Angleži za deportirane migrante razdelili brošure z vsemi potrebnimi informacijami

Datum:

Migrantom, ki jih nameravajo iz Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske preseliti v Ruando, so že razdelili brošuro z zemljevidom Afrike, podatki o državi ter seznamom pravic.

Uradniki, pristojni za področje migracij, so v tem tednu pridržali več kot 100 prosilcev za azil, in jih namestili v posebne centre na jugu Anglije, od kamor jih bo pot v roku od devet do enajstih tednov vodila nazaj na afriško celino.

Konec aprila je britanski parlament sprejel poseben zakon o premeščanju prosilcev za azil v Ruando. Ministrstvo za notranje zadeve je pridržanim migrantom po poročanju angleških medijev podelilo knjižice z naslovom “Premeščajo me v Ruando”, v katerih je Ruanda označena kot država, ki je “na splošno varna in varna”.

Osem strani dolgo knjižico, ki vključuje zemljevid Afrike, sliko prestolnice Ruande Kigali, statistične podatke o državi, seznam zdravstvenih in zakonskih pravic, do katerih so upravičeni, ter slike nastanitve, v kateri bodo živeli, so prosilci za azil prejeli ob prihodu v posebno nastanitev. V zvezi z Ruando je izpostavljeno, da se ponašajo z odličnimi rezultati pri pomoči prosilcem za azil in zagotavljajo migrantom, da bodo njihove prošnje za azil obravnavane v skladu s Konvencijo Združenih narodov o beguncih, nacionalnimi in mednarodnimi zakoni.

Bivali bodo v hotelu, kjer ne bodo manjkale tudi molilne preproge

Prosilci za azil, poslani v Ruando, bodo bivali v hotelu v glavnem mestu države Kigali. Namestitev vključuje tudi nogometno igrišče in spalnice z molilnimi preprogami.

Foto: Posnetek zaslona Daily Mail

Prosilcem za azil so informirali, da morajo, če menijo, da država ni varna zanje, nemudoma o tem osebno ali pisno obvestiti ministrstvo za notranje zadeve. Brošura, ki je napisana v slogu potovalnega oglasa, opisuje pokrajino osrednjeafriške države in poveličuje vrline njene biotske raznovrstnosti in divjih živali, preden jo opiše kot zelo prijazno do obiskovalcev.

Po sprejetju zakona o premeščanju prosilcev za azil v Ruando je premier Rishi Sunak napovedal, da se bodo v skladu z načrti prvi leti v Ruando pričeli izvajati enkrat do julija. Vlada si želi v letošnjem letu deportirati 5700 migrantov. Uradniki, pristojni za te postopke, so sicer pripravljeni na soočanje z različnimi pravnimi izzivi, povsem mogoče pa je, da bodo nekateri od pridržanih prosilcev azil ob plačilu varščine izpuščeni.

Foto: AFP

Nekateri so se že obrnili na odvetnike
Več kot 20 prosilcev za azil je po naredbah britanskega Daily Maila že naročilo svojim odvetnikom, da naj vložijo pravna sredstva proti njihovi odstranitvi z Otoka. Dobrodelna organizacija Asylum Aid je še posebej kritična do britanske vlade. Zaskrbljeni so namreč, da bi lahko tovrstno postopanje vodila do tega, da bi ministrstvo za notranje zadeve “ljudem, ki iščejo azil, nezakonito zavrnilo vstop v azilni sistem Združenega kraljestva, in da bi domnevna nedoslednost lahko vodila do tega, da bi ministrstvo za notranje zadeve zavrnilo upoštevanje dokazov o tveganju posameznika”.

“Ni dovolj informacij o tem, kdaj se bodo pričeli poleti v Ruando in kdo bo na njih, vendar je vlada jasno povedala, da je odločena ukrepati hitro, kot smo to že sicer videli v primeru izvajanja prisilnih pridržanj s strani notranjega ministrstva”, je bila kritična izvršna direktorica dobrodelne organizacije Alison Pickup. Kot navajajo, bodo najverjetneje šli tudi v sprožitev ustreznih postopkov zoper ministrstvo za notranje zadeve.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Prekršek za izmaličen obraz, obsodba za nekaj besed proti prvorazredni

"Zanimivo, da je fizični napad na nekoga lahko tudi...

Migrantsko nasilje vse pogostejše na ulicah Ljubljane

Aprila novo posilstvo v Ljubljani, gre spet za migrante?...

Bo “prešuštvo” s Pfizerjem ustavilo Von der Leynovo?

V zadnjem času je v javnosti močno odmevala "romanca"...