Bo Tusk prekinil sodelovanje z ZDA in Južno Korejo pri gradnji jedrskih elektrarn?

Datum:

Vlada Donalda Tuska naj bi razmišljala o sodelovanju s Francijo pri gradnji druge ali tretje jedrske elektrarne na Poljskem, kar nakazuje potencialni odmik od prejšnjih partnerstev z državami, kot sta ZDA in Južna Koreja.

Po neuradnih virih, objavljenih v poljskem časopisu Dziennik Gazeta Prawna (DGP), se Tusk morda nagiba k partnerstvu s francoskim energetskim velikanom EDF, ki postaja priljubljen sodelavec v vladnih krogih.

“Politiki govorijo o kristalizirani politični volji v vladi, da jih določi za dobavitelja tehnologije za naslednjo elektrarno,” poroča časnik.

Odločitev je odvisna od izida pogovorov o korejskem projektu, ki ga podpira Polish Energy Group skupaj z zasebnim investitorjem Zygmuntom Solorzom, lastnikom televizije Polsat in energetske družbe ZE PAK (Pątnów, Adamów, Konin).

Tusk proti ZDA?

Zaupanje še ene jedrske naložbe francoskemu EDF bi lahko Tuskovo vlado postavilo v konflikt ne le z ZDA, temveč tudi s predsednikom Andrzejem Dudo, ki se je med obiskom v ZDA zavzel za izbiro ameriškega investitorja za gradnjo druge elektrarne.

Ameriško podjetje Westinghouse je poljska vlada izbrala za izvajalca prve jedrske elektrarne na Poljskem, ki naj bi jo zgradili na baltski obali.

Poljski avtokratski premier Donald Tusk (Foto: Bobo)

Washington, ki je upal, da bo Westinghouse izbran za drugi poljski jedrski objekt, bi bil verjetno nezadovoljen s takšnim obratom dogodkov. Neuradni signali kažejo, da ameriška administracija močno lobira za svoja podjetja.

Natančna lokacija potencialne elektrarne EDF ostaja nedoločena, razmišljajo pa o Bełchatówu, Kozienicah ali Koninu v središču Poljske, zlasti če se bo vlada pogajala o zamenjavi partnerja ali celo nacionalizirala projektna podjetja v dogovoru z lastnikom Polsata.

Odločnost vlade predpogoj za jedrsko energijo

DGP ugotavlja, da politični premisleki zasenčijo poslovne izračune.

“Izkušnje kažejo, da je odločnost vlade pogosto predpogoj za uspeh jedrskih projektov. Ta kontekst je ključen za razumevanje nagnjenosti k Francozom,” piše v publikaciji.

Sodelovanje z EDF predstavlja priložnost za poljski jedrski sektor, da ublaži tveganja, povezana z evropskim institucionalnim nadzorom, in se tesneje uskladi z vse bolj vplivno pripovedjo o zeleni evropski industriji. Vendar pa gradnja jedrske elektrarne z dvema ali tremi partnerji prinaša tudi tveganja, kot so višji stroški, večja regulativna bremena in možnost konkurence z omejenimi viri vključno z usposobljenim osebjem.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

“Litijska” ni ena, kradejo na vseh koncih

Najprej je bila novinarska konferenca. Robert Golob je skoraj...

Pravna mreža ali Hamas mreža?

Nekdanji generalni direktor policije Anton Olaj je opozoril na...

V nemških velemestih med novorojenčki že prevladujejo Mohamedi

V nemških velemestih so med novorojenčki vse pogosteje različice...

Integracija nezakonitih migrantov je očitno le pobožna želja

Čeprav je znano, da se je pametno učiti iz...