Ob namigih, da naj bi se Slovenija odločila za sankcije proti Republiki Srbski – spomnimo, da so viri trdili, da sankcije prek Tanje Fajon blokira ljubljanski župan Zoran Janković –, je predsednik Republike Srbske Milorad Dodik začel groziti, rekoč, da bodo našli način, da se odzovejo. Med vrsticami je torej napovedal protisankcije. A kako bi lahko Republika Srbska sploh škodovala Sloveniji?
“Slovenci morajo vedeti, da bomo v Republiki Srbski izvajali povračilne ukrepe, kar koli že to pomeni,” je Dodik dejal v intervjuju za medije Republike Srbske med obiskom Moskve, kjer se je v petek udeležil vojaške parade ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne.
Grožnje politiki in poslovnežem
Odzval se je na medijska poročila, da najmanj štiri članice EU-ja, med njimi tudi Slovenija, razmišljajo o uvedbi sankcij proti predstavnikom Republike Srbske – druge naj bi bile Estonija, Poljska in Češka. Sankcije naj bi zadevale Dodika, predsednika vlade Radovana Viškovića in predsednika narodne skupščine Republike Srbske Nenada Stevandića.

Dodik je sicer kot povračilni ukrep omenil, da bi lahko slovenskim ministrom prepovedali uporabo Republike Srbske kot tranzitne poti, pri tem pa je še dodatno – med vrsticami – zagrozil slovenskim poslovnežem, rekoč, da Republika Srbska ostaja naklonjena slovenskim poslovnežem, ki pa morajo vedeti, da jim politika s tem dela slabo uslugo. Po njegovih besedah v Republiki Srbski dela veliko slovenskih poslovnežev, ki jih cenijo in bodo deležni podpore.
Dodik se je ob tem tudi vprašal, zakaj bi Slovenija uvedla sankcije, rekoč, da Republika Srbska ne uničuje BiH-a, ampak le zahteva, da se spoštuje njen ustavni položaj, še navaja Tanjug.
S čim sploh lahko izsiljuje Dodik?
“Kakšen brezvezen blef. Slovenija lahko brez težav v odgovor zamrzne finančno in drugo premoženje pod slovensko jurisdikcijo gospodom iz Republike Srbske? Je kar nekaj tega v Sloveniji,” je na socialnem omrežju X zapisal bivši evropski poslanec iz miljeja LMŠ, Klemen Grošelj.

To sicer drži – Republika Srbska ima vsekakor več koristi od Slovenije kot Slovenija od Republike Srbske, saj za Dodika Slovenija prek srbske diaspore v Ljubljani, ki ji neuradno poveljuje Zoran Janković predstavlja okno v svet. A ravno to je tudi eden od razlogov, zakaj ima Dodik vzvode, ki v uradni politiki države niso povsem očitni. Kot smo že pisali, naj bi po pisanju bosanskih medijev Slovenija postala oaza dvomljivega kapitala Dodika in njegovih tajkunov. Poročali smo že o tem, da je z Dodikom povezani poslovnež Mladen Milanović Kaja prek svojega podjetja MG Mind od Izeta Raztoderja kupil nedokončan poslovni del velikega športno-poslovnega kompleksa Stožice v Ljubljani.
Da ima Dodik močan vpliv na slovensko politiko, pričajo viri, ki pravijo, da Slovenija do zdaj ni uvedla sankcij proti Dodiku, ker je ljubljanski župan Zoran Janković domnevno neposredno lobiral proti sankcijam, saj se je želel izogniti zaostritvi odnosov s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem. Tanja Fajon naj bi mu le ustregla, čeprav nekateri člani slovenske vlade po pisanju portala podpirajo uvedbo sankcij, je odsotnost soglasja znotraj koalicije preprečila njihovo uveljavitev v tem trenutku.
Jankovićev vpliv
V okviru specifične slovenske politične resničnosti je treba razumeti dinamiko med Zoranom Jankovićem, ki sploh ne skriva svojih prijateljskih povezav z Dodikom, in preostankom slovenske levice. Janković se je pozicioniral kot Kučan po Kučanu in tudi predsednika vlade Roberta Goloba dojema kot svojega podrejenega, kar je bilo še najbolj jasno ob začetkih Gibanja Svoboda, ko je Janković na kongrese stranke hodil, kot da sam vodi stranko, Golob pa je njegov pomočnik. Spomnimo, da so bili vsi levi predsedniki po Jankovićevem fiasku leta 2012 (z izjemo Mira Cerarja) njegovi neposredno podrejeni, on pa jim je bil strankarski šef – tako Alenka Bratušek, Marjan Šarec kot Robert Golob.

Dobro obveščeni vedo, da zahodni zavezniki že nekaj časa pritiskajo na našo vlado, da sprejme sankcije proti Republiki Srbski, sploh v okviru slovenskega nestalnega članstva v varnostnem svetu ZN, a se je s to potezo do zdaj zavlačevalo. Dodik res nima resnih možnosti vplivanja na slovensko gospodarstvo, vsekakor pa ima možnost, da vpliva na tisti del gospodarstva, ki je intimno povezan s slovensko levo politiko in prek nje z dvomljivimi povezavami z Republiko Srbsko.
Dodik lani obsojen
Sodišče Bosne in Hercegovine je Dodika konec februarja sicer obsodilo na eno leto zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanje odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH-u Nemca Christiana Schmidta. Sodba še ni pravnomočna, za Dodikom je izdana domača tiralica. Le Nemčija in Avstrija sta Dodiku prepovedali vstop v državo zaradi njegove odcepitvene retorike, o podobnih sankcijah razmišlja Nizozemska, Hrvaška pa je to možnost zavrnila.
Fajonova in Janković sicer zanikata, da sta vplivala na slovensko nepripravljenost k uvedbi sankcij, vendar jih je novinar bošnjaškega portala Istraga pozval, naj vendarle uvedejo sankcije in mu dokažejo, da se je motil: “Najbolje bi bilo, da uvedejo sankcije in dokažejo, da laže. Vse do takrat so trditve Istrage resnične, ker sankcij ni. In kaj so to vse možnosti in da bodo spremljali razvoj dogodkov? To pomeni, da v tem trenutku dozdajšnje dogajanje ni zadostno.”
Do danes sankcije proti Dodiku še vedno niso bile uvedene.
I. K.