Golobova vlada se je nedavno pohvalila, da je stopil v veljavo zakon, ki določa vračilo glob za določene prekrške iz obdobja COVIDA-19. “To je udarec vsem zdravstvenim delavcem, ki smo med pandemijo delali, da bi čim manj ljudi zbolelo in umrlo zaradi covida. Pravila so bila z namenom zmanjšanja prenosov. Prekrške je kaznovala vsaka država, tudi Avstrija. Skrajna levica pa je ves čas nagajala. In še kar ne nehajo,” je v zvezi s tem kritičen zdravnik dr. Federico V. Potočnik.
Ker so bili med tistimi, ki so najbolj pogosto kršili veljavne ukrepe iz časa covida, tisti, ki so se udeleževali protivladnih protestov, slednji pa so v veliki meri zaslužni za ustoličenje Golobove vlade, marsikoga ne čudi, da se je ta oblast odločila za omenjeni ukrep, da se jim s tem na nek način odkupi za pomoč. S tem pa so vladajoči kršiteljem poslali nespametno sporočilo za ohranjanje reda in pravne države, da če slučajno zavlada konkurenca, je razgrajanje dovoljeno, četudi se z njim ogroža javno zdravje.
Izbrisani bodo podatki o storjenih prekrških
Kot navaja vlada, upravičencem za uveljavitev pravic ne bo potrebno vlagati individualnih zahtevkov, ker bodo prekrškovni organi po uradni dolžnosti poskrbeli za izdajo informativnih izračunov, ki bodo posredovani po pošti. Predvideno je, da bodo januarja drugo leto odposlani prvi informativni izračuni. “V primeru vsebinskih napak bo zoper informativni izračun mogoče vložiti ugovor. Zneski plačanih in izterjanih glob bodo povrnjeni na plačilne račune upravičencev, podatki o storjenih prekrških pa bodo izbrisani iz prekrškovnih evidenc,” ob tem pojasnjujejo.
Omenjeni ukrep sporoča, da sledijo velikodušno odpustki v primeru, ko se dela “za pravo stvar”, torej, da se nasprotuje vladavini Janeza Janše. Omenjeno logiko delovanja je sicer že pred časom razkril ljubljanski župan Zoran Janković, ko je na vprašanje, ali ga je strah, da bi kdaj pristal v zaporu, odvrnil: “Pa niti slučajno, jaz sem bil vsa ta leta, da tako rečem, na tem področju izvršne oblasti največji nasprotnik politike Janeza Janše.” “Jaz to razumem, kot “aktivnosti za razgradnjo pravne države”. Policisti so predvsem opozarjali kršitelje in redkeje kot v preteklosti, izrekali kazni. Bili smo očitno manj represivni, kot v nekaterih jedrnih državah EU, katere nam naj bi bile vzor,” je ob vladnih načrtih za poplačilo glob tistim, ki so v času covida zagrešili kazniva dejanja, komentiral nekdanji šef policije Anton Olaj.
Kritik ne manjka
“V posmeh vsem, ki so izgubili svojce v času #COVID19 epidemije, so bili hospitalizirani na intenzivnih oddelkih, imajo posledice po preboleli bolezni, so spoštovali ukrepe. Predvsem v posmeh vsem zdravstvenim delavcem, ki so z zadnjimi močmi delali na covid oddelkih,” je v zvezi z namero vlade komentirala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec.
Nekateri menijo, da je s tem odprta Pandorina skrinjica pravnega kaosa v državi in da to pomeni, da vlada anarhija. “To več ni vlada, to je anarhija..Dobro ste začeli, še bolje nadaljujete..”; “Ladja norcev.”, “Še en udarec zdravi pameti.”; “Kaj boste vrnili pa nam, ki smo se vladnih odlokov držali? Butale.”; “Sramota. Predvidoma je to zagotovilo, da zakonov te vlade ni treba spoštovati. Zakaj imamo torej vlado?”; “Zelo nizkotno dejanje, ki prižiga rdeči gumb za pravno državo…mav se umirite in zadihajte, ker bumerang se hitro vrne…po celem svetu je bilo enako, pri nas pa smo bili še povrhu na koncu s kapacitetami v bolnišnicah…bili ste srž za zgago in to ste še sedaj nebodigatreba…”, so nekateri izmed komentarjev, ki so sami po sebi dovolj zgovorni.
Le upamo lahko, da nas doleti kakšna podobna kriza, saj v luči tega obstaja skrb, kakšen vpliv bodo tovrstni odpustki imeli na disciplino spoštovanja ukrepov. Nekateri bodo namreč imeli v mislih, da jim je navkljub ogrožanju javnega zdravja dovoljeno prav vse in da se bo za njihovo “pravico” pač poskrbelo, ko bodo njihovi na oblasti.
Ž. N.