Moli, da ostaneš: Migranti v Veliki Britaniji se pred deportacijo spreobračajo v krščanstvo

Datum:

Prosilci za azil v Veliki Britaniji izkoriščajo vrzeli v zakonodaji o človekovih pravicah s “spreobrnitvijo” v krščanstvo, da bi preprečili izgon v svoje matične države – potezo, ki jo je omogočila anglikanska cerkev.

Nekdanja notranja ministrica Suella Braverman je opozorila na pomoč cerkvam po državi pri “lažnih prošnjah za azil” v “velikem obsegu”, tako da je zagotovila podporne dokaze za muslimanske prosilce za azil, ki jih je anglikanska cerkev potrdila, rekoč, da podpirajo njihove prošnje za azil.

“Nekaj mesecev enkrat na teden obiskuj mašo, spoprijatelji se z vikarjem, zapiši datum svojega krsta v dnevnik in, bingo, član duhovščine te bo potrdil, da si zdaj bogaboječi kristjan. Drugače se boste spopadli z določenim preganjanjem, če boste premeščeni v svojo islamsko državo izvora,” je zapisal Bravermanova v članku Telegrapha, objavljenem v soboto.

“To se mora ustaviti,” je dodala.

Žensko in hčerki napadel s kislino
Takšne azilne prevare so se povzpele na vrh politične razprave v Veliki Britaniji po gnusnem napadu prejšnji teden v Londonu, ki ga je izvedel afganistanski “begunec” Abdul Ezed, za katerim še vedno poteka lov, potem ko je žensko in njeni dve mladi hčerki polil z jedko snovjo in pri tem poškodoval še devet ljudi. Ubežnik, ki ga iščejo zaradi napada s kislino v Londonu, v katerem je bilo ranjenih 12 ljudi, je afganistanski prosilec za azil in obsojen spolni prestopnik. 35-letni Abdul Ezedi je bil ob prihodu v Veliko Britanijo iz Afganistana dvakrat zavrnjen, a je ostal v državi in v tretjem poskusu dobil status begunca. Je tudi obsojen spolni prestopnik.

Ezed je leta 2016 prispel v Združeno kraljestvo na tovornjaku iz Afganistana. V Britaniji so mu nato zavrnili dve prošnji za azil, preden mu je uspelo v tretjem poskusu, ko se je iz islama “spreobrnil” v krščanstvo in izkoristil zakone o človekovih pravicah, rekoč, da ne bo varen v svoji domovini, če bo izgnan.

Tiskovni predstavnik Cerkve je dal izjavo, v kateri trdi, da institucija ni vedela, “katera krščanska cerkev ga je sprejela niti kateri krščanski duhovnik mu je dal priporočilo”, in dodal, da je “vloga notranjega ministrstva in ne Cerkve, da preverja prosilce za azil in presoja utemeljenost njihovih posameznih primerov”.

Ezed pa ni prvi opazen primer, ki izkorišča takšno vrzel.

Spreobrnil se je v krščanstvo in se nato razstrelil

Druga nekdanja notranja ministrica, Priti Patel, je opozorila na primer Emada Jamila Al Swealmeena, jordanskega državljana, ki se je preselil v Veliko Britanijo in zaprosil za azil, potem ko so ga potrdili v liverpoolski anglikanski katedrali leta 2017. Štiri leta pozneje se je razstrelil z doma izdelanim samomorilskim jopičem s krogličnimi ležaji v taksiju pred neonatalno enoto liverpoolske ženske bolnišnice na spominsko nedeljo.

“Prav je, da se ti primeri natančno preučijo in da obstaja določena stopnja poštenosti v ustanovah, vključno z anglikansko cerkvijo, glede njihovih motivov,” je dejala Dame Priti.

Trdila je, da verski voditelji znotraj anglikanske cerkve “nenehno govorijo proti kakršnimkoli reformam in delu, ki so ga uvedli konservativci na tem področju”, in obtožila vse bolj levičarsko institucijo “političnega aktivizma”.

Cerkev vedno bolj levo aktivistična

To obtožbo dokazuje glasno nasprotovanje canterburyjskega nadškofa Justina Welbyja azilni politiki vlade Združenega kraljestva, da pošlje prosilce v afriško državo Ruando. Welby se je povezal s kolegi nasprotniki politike v lordski zbornici, zgornjem domu britanskega parlamenta, da bi vložil amandmaje, ki naj bi onemogočili njegovo sprejetje v parlamentu.

Nadškof je trdil, da politika “vodi narod po škodljivi poti”, kar je sprožilo odziv notranjega ministra Jamesa Cleverlyja, ki je pred kratkim posvaril: “Nič ni častnejšega, nič ni pravičnejšega, kot če odstranimo enega od orodij za prekinitev kriminala.”

Angleška cerkev je za svojo duhovščino celo objavila smernice, kako lahko prosilcem za azil pomagajo pri njihovih prošnjah, ki izrecno navajajo, da če se je prosilec “po predhodni zavrnitvi spreobrnil v krščanstvo, je to lahko podlaga za nov zahtevek”.

Še naprej zagotavlja merila, potrebna za uspešnost drugega zahtevka, vključno s predložitvijo “prepričljivih dokazov”, kot je “pričevanje cerkvenega voditelja” ali “drugo pričevanje, ki potrjuje njihovo vero ali spreobrnitev”.

Konservativni izdajatelj televizijskih programov Nigel Farage je pred kratkim opozoril na vodnik in obtožil anglikansko cerkev, da je “sokriva za napad s kislino”.

Zdi se, da je prevara “Moli, da ostaneš” vse bolj priljubljena. Poročilo Sky Newsa med koncem tedna je razkrilo, da so lokalni vikarji samo v zadnjem tednu krstili skoraj dva ducata prosilcev za azil, ki trenutno prebivajo v RAF Wethersfieldu, vojaški bazi, spremenjeni v azilni center v jugovzhodni Angliji.

Za izjemo kriv ESČP

Vrzel je bila vključena v evropsko sodno prakso leta 2022, ko je Evropsko sodišče za človekove pravice odločilo, da prosilca za azil, ki se je spreobrnil iz islama v krščanstvo in postal član Rešilne vojske, zaradi strahu pred preganjanjem ni mogoče deportirati iz Švice v Pakistan, čeprav so švicarske oblasti zavrnile njegovo prošnjo za azil.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Tako so palestinski skrajneži napadli nemškega ambasadorja

Nemški ambasador Oliver Owcza je pred dvema dnevoma obiskal...

ZNP: Politika se vse bolj meša v delo medijev

Združenje novinarjev in publicistov je pred 3. majem, svetovnim...

Za turistično križarjenje sta Gabrova in Golob lahko hvaležna Tretjemu rajhu!

Golob in Gabrova slovita po tem, da si privoščita...

Romunija prepovedala staršem, da otroka odtujujejo od drugega starša

Romunija je včeraj prva evropska država, ki je starševsko...