V potezi, ki je sprožila ogorčenje po vsej državi, namerava laburistična vlada Keira Starmerja odpovedati nekatere lokalne volitve, predvidene za naslednji maj. Takšna odločitev je v času miru brez primere vse od druge svetovne vojne, poročajo tuji mediji.
Kritiki so Starmerjev načrt pod pretvezo “reorganizacije občin” označili kot drzen poskus izmikanja odgovornosti, utrjevanja oblasti in utišanja britanskih volivcev. Ta sporna poteza je sprožila ostre odzive, mnogi pa opozarjajo, da gre za nevaren precedens za demokracijo. Volitve so namreč temelj političnega življenja v Združenem kraljestvu.
Nigel Farage, vodja stranke Reformirajmo Združeno kraljestvo, je dejal: “Laburisti nas označujejo za ‘grožnjo demokraciji’, medtem ko se sami obnašajo kot diktatorji v tretjem svetu. Odpoved volitev na območjih, kjer Reformirajmo Združeno kraljestvo pridobiva podporo, ni nič drugega kot avtoritaren poseg po oblasti.”

S Faragevo ostro oceno se strinja vse več volivcev, ki vlado zdaj vidijo kot prestrašeno in nesposobno soočiti se z javnim mnenjem.
Izogibanje odgovornosti
Časovna odločitev laburistov ni naključna. Vlada se namreč sooča z upadom podpore v anketah, naraščajočim nezadovoljstvom zaradi neuresničenih obljub in večjo podporo opozicijskim strankam, kot sta Reformirajmo Združeno kraljestvo in Konservativna stranka. Odločitev o preložitvi občinskih volitev v Angliji se zdi politično oportunistična, poroča Conservativepost.uk.
Laburistična vlada je sicer prišla na oblast z obljubami o nižjih cenah energije, spoštovanju brexitskega mandata in reševanju krize življenjskih stroškov. Vendar so od julija te obljube ostale zgolj prazne besede. Namesto tega se volivci soočajo z vrtoglavimi stroški energije, višjimi davki in gospodarstvom, ki se približuje recesiji.
Neprimeren precedens za britansko demokracijo
Potencialna odpoved lokalnih volitev postavlja alarmantno vprašanje: Če lahko vlada odpove volitve zaradi politične koristi, katere druge svoboščine so še ogrožene? To ni le spolzka pot – gre za temeljni napad na principe demokracije. Nekdanji vodja Stranke za neodvisnost Združenega kraljestva Henry Bolton je pri tem opozoril: “Laburistična vlada Keira Starmerja, ki se zaveda svoje nepopularnosti, namerava ubežati demokratični odgovornosti z odložitvijo nekaterih lokalnih volitev na leto 2026 ali celo 2027. To je nesprejemljivo.”
Laburistični načrti za “reorganizacijo” bi lahko izbrisali stoletja lokalne zastopanosti, poročajo mediji. Skupnosti bi ostale brez svojega demokratičnega glasu, odločanje pa bi se skoncentriralo v rokah birokratov. To postopno centraliziranje spodkopava bistvo lokalne samouprave in pomeni še en korak proti avtoritarni oblasti.
Sara Kovač