AKOS se je spravil še na lastnike jadrnic

Datum:

Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS (AKOS) zelo pomanjkljivo opravlja svoje osnovno poslanstvo: nadzorstvo nad komunikacijskimi omrežji in storitvami. Nikoli niso znali obračunati z medijskimi tajkuni, ki so si razdelili in politično pohabili praktično vse medije v državi. Na drugi strani pa so zelo dobri kot inkasanti. 

Uporabnik spletnega omrežja Facebook je sporočil, da so mu znova podražili nekoristno in nepotrebno storitev.

Kot je zapisal, je včeraj dobil odločbo “o plačilu za luft” oz. odločbo za plačilo frekvenc za VHF radijsko postajo na barki, ki jo ima za navigacijo in izredne primere.

“Vsako leto sem malo slabe volje, ker moram plačevati nekaj, česar v Sloveniji ne uporabljam in čigar glavni namen je zagotavljanje varnosti na morju. Menim, da ne bi smelo biti plačljivo. Ampak to, kar me je letos dodatno razburilo, je, da so od lani podražili za kar 30 %. Storitev (ki vključuje samo vodenje evidence in pobiranje denarja) se ni v ničemer spremenila. Kako si lahko državna institucija drzne 30-odstotno podražitev!! Saj ni veliko, je le 40 €, a gre za to, da s tem povečujejo pritisk na inflacijo. Država bi morala skrbeti, da ne bi pospeševala inflacije in bi morala dajati vzor, ne pa, da draži skoraj 10-krat več, kot je inflacija. AKOS pirati!!”

Plačilo zaradi neživljenjskih formalnosti
Gre torej za plačilo frekvenc, ki se pobirajo po inerciji plačila radijskih analognih in digitalnih frekvenc, ki ga sicer plačujejo pravne osebe. Poleg analognega FM radia se radijske programe že oddaja tudi iz t. i. digitalnih radijskih omrežij. V radijskem spektru jim je namenjen prostor na VHF področju (band III, 174-230 MHz) in L področju (1452-1490 MHz). Uporabnik ima pač to nesrečo, da je po črki zakona “padel” med komercialne uporabnike radijskih valov, čeprav njegova naprava sploh ni uporabna za takšno oddajanje oz. sprejemanje.

Foto: Srdjan Zivulovic/Bobo

Zakaj AKOS draži?
Na drugi strani pa ni jasno, zakaj je AKOS “storitev” sploh podražil, saj se pri vodenju evidenc radijskih frekvenc ni prav nič spremenilo. Takšna dejavnost bi morala biti povsem izvzeta iz inflacijskih pritiskov. Na koncu AKOS ne dela nič drugega, kot vodi register – infrastrukture ne postavljajo, prav tako je ne vzdržujejo.

Morda se je spremenilo le to, da se vlada že pripravlja na enormno 1,3 milijarde vredno plačno reformo v javnem sektorju in bo nekako treba na vseh področjih z davkoplačevalskih denarjem zapolniti manko – tudi za tisto najbrž zdolgočaseno uradnico, ki vodi register frekvenc, saj bo po novem zaslužila mesečno tudi do 100 evrov več.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Meddržavno sodišče v Haagu zavrnilo protiizraelske ukrepe Nikaragve

Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) je danes zavrnilo zahtevo...

Je Golob znova na počitnicah?

Tina Gaber je ponovno na morju. Je z njo...

3,6-milijonski trik Svobode in Levice

Ocenjeni stroški skupne izvedbe volitev in treh referendumov znašajo...

Socialistični bajoneti uspeli odgnati še eno tuje podjetje iz Slovenije

Slovenskim aktivistom je očitno uspelo odgnati podjetje Glovo, ki...