Antisemitizem se še naprej nasilno širi po ameriških univerzah

Datum:

Nasilje prohamasovskih protestov se širi po vseh večjih ameriških univerzah, šlo pa je tako daleč, da je morala posredovati tudi policija. Med vikendom je bilo aretiranih vsaj 275 protestnikov in ni videti, da bi se situacija umirjala, nasprotno, nasilje postaja vse hujše.

Minilo je več kot šest mesecev od napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, ko je bilo ubitih več kot 1100 Izraelcev in več kot 200 vzetih za talce. To so bili večinoma civilisti. Medtem ko je vojska med Izraelom in Hamasom trajala od tistega dne, so se posledice tega napada močno občutile tudi v Ameriki v obliki porasta antisemitizma. Po ameriških kampusih se širi antisemitizem, spodbujajo pa ga nevladne organizacije.

Na univerzi v Los Angelesu je prišlo do fizičnih spopadov med demonstranti, medtem ko je na univerzi v Washingtonu nastopila celo predsedniška kandidatka Zelene stranke Jill Stein, ki je bila prav tako udeležena na prohamasovskih protestih, več kot 275 demonstrantov je bilo aretiranih med vikendom, poroča The Times of Israel.

Foto: epa

Sodeč po videoposnetku, ki ga je objavil profil Višegrad24 na X, so bili demonstranti nasilni tudi do policije: “Agresivni protiizraelski protestniki prisilijo policista NYPD v umik pred Mestno univerzo v New Yorku (CUNY)”, je zapisal profil ob videoposnetku.

Protestniki zahtevajo, da šola prekine stike z izraelskimi akademskimi ustanovami in se umakne iz subjektov, povezanih z Izraelom, zdi pa se, da je nasilje edini način, ki ga poznajo. Na univerzitetnih kampusih in v skupnostih po vsej državi se Judje počutijo kot tarče, ogrožene in prestrašene, poročajo tuji mediji, a prohamasovski protestniki trdijo, da ne bodo prenehali, dokler ne dosežejo svojih ciljev.

Da imajo Judje razlog za strah, priča med drugim incident, ki se je zgodil na eni od univerz, ko so hudo pretepli novinarko Amijo Horowitza, ki je mahal z ameriško zastavo. Horowitz je trdil, da so ga protiizraelski protestniki napadli, čeprav ni izrekel niti besede o Izraelu, a se je predstavil kot Jud. Njegov namen je bil razkriti oceno sovraštva, vendar je postal tarča nasilja, ki je preseglo njegova pričakovanja, poroča New York Times.

Novinarja so prohamasovski protestniki napadli, ker je mahal z ameriško zastavo. (Foto: X)

Obkrožili so ga tako študentje kot starejši udeleženci, za NYT pa je povedal, da nekateri niso govorili angleško, kar kaže na raznolikost napadalcev. Kritičen je bil tudi do odziva policijskih in kampuskih oblasti, ki so po njegovih besedah ​​le sledile ukazom, namesto da bi dejansko ukrepale proti nasilju. Njegova izkušnja je le del širše slike protestov, ki so preplavili kampuse po ZDA, in naraščajoče zaskrbljenosti zaradi antisemitizma.

Horowitz je poudaril, da so protesti v resnici usmerjeni proti ameriškemu načinu življenja in Zahodu kot celoti, pri čemer Izrael služi le kot pretveza za njihov pravi motiv. S končnim zamahom proti “sistemu”, ki omogoča razmah sovraštva, je izrazil svoje prepričanje, da se mora nasilje in nestrpnost zatreti, da se ohrani temeljna vrednota svobode in strpnosti v družbi.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Nizozemska napoveduje najstrožjo azilno politiko doslej

Nova desnosredinska, domoljubna vlada napoveduje številne pozitivne spremembe. Zaostritev...

Vlada in Upravno sodišče postavilo migrante pred prebivalce Slovenije

Občini Središče ob Dravi in Občina Brežice sta sprožili...

Svoboda prevzela “preiskovalko” o Golobovih spornih poslih

Mandatno-volilna komisija Državnega zbora bo predlagala, da preiskovalno komisijo...