Bolezen, ki ubija v 24 urah, ogroža kar 26 držav

Datum:

Meningokokni meningitis je bolezen, ki lahko ubije v 24 urah, v letu 2016 pa ogroža kar 450 milijonov Afričanov, so v Abidjanu opozorili strokovnjakih osmih držav na tem kontinentu.

“Meningokokni meningitis je svetovni problem, ki glede na ocene vsako leto prizadene 1,2 milijona ljudi, od tega jih umre kar 135 tisoč,” so zdravniki iz zahodne in srednje Afrike, ki so se sestali pod pokroviteljstvom francoske farmacevtske družbe, opozorili na skupnem srečanju, poroča hrvaški Index.

Kar 26 držav, vse od Senegala do Etiopije, je močno ogroženih zaradi te bolezni. Gre za območje, kjer živi kar 450 milijonov ljudi, prizadele pa bi jih lahko periodične epidemije te bolezni.

Eden izmed zdravnikov je poudaril, da je meningitis še vedno zelo velik problem, zato je potrebno čim prej ukrepati, da bi preprečili tragedijo.

Kaj je meningokokni meningitis?
Meningokokni meningitis je akutna bakterijska bolezen, ki se začne z nenadno povišano telesno temperaturo, glavobolom, slabostjo, pogostim bruhanjem in otrdelim vratom. Značilen je pojav izpuščaja na koži v obliki drobnih krvavitev (petehije). Bolezen je imela včasih zelo visoko smrtnost, z uporabo antibiotikov se je ta precej zmanjšala, vendar je še vedno visoka (8-15 odstotkov), navajajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Bolezen povzroča gnojno vnetje možganskih ovojnic in hrbtenjače, prizadane pa predvsem otroke in maldostnike. Prenaša se kapljično, kar pomeni, da se širi z drobnimi kapljicami, ki se iz ust in nosu sproščajo ob kihanju, kašljanju, ko kapljice prepotujejo razdaljo do enega metra.

Cepivo – države imajo večinoma gluha ušesa
Pozvali so že različne države, da jim pošljejo zaloge cepiva proti meningitisu, a so pogosto naleteli na gluha ušesa. “Vsi zgolj čakajo na zadnji trenutek, ko je že jasno, da se je razvila epidemija,” je izpostavil eden izmed zdravnikov.

Profesor Mamadou Keita Marouf iz Malija se je zavzel za kampanjo množičnega cepljenja za preprečevanje te bolezni, ki je do zdaj pokosila že skoraj celotno generacijo.

Epidemija meningitisa Afriko vsako leto prizadene med majem in decembrom. Suho obdobje z močnim vetrom, ki prenaša prah in na drugi strani hladne noči. Prebivalci so zaradi tega izpostavljeni okužbam dihal, s tem pa je lažje tudi širjenje bakterij.

Barbara Oprčkal

Sorodno

Zadnji prispevki

Boštjan M. Turk: “Čestitka delavstvu za 1. maj! Ne obupajte, še huje bo!”

Publicista in profesorja dr. Boštjana M. Turka smo vprašali...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

[Video] Kangler na kmetijo povabil Goloba, namesto njega prišel nekdo drug

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc...