Aktivisti Glas ljudstva znova pokazali, da ne razumejo slovenskega zdravstvenega sistema

Datum:

Potem ko je civilna iniciativa Glas ljudstva včeraj v državni zbor vložila predlog novele zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, so se zvrstili različni odzivi. Znani ekonomist Matej Lahovnik je izpostavil neumnost v zvezi s soglasji zdravnikom za delo zunaj javnega zavoda.

Predlog zdravstvenega zakona, za katerega sta Jaša Jenull in Dušan Keber iz iniciative Glas ljudstva zbrala več kot 6.700 podpisov volivcev, med drugim vključuje 10-odstotni dvig glavarinskega količnika oz. prag, nad katerim lahko zdravniki, ginekologi in pediatri odklanjajo nove paciente. Poleg tega so predvidene administrativne razbremenitve in kadrovske okrepitve timov družinske medicine, kar pa je dvignilo precej prahu.

Matej Lahovnik: To se zlahka ureja že zdaj

Na radikalno potezo glede »dvoživkarstva« se je odzval tudi znani ekonomist Matej Lahovnik, ki je na družbenem omrežju X zapisal: »Jenullovo društvo kot ulični del koalicije ne razume niti tega, da lahko direktorji javnih zavodov, ki so jih nastavili sveti zavodov, njih pa vladajoči, kadarkoli sami prekličejo soglasja zdravnikom za delo zunaj javnega zavoda.«

Novela zakona namreč predlaga preklic obstoječih soglasij, za ponovno izdajo soglasja pa bi moral biti izpolnjen pogoj, da zavod in zdravnik aktivno sodelujeta v programu krajšanja čakalnih dob ter da ima zdravnik izpolnjene vse začasne delovne normative. Jenull je o tem dejal, da zakon prinaša »jasen signal dvoživkam v javnem zdravstvu, da se morajo te prakse ustaviti«.

Po mnenju Lahovnika pa je preklic soglasij nepotreben, saj se »to zlahka ureja od primera do primera v odvisnosti od potreb in razmer že sedaj, kar razume vsak razen ti butci, ki bi to urejali birokratsko z zakonom«.

M. Bo.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...