Vrhovna sodnika Barbara in Jan Zobec: O povojnih pobojih se mora še kako govoriti, mrtve je potrebno pokopati in storilce kaznovati

Datum:

Vrhovna sodnika Barbara in Jan Zobec sta v oddaji za Radio Ognjišče spregovorila o pomembnosti volitev, ki so temelj demokratične družbe, nizkem zaupanju Slovencev v sodni sistem ter še nerazrešenem vprašanju povojnih pobojev na Slovenskem.

V oddaji sta poudarila, da je pomembno, da se ljudje udeležijo prihajajočih volitev. Vrhovna sodnica Barbara Zobec je povedala, da se ljudje ne zavedajo moči, ki jo imajo na volitvah in referendumih.

“Prav presenetile so me volitve na Madžarskem, kako velik odstotek ljudi je šel na volitve. Tako da upam, da se bodo tudi pri nas počasi zavedli. Če se pogovarjaš z ljudmi, vsi jamrajo, vsak vidi, da je nekaj narobe. Na volitve pa zamahnejo z roko: Ah, kaj bom hodil. Tako, da ne vem. Ljudje očitno še živijo z miselnostjo v totalitarnem režimu,” je povedala.

Moč ljudstva se odraža skozi volitve
S tem se je strinjal tudi vrhovni sodnik Jan Zobec, ki je še dodal, da sta v ustavni demokraciji pomembni dve stvari. “Pomembna je demokracija, se pravi ljudski glas, in pomembna je ustavnost. Se pravi močno, robustno sodstvo, zlasti ustavno sodišče. Ko se to dvoje združi, ljudski glas in močno robustno sodstvo, ki ta ljudski glas seveda kontrolira, imamo polno in dobro delujočo ustavno demokracijo.”

Vrhovni sodnik Jan Zobec (Vir: Twitter)

V Sloveniji po njegovem mnenju ni takega robustnega sodstva, a ravno tako umanjka resen odnos do državljanske dolžnosti, ki jo predstavlja sodelovanje na volitvah, zaradi česar “potem seveda ustavna demokracija še kako šepa”. “Pomembno je, da se volitev udeleži čim več ljudi, da ljudje odgovorno izkoristijo svojo edino priložnost, da vplivajo na to, kdo bo vodil to državo, kam bo ta država šla, kakšno bo njihovo življenje in da se zato enostavno udeležijo volitev,” je še dodal.

Potrebno govoriti o povojnih pobojih
Na vprašanje o smiselnosti razpravljanja o medvojnih in povojnih pobojih na Slovenskem se je odzvala Barbara Zobec. “Postavite to vprašanje judovski skupnosti: ‘Ali naj se neha govoriti o holokavstu?’ Me zanima, kaj bi vam rekli,” je povedala in dodala, da se je o samem holokavstu veliko pisalo, diskutiralo in razpravljalo. V Nemčiji je celo zakonsko prepovedano zanikanje holokavsta.

“Pri nas zadeve še niso razčiščene. Skoraj hodimo po truplih več kot 600 množičnih grobišč, o tem pa se ne sme govoriti,” je povedala vrhovna sodnica in dodala, da dokler se te zadeve ne razčistijo, se o njih še kako mora govoriti.

S povedanim se je strinjal tudi vrhovni sodnik Zobec in dodal: “Minimum, najmanj, kar bi bilo treba storiti, je dvoje: urediti človeški pokop žrtev, kakor zahteva civilizacija že od antike naprej, in seveda vsaj simbolično kaznovanje storilcev.”

Ivan Šokić

Sorodno

Zadnji prispevki

[Javnomnenjska anketa] SDS se obeta visoka zmaga na evropskih volitvah

Podpora vladi Roberta Goloba še naprej pada. Po zadnji...

Nad nekdanjega ministra poslali policijo!

Danes zjutraj sta policistki obiskali nekdanjega ministra za kulturo...

27. april – dan, ko so komunisti paktirali z nacisti in razklali slovenski narod

27. aprila je državni praznik. Imenujejo ga dan boja...

Amerika šokirana: Razmere na kampusih ušle izpod nadzora

V zadnjih dneh vse bolj kaže, da so razmere...