Ameriški politični vrh preplašen zaradi “resne grožnje nacionalni varnosti”

Datum:

Ameriški kongresnik Mike Turner zahteva od predsednika ZDA, da umakne oznako zaupno z dokumentov, ki pričajo o resni grožnji nacionalni varnosti državi. V javnosti so hitro zaokrožile špekulacije, da ima ta grožnja dva bistvena elementa, jedrsko orožje in vesolje. Več podrobnosti zaenkrat ni znanih. 

“Prosim, da predsednik Biden umakne oznako zaupno z vseh informacij v povezavi s to grožnjo, da bi lahko kongres, administracija in naši zavezniki odkrito razpravljali o potrebnih dejanjih v odgovor na to grožnjo,” je Turner sporočil javnosti. Kongresnik Turner je sicer predsednik odbora za obveščevalne dejavnosti.

Odzval se je tudi član predsedniške administracije Jake Sullivan, ki je napovedal, da bo kongresnike z zadevo seznanil danes. V vmesnem času se je oglasil tudi predsednik kongresa Mike Johnson, ki je javnost skušal pomiriti. Ameriške oblasti naj bi imele krmilo varno v svojih rokah. To so nato potrdili tudi drugi kongresniki iz obeh strank.

Mednarodni mediji na podlagi zaupnih virov poročajo, da naj bi šlo za grožnjo Rusije. Ta naj bi oboroževala določene sisteme v Zemljini orbiti. Špekulirajo, da naj bi šlo za nove ruske nadzvočne rakete ali celo jedrsko orožje. Več informacij bo znano v prihodnje.

Ameriški zračni prostor nadzirajo v podzemnem kompleksu NORAD, kjer bi najprej zaznali potencialno grožnjo iz vesolja. (Foto: Wikipedija)

Je vse skupaj del politične intrige?
Preplah, ki se je razširil v političnih krogih, pa bi lahko imel tudi politično ozadje. Ameriški kongresniki so ta trenutek razdeljeni okrog vprašanja nadaljnje vojaške pomoči napadeni Ukrajini. Nov paket pomoči zaenkrat še nima zadostne podpore, saj del republikancev pogojuje svoje glasove z nujno potrebnimi spremembami na južni meji države, ki se sooča s hudo migracijsko krizo. Republikanci zahtevajo ukrepe za zaustavitev nezakonitih migracij, medtem ko Bidnova administracija še vedno okleva.

Turner predstavlja del republikanske stranke, ki odločno podpira nadaljnjo pomoč Ukrajini. Nekateri špekulirajo, da naj bi Turner na tak način hotel prepričati strankarske kolege v potrditev pomoči. Uvrstitev predloga zakona o vojaški pomoči Ukrajini je sicer odvisna od predsednika kongresa, torej Mika Johnsona, ki temu zaenkrat ni naklonjen.

STA poroča, da vodja demokratske manjšine Hakeem Jeffries načrtuje poseben postopek, po katerem bi zakon na glasovanje uvrstila večina 218 kongresnikov, pri tem pa bi demokrati potrebovali tudi podporo republikancev. Kolikor jih je pripravljeno glasovati zoper voljo Mika Johnsona, zaenkrat ni znano. Na samem glasovanju, če do njega pride, bi imeli predlagatelji zakona zadostno število glasov.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Američani delajo več kot “neambiciozni” Evropejci

Evropejci so manj ambiciozni in ne delajo tako trdo...