Domovi požgani, templji oskrunjeni, življenja izgubljena. Islamistični skrajneži sprožajo nasilje v Bangladešu in izkoriščajo politični vakuum. Odsotnost vlade in nemire izkoriščajo kriminalci, odsotnost organov pregona pa je izkoristilo tudi več kot 200 zapornikov, ki so zbežali iz zapora v Gazipurju.
Nemiri, ki so se začeli junija zaradi vladnega sistema kvot za delovna mesta, so ušli izpod nadzora. Protesti so bili sprva le gibanje za pravičnost, vendar so se hitro sprevrgli v islamistične frakcije za brutalne napade na hindujce in druge manjšinske skupnosti, in sicer vključno z Jamaat-e-Islami, Hefazat-e-Islam in Jamaat Shibir.
Bangladeš je preplavilo nasilje islamistov, glavno breme pa nosijo hindujci, nad katerimi izvajajo teror nepredstavljivih razsežnosti. Islamistični skrajneži spodbujajo skoraj genocidno kampanjo, ki cilja na hindujske domove, podjetja, templje in življenja. Ljudje so zaskrbljeni za svojo varnost po vsej državi. Prebivalci na številnih območjih, vključno z Uttaro in Mohammadpurjem, so ustanovili sosedske stražarske skupine, kot poroča novičarski portal bdnews24.com. Več prebivalcev se je namreč zbralo v skupine, da bi stražili ulice zaradi strahu pred tatovi in kriminalci, ki so nemire izkoristili za ropanje domov.
“Hindujske ženske kličejo na pomoč, medtem ko skušajo muslimani vdreti v njihov dom v Bangladešu. Po poročanju je bilo več kot 500 hindujcev ubitih, 100 hindujskih žensk pohabljenih, na desetine hindujskih templjev je bilo požganih v napadih teroristov Jamaat-e-Islami v Bangladešu,” je ob grozljivih videoposnetkih zapisal profil na omrežju X.
❗️🔥🇧🇩 – Hindu women cry for help as Muslims try to storm their home in Bangladesh.
Reportedly Over 500 Hindus have been killed, 100s of Hindu women r@ped, Dozens of Hindu temples have been burnt in ongoing attacks of terrorists of Jamaat-e-Islami in Bangladesh.
All eyes on the… pic.twitter.com/yfzc8xK3FQ
— 🔥🗞The Informant (@theinformant_x) August 5, 2024
V Moulvibazarju so oskrunili tempelj, hindujske domove pa zažgali, zaradi česar so se morale mnoge družine odseliti. Tudi v kraju Chittagong so islamski skrajneži napadli hindujski tempelj in poskušali vdreti v hindujske domove, pri čemer so bile njihova glavna tarča družine z mladimi dekleti.
“Ljubezenski džihad”
Gre za njihov modus operandi, saj se že leta dogaja, da organizirane skupine ugrabljajo hindujske moške, ženske in otroke iz Zahodne Bengalije, jih tihotapijo v Bangladeš in njihovo vero spreobračajo v islamsko. Hindujska dekleta skoraj redno ugrabljajo iz Indije, jih pripeljejo v Bangladeš in prisilijo v versko spreobrnitev, kot poroča medij Opindia. Takšni primeri prisilnega spreobrnjenja vere spominjajo na vojno za neodvisnost Bangladeša leta 1971, ko je moralo več hindujskih družin spremeniti svojo vero, da bi rešile svoja življenja pred skrajno zloglasnostjo pakistanskih okupacijskih sil.
Po 54 letih neodvisnosti se hindujci v Bangladešu še vedno soočajo s skrajno okrutnostjo, preganjanjem in mučenjem, pri čemer imajo dve možnosti – ali zapustijo hindujsko vero in postanejo muslimani ali pa se preselijo v Indijo, tako da zapustijo svoje domove, posesti in podjetja. Več hindujcev se je moralo po verski spreobrnitvi priključiti militantnim enotam, kot je Ansar Al Islam (lokalna “franšiza” Al Kaide) in sodelovati v terorističnih aktivnostih.
Sredi političnih pretresov in odsotnosti organov pregona je več kot 200 zapornikom uspelo pobegniti iz strogo varovanega zapora na vzhodu Bangladeša, kot po poročanju lokalnega medija izpostavlja tiskovna agencija TASS. Na spletni strani so prav tako izpostavili, da se je množični beg zgodil v osrednjem zaporu, ki je izredno dobro varovan, tj. Kashimpur v Gazipurju. Tam je 209 zapornikom uspelo pobegniti, čeprav naj bi jih pri tem šest ustrelili.
Vojska je prevzela poveljstvo nad državo, začasna vlada pa naj bi z delom pričela danes, in sicer pod vodstvom Nobelovega nagrajenca Muhammada Yunusa. Demonstranti so protestirali proti rezervaciji delovnih mest v vladi, ki jo je bangladeško vrhovno sodišče razveljavilo.
A. H.