Ljubljana postaja odskočna deska za EU za kapital iz Republike Srbske in središče regionalnega kriminala. Srpskainfo, medij iz Republike Srbske, poroča o poslu Mladena Milanovića Kaje, ki je prek svojega podjetja MG Mind od slovenskega poslovneža Izleta Rastoderja kupil nedokončan poslovni del velikega športno-poslovnega kompleksa Stožice. Milanović ima tesne vezi tako z županom Jankovićem kot tudi predsednikom Republike Srbske Miloradom Dodikom, njegovi posli pa so osredotočeni na gradbeništvo in nepremičnine.
V poslovnih krogih še vedno odmeva novica, da je poslovnež Mladen Milanović Kaja prek svojega podjetja MG Mind kupil nedokončan poslovni del velikega športno-poslovnega kompleksa Stožice v Ljubljani. Kupil ga je od slovenskega poslovneža Izeta Rastoderja, znanega pod vzdevkom “kralj banan”. Nedokončani kompleks je del projekta izgradnje športnega centra, ki meri kar 200 tisoč kvadratnih metrov, 103 kvadratni metri pa so predvideni za izgradnjo 200–250 trgovin. Bogataša Milanovića se sicer od nekdaj povezuje z vladajočo elito Republike na čelu z Miloradom Dodikom. Prav zato se je Dodikovo ime pojavilo v medijih, ko je Kaja kupil kompleks v Ljubljani. Zijad Bećirović, direktor Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije IFIMES iz Ljubljane, pa je v luči dogajanja pojasnil, da imata vodja SNSD in predsednik Republike Srbske ter njegova oligarhija “zavetje v glavnem mestu Slovenije”.
Kapital iz Republike Srbske prek Ljubljane pospešeno migrira v Slovenijo
Prav tako je Bećirović prepričan, da postaja Ljubljana središče regionalnega kriminala in da ni naključje, da je sam župan prejel visoko odlikovanje od Vladimirja Putina. Ljubljana je že nekaj časa glavni cilj kapitala, ki se intenzivno seli iz srbskega dela BiH v Slovenijo, “pod okriljem prebivalcev Republike Srbske pa nastaja nepremičninski imperij, ki ga nadzira tamkajšnji najbogatejši tajkun” (govora je o Milanoviću), imperij pa nadzira nekaj navidezno med seboj nepovezanih oseb, slednje pa povezane z gradbenimi podjetji, ki v Sloveniji dobivajo naročila na javnih razpisih. Zanje se potegujejo skupaj s “komunalnim podjetjem Ljubljana” (KPL), ki ga je Milanović kupil leta 2015, za slabih osem milijonov. Vse to pa Milanoviću omogoča, da milijone evrov, ki jih zasluži z javnimi naročili na področju gradbeništva in pri drugih poslih v BiH, spravi v EU, seveda pa mu pri tem koristijo odlični odnosi z županom Zoranom Jankovićem in predsednikom Republike Srbske Miloradom Dodikom, ki zadnje tedne javno napoveduje odcepitev od BiH.
Milanović že nekaj let celo velja za Dodikovega tajkuna. Znano je tudi, da je Milanović leta 2015 pogumno vstopil na slovenski trg. KPL je kupil iz stečajne mase Dužbe za ceste CPL. Ponudil je 50 tisoč evrov več od Pomgrada, ki je bil največji konkurent. Tako je Milanović dobil v roke koncesionarja za vzdrževanje cest v Ljubljani (MOL). Z njim je KPL do danes ustvaril 130 milijonov evrov prihodkov. Milanović je skupaj s KPL postal lastnik Tovarne asfalta Črnuče (TAČ), ki jo je kupil iz stečaja SCT, slednja pa je bila odskočna deska za druge projekte. Skupaj z Milanovićem sta v BiH in Sloveniji začela poslovati še dva z njim tesno povezana poslovneža: Nenad Babić, lastnik podjetja Ban Gradnje iz Banjaluke, in Sladomir Đurić, lastnik podjetja Autoprevoz. Milanovićev KPL se je že leta 2018 odločil, da bo Babiću prodal črnuško tovarno asfalta. TAČ pa s samo osmimi zaposlenimi ustvarja že nad 12 milijonov evrov letnih prihodkov, od leta 2019 pa je izplačal že neverjetnih več kot enajst milijonov evrov svojemu lastniku v Bosni in Hercegovini. Istočasno je v Babićevih rokah končala še ena podružnica KPL, torej KPL – Rast.
Posluje z MOL-om, Darsom, ministrstvom za infrastrukturo in drugimi občinami
Zdaj je preimenovana v PZG, a še vedno sodeluje na razpisih skupaj s KPL. Njen največji naročnik je MOL, veliko pa sodeluje tudi tudi z Darsom, infrastrukturnim ministrstvom in drugimi občinami, družbe pa mu prinašajo večmilijonske zaslužke. V zadnjem času je PZG, torej nekdanji KPL – Rast, uspel pridobiti več velikih poslov. Dars mu je jeseni 2022 oddal 2,8 milijona vreden posel, MOL pa lani spomladi še 4,4 milijona. Hkrati je bilo podjetje z več partnerji uspešno na mega razpisu, kjer je občina iskala izvajalca komunalnih in prometnih storitev na območju Ljubljane. Sestavljen je iz več projektov, skupaj pa je vreden več kot 60 milijonov evrov. Na tekmovanju je zmagal Kolektor (v lasti tajkuna in lastnika Dela Stojana Petriča). Milanovića, Babića in Đurića prav tako najdemo skupaj tudi v nepremičninskem projektu Tacenski Gardens. V Tacnu so lani zgradili osem blokov z 32 stanovanji. Pri tem sta sodelovala dva partnerja: družba Biger, ki je v solasti Đurića, in Banićeva Ban gradnja. Njihovo gradbeno podjetje je imelo leta 2022 kar 10,7 milijona evrov prihodkov in 1,3 milijona evrov čistega dobička. Vsa stanovanja jim je že uspelo prodati, lastnik zadnjega pa je postal Milanović.
Podjetje Biger je oktobra 2022 od NLB Skupine kupilo poslovni center na Železni cesti v Ljubljani. Gre za poslovni prostor velikosti okoli 8400 kvadratnih metrov s 57 parkirnimi mesti v garaži. Eden od najemnikov prostorov v objektu je državno podjetje 2TDK, ki upravlja gradnjo drugega tira železnice Divača–Koper. V enem letu je podjetju Biger plačala 150.000 evrov najemnine, pogodba za prostore pa se izteče septembra 2025. Po naših podatkih je družba Biger za nepremičnino odštela okoli pet milijonov evrov. Svojega denarja za nakup niso imeli. Kot je razvidno iz zemljiških knjig, si je pri Unikredit banki izposodila 2,5 milijona evrov, torej polovico zneska. Kdo je zagotovil preostala sredstva, ni mogoče preveriti. Podjetje je v letu 2022 doseglo 1,7 milijona evrov prihodkov in okoli 200 tisočakov dobička. Imela je dva zaposlena. Pred dnevi je novi lastnik Milanović prevzel upravljanje nepremičnine Stožice v Ljubljani. Z MOL bo moral skleniti pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu, v kateri bo izvajalec gradnje javnih parkirišč, dostopnih cest in morebitnega nogometnega igrišča na strehi poslovne stavbe.
Rastoder trguje z bananami in je eden najbogatejših Slovencev
Janković po prodaji nedokončanega trgovskega dela Stožice družbi MG Mind upa, da bo kompleks Stožice počasi dobil svojo dokončno podobo. Milanović se sicer ukvarja s številni posli in je eden najbogatejših prebivalcev BiH, v Republiki Srbski pa celo najbogatejši. Je tudi lastnik številnih podjetij in celo največje banke v RS (Nova banka), gradi stanovanjske in poslovne zgradbe na najbolj mondenih krajih v Banjaluki in je najbolj znan kot lastnik podjetja MG Mind, ki prodaja belo tehniko in se ukvarja z drugimi dejavnostmi. Poleg tega je njegova Nova banka po ruski invaziji na Ukrajino prevzela Sberbank v RS, visoki dobički pa kažejo, da je podjetje opravljalo “zelo draga dela”. Je tudi lastnik tržnice Banja Luka, enega najstarejših podjetij v Republiki Srbski. Obenem je večinski lastnik podjetja “Čistoća” Banja Luka, katerega osnovni namen je saniranje odpadkov itd. Rastoder pa je najbolj poznan kot uvoznik banan Derby, ki pa je dejavno tudi na nepremičninskem področju v Ljubljani. Podjetnik po rodu iz Črne gore je leta 2017 postal lastnik trgovskega prostora ob stadionu in dvorani Stožice. Potem ko je od Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) odkupil terjatve Grepa, je nato kot edini upnik v stečaju Grepa prevzel premoženje, za katerega so bile terjatve zavarovane. Rastoder je sicer že leta eden najbolj premožnih Slovencev. Leta 2019 se je s 40. mesta povzpel na 19. mesto med najbogatejšimi Slovenci. Takrat je bilo njuno premoženje ocenjeno na 79,3 milijona evrov. Banane kupuje v Latinski Ameriki in jih prevaža v JV Evropo in na Bližnji vzhod.
Rastoder se je leta 2014 začel zanimati za nepremičninske naložbe in kupil gradbišče na Bavarskih dvorih v Ljubljani, za kar je podjetju S1 v stečaju odštel nekaj manj kot 1,7 milijona evrov, da bi ga pol leta kasneje prodalo srbski Delti Miroslava Miškovića za 2,68 milijona evrov. Delta je tam zgradila hotel Intercontinental. Leta 2017 sta Rastoderjeva kupila “Bellevue”, propadajoči hotel sredi ljubljanskega parka Tivoli. V ljubljanski občini Šiška imajo 8000 kvadratnih metrov veliko zemljišče. Poleg tega imajo na Bledu 1115 kvadratnih metrov veliko vilo Tamara. Rastoder je na dražbi za 700 tisoč evrov kupil skoraj 300 kvadratnih metrov velikih poslovnih prostorov v prvem nadstropju poslovne stavbe v središču Ljubljane na Mestnem trgu 8. Nekdanji prostori “Electa” so bili v lasti Damijana in Jureta Jankovića, sinov ljubljanskega župana Jankovića. Rastoder je v športni javnosti znan kot nekdanji predsednik ljubljanskega nogometnega kluba Olimpija (od leta 2010 do 2015), ki ga je kasneje prodal srbsko-ameriškemu podjetniku Milanu Mandariću, domnevno za štiri milijone evrov. Iz tistega obdobja je znana epizoda, ko je Rastoder od Luke Koper zahteval 250.000 evrov sponzorstva za klub, sicer bo posel z bananami preselil na Reko. Pozneje je izjavil, da ni šlo za izsiljevanje, ampak za poslovni predlog. Rastoder je svojo dejavnost razširil na predelavo odpadkov. Mariborsko podjetje Gorenje Surovina, ki ga je kupil konec leta 2018, je eden največjih slovenskih predelovalcev odpadkov z več kot 50-letno tradicijo.
Domen Mezeg