti znotraj EU. Lojze Peterle je povedal, da direktive v tej obliki ne bo podprl, ker večinoma otežuje življenje športnikom, lovcem in zbirateljem. Milan Zver je mnenja, da je besedilo predloga popolnoma populistično, nestrokovno in absurdno, enako pa meni tudi Romana Tomc. Skorajda enak je tudi odziv Franca Bogoviča, ki pravi, da se je komisija pri ukrepih za preprečevanje terorizma osredotočila na povsem napačno skupino uporabnikov orožja.

A. R., STA

Sorodno

Zadnji prispevki

Pobuda o ustanovitvi Poštne Banke Slovenija tudi v Mariboru

Poslanec Dejan Kaloh je podal poslansko pobudo za ponovno...

Nov poskus uničevanja edinega tradicionalnega opozicijskega medija v državi

Podjetje Nova obzorja, ki med drugim izdaja tednik Demokracija,...

Pirc Musarjeva in Čeferin zelo verjetno kršita zakon o odvetništvu

Ob medijskem napadu na Klemna Jakliča se je izkazalo,...

Nepravilna spomladanska košnja terja velik davek pri pokosu živali

Bližajo se spomladanska košnja ter druga opravila na poljih...