Macron: Ne moremo izključiti napotitve “zahodnih” vojakov v Ukrajino

Datum:

Francoski predsednik je na včerajšnjem srečanju evropskih voditeljev dejal, da v tem trenutku ni mogoče izključiti razvoja dogodkov, v katerem ne bi napotili “zahodnih” vojakov v Ukrajino. Na srečanju je sicer naznanil nove korake za okrepitev pomoči Ukrajini v boju proti ruski nezakoniti invaziji. 

“Smo na kritični točki tega konflikta, na kateri je potrebne več iniciative […] Odločeni smo, da bomo storili vse, kar je potrebno, dokler bo potrebno,” je povedal Macron.

Francoski predsednik pa je imel tudi posebno sporočilo za Kremelj: “Prepričani smo, da je poraz Rusije bistven za varnost in stabilnost Evrope. […] “

Na srečanju je bilo sicer prisotnih 25 voditeljev evropskih držav, med njimi nemški kancler Olaf Scholz, predsednik poljske Andrzej Duda, španski predsednik Pedro Sanchez in drugi.

Do nove iniciative evropskih držav prihaja po tem, ko sta se tako EU kot ZDA soočali z mednarodnimi kritikami zaradi zakasnitve vojaške pomoči Ukrajini. Kot smo že pisali, se je v EU zataknilo pri nezadostnih industrijskih kapacitetah, v ZDA pa pri vprašanju politične volje.

Brez konsenza o zahodnih vojakih v Ukrajini
Ukrajina pa se ne sooča zgolj s pomanjkanjem orožja, temveč tudi osebja. V ta namen je bil pripravljen nov mobilizacijski zakon, ki pa ga tamkajšnji parlament še ni potrdil. Macron je po drugi strani poudaril, da konsenza za napotitev zavezniških vojakov v Ukrajino zaenkrat ni, a tega slučaja ni mogoče povsem izključiti. “Vse je mogoče, če nam pomaga doseči naš cilj,” je bil odločen Macron.

Politico poroča, da bi se zavezniško osebje lahko znašlo v Ukrajini relativno hitro, čeprav ne na sami fronti na vzhodu in jugu države, temveč na meji z Belorusijo, kjer bi sodelovali pri odstranjevanju zemeljskih min in pomagali zavarovati državno mejo.

O morebitni napotitvi sil bi se sicer po njegovih besedah neodvisno in suvereno odločala vsaka država posebej, poročaj STA. 

Zdi se, da je največji odpor proti napotitvi civilnega ali vojaškega osebja v Ukrajino najti pri Nemčiji. Macron je proti Scholzu na srečanju uperil bodico: “Veliko ljudi, ki danes pravijo “nikoli, nikoli”, so bili isti ljudje, ki so pred dvema letoma rekli “nikoli, nikoli tanki, nikoli letala, nikoli rakete dolgega dosega […] Spominjam vas, da so pred dvema letoma mnogi za tem omizjem rekli, ponudili bomo spalne vreče in čelade.”

Danski premier o “naivni” Evropi
Posebno pomenljiv je bil komentar danskega premierja, ki je posvaril zoper naivne ocene varnostne situacije v Evropi. Mette Frederiksen je dejal, da se mora Evropa izogniti napakam iz tridesetih let prejšnjega stoletja. Prepričan je, da mora Evropa okrepiti obrambno industrijo in začeti odkrit pogovor s svojimi prebivalci.

Države so na srečanju naznanile tudi koalicijo za oskrbo Ukrajine z raketami in nakup topovskega streliva zunaj EU.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Joveva na zaslonih škodi svoji stranki

Nosilka liste Gibanje Svoboda za evropske volitve Irena Joveva...

Dr. Krek: Referendum o konoplji se lahko zelo grdo zlorabi

"Referendum o konoplji, tako kot je napisan, se lahko...

Je oblast res tako mamljiva?

V Ilirski Bistrici še vedno vre. Temperatura je dosegla...

Putiniste in prebujence druži več, kot želijo priznati

Tucker Carlson je znan ameriški konservativni komentator. V nasprotju...