Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Datum:

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita razkošne počitnice, ko je v državi najtežje. Premier je očitno res prepričan, da bo na oblasti vztrajal dva polna mandata, čeprav so številke neizprosne. Nazadnje sta se z Gabrovo odpravila na križarjenje iz Genove, z vsakim razkošnim potovanjem pa sta manj priljubljena (več). Zanimivost – turistična križarjenja sicer niso nacistična “pogruntavščina”, so jih pa tedaj močno popularizirali za pridobivanje ljudstva za rasistično ideologijo. 

Podobno kot premier Robert Golob in njegova spremljevalka Tina Gaber so tudi nacisti znali uživati na turističnih križarjenjih. Pravzaprav se lahko Golob in Gabrova za križarjenje zahvalita prav njim, saj gre za hobi, ki so ga močno popularizirali v nacistični Nemčiji, čeprav so prva tovrstna potovanja še mnogo starejša.

Raznim “socialistom” so bile vodne radosti že od nekdaj pri srcu
Skozi novejšo zgodovino z zanimanjem opažamo, da so bile vodne radosti vselej pri srcu predstavnikom različnih socialističnih režimov oziroma njihovih derivatov. Poleg nacistov lahko spomnimo še na balkanskega krvoloka Josipa Broza Tita in njegovo slovito ladjo Galeb.

No, Golob na prvi pogled morda res ni socialist, vendar pa to venomer dokazuje s svojimi političnimi odločitvami. Nenazadnje tudi deklariranim socialistom (v zgodovini in danes) ne gre za nič drugega kot za denar in razkošje, torej za to, kako ubogi raji pobrati čim več. Golob se ne zna pretvarjati, njegova socialistična politika pa vztrajno duši gospodarstvo (več).

Popularizacija turističnih križarjenj v obdobju Adolfa Hitlerja
Kot zanimivost naj izpostavimo še nekaj besed o križarjenjih v času vladanja Adolfa Hitlerja. The Cruise Insider poroča, da so se turistična križarjenja močno popularizirala v 30-ih letih 20. stoletja. Zaradi krepitve in bogatenja srednjega razreda je turistična ponudba vse bolj ciljala prav nanj, poglavitni namen turističnega križarjenja v Tretjem rajhu pa je bil ideološki.

Ko so nacionalsocialisti leta 1933 v Nemčiji prevzeli oblast, je nacionalna nemška delavska organizacija Deutsche Arbeitsfront (nemška delavska fronta) ustanovila program Kraft durch Freude (v prevodu moč skozi veselje) – državno organizacijo za prosti čas, namenjeno zagotavljanju cenovno dostopnih potovanj in prostočasnih dejavnosti za nemški delavski razred, in sicer z namenom dviga morale in krepitve domače turistične industrije.

Vse od Norveške do severne Afrike
Šlo je ideološki program, katerega namen je bil pridobivanje nemškega ljudstva za nacionalsocialistične ideje, saj si dotični razred tovrstnih užitkov sam ne bi mogel privoščiti. Za potovanja so bile posebej izbrane najlepše nemške počitniške regije, pomorske destinacije in celo tujina, in sicer vse od Norveške do severne Afrike. Cene vozovnic so subvencionirali, na ladjah pa omogočili pestro ponudbo: jedilnice, salone, knjižnice, telovadnice itd.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

RTV nastopa kot lakaj globoke države

Kako je izvrševanje "pravice do obveščenosti" videti na depolitizirani...

V državi z največjo muslimansko skupnostjo prišlo do napada na sinagogo

Policija je davi v mestu Rouen na severozahodu Francije...

Danes na Nova24TV: Film o najhujšem bratomoru 3450 slovenskih vojnih ujetnikov

Dr. Jože Dežman, predsednik vladne komisije za reševanje vprašanj...

Vabljeni na znanstveno konferenco Leto 1944 na slovenskem – osemdeset let pozneje

Študijski center za narodno spravo in Park vojaške zgodovine...