Vojaki, ki ne bodo uveljavili poklicne pokojnine, si lahko oddahnejo

Datum:

Ustavno sodišče je odločilo, da je bil pokojninski zakon v delu, ki zadeva pravice pripadnikov Slovenske vojske do izplačila sredstev za poklicno pokojnino šele po izteku pogodbe o zaposlitvi z Ministrstvom za obrambo RS, v neskladju z Ustavo RS. Pogoje iz avtentične razlage je v zakonsko besedilo vključila šele novela, sprejeta konec leta 2015, so zapisali.

Zavarovanci, ki so najmanj deset let opravljali vojaško službo v Slovenski vojski in ne nameravajo uveljaviti pravice do poklicne pokojnine, bodo imeli pravico zahtevati, da se jim sredstva na računu sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja izplačajo v enkratnem znesku. To bo mogoče, kljub temu da jim pogodba o zaposlitvi z obrambnim ministrstvom še ni prenehala, so zapisali na Ustavnem sodišču.

Zahtevo za ustavosodno presojo omenjenega zakona sta vložila Sindikat vojakov Slovenije in Delovno in socialno sodišče v Ljubljani. Sindikat je navedel, da želi 289 njihovih članov, ki so pripadniki Slovenske vojske, uveljaviti pravico do enkratnega izplačila sredstev, ki jih je obrambno ministrstvo zanje vplačevalo v sklad obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja.

Po njihovih navedbah je bil na delovnem in socialnem sodišču sprožen socialni spor, v katerem 194 pripadnikov Slovenske vojske zahteva enkratno izplačilo sredstev, 95 pripadnikov pa je zahtevek vložilo pri Kapitalski družbi pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Izpodbijana avtentična razlaga zakona po mnenju sindikata onemogoča pridobitev pravice do enkratnega izplačila sredstev, zato naj bi bile pravice delavcev ogrožene.

M. P., STA

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tako so palestinski skrajneži napadli nemškega ambasadorja

Nemški ambasador Oliver Owcza je pred dvema dnevoma obiskal...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...