[Video] Psiholog Perko o mladih, ki so se spravili nad policijo: “No, če seveda potem dobiš denar nazaj, je to sporočilo”

Datum:

“Sankcije sicer so, vprašanje pa je, koliko so učinkovite,” je v zvezi z dogajanjem v parkirni hišni na Rudniku, ko je množica mladih ustavljala policijski avtomobil in se norčevala iz policistov, komentiral Primož Kadunc s Policijske uprave Ljubljana. Ob tem pa je psiholog dr. Andrej Perko pripomnil, zakaj je tako. “No, če potem seveda dobiš denar nazaj, je to sporočilo,”je izjavil v oddaji 24ur Zvečer. Meni, da je takšno početje posledica nespametne politike aktualne vlade.   

Spomnimo, da je Golobova vlada v lanskem letu poskrbela za sprejetje zakona, ki je določil vračilo glob za določene prekrške iz obdobja covida-19. To so naredili, čeprav so tedaj številni opozarjali, da se bo takšno ravnanje vrnilo kot bumerang. Težko je namreč pričakovati, da bodo ljudje upoštevali veljavne predpise, če vedo, da jim bodo vplačani denar za storjeni prekršek tako ali tako vrnili nazaj.

V zvezi z objestnim obnašanjem mladih do policistov je psiholog Andrej Perko tudi povedal, da je treba širše pogledati na vse skupaj, torej v kakšni družbi živimo in kako ta sploh deluje. “Ta postmoderni čas ustvarja nekega novega človeka, kjer njegovo mišljenje ne prenese nobenih omejitev več,” je izpostavil in dodal, da je človek v nekem smislu postal bog.

“Neskončna svoboda, vse je dovoljeno. Relativizem, kjer resnica pravzaprav ne obstaja. Vse je relativno in v tej relativnosti manjka vertikalna avtoriteta. Brez nje se pravzaprav v razvoju posameznika ne more oblikovati moralni čut, torej občutek, kaj je in kaj ni prav,” je pojasnil in dodal, da živimo v dobi narcizma, v principu ugodja. Ta se prenese v odraslo dobo, “predvsem pa v mladostniško dobo, ko vsak išče lastno identiteto“.

Če človek tega čuta odgovornosti ni razvil, tudi lastne identitete ne more razviti,” je izpostavil Perko in opozoril, da ker vertikalne avtoritete ni, prevlada avtoriteta horde, volčjega krdela. “In to se je zgodilo tukaj,” je povedal in dodal, da če ima človek oblikovano identiteto, kdo je, zna ločiti, kaj je in kaj ni prav, če pa je identiteta šibka, se seveda hitro zlije z množico in sebe doživlja kot njen del.

Kadunc je sicer v zvezi z dogodkom pojasnil, da sta policista ravnala pametno in strokovno, ker sta raje poklicala okrepitve, kot pa da bi izstopila iz avta, ko sta ugotovila, da je na samem kraju prevelika množica (med njimi pa precej mladoletnih). Njun nastop bi po njegovih besedah lahko vse skupaj le poslabšal. “Postopki še trajajo. Vsi, ki so tukaj sodelovali, naj pričakujejo ustrezne sankcije,” je napovedal. 

Foto: X

Če dobiš denar nazaj, je to sporočilo
Perko je pojasnil, da se tako obnašajo, ker si v nekem smislu to lahko privoščijo. “Naša današnja družba kaže, da ne bodo kaznovani. Da ni nobenih posledic njihovih dejanj, čeprav so ta slaba. Vse torej lahko napravijo, ker ni nobenih pravih sankcij. Manjka čut odgovornosti.” Če bi bila, meni psiholog, družba naravnana drugače, bi nosili posledice dejanj, kot se spodobi, in bi bilo verjetno tega manj. Na to je Kadunc pripomnil, da sankcije sicer so, a je vprašanje, koliko so učinkovite. “No, če potem seveda dobiš denar nazaj, je to dovolj zgovorno sporočilo,” je zaključil psiholog Perko.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Izraelski zunanji minister: Odločitev tožilca ICC je zgodovinska sramota

Odločitev tožilca Mednarodnega kazenskega sodišča Karima Khana, ki je...

Hojs: Janković si je v kapitalizmu bogato napolnil žepe

V Ljubljani pred mestno hišo poteka že 13. shod...

Milan Zver: Iranska revolucionarna garda je “UDBA nad UDBO”

"Po tem incidentu ne pričakujem nekih bistvenih radikalnih sprememb,...

Aleš Hojs in Alenka Forte vabita na pogovorni večer

Kandidata za evropska poslanca Aleš Hojs in Alenka Forte...