Bolgarija in Romunija se bosta le delno pridružili schengenskemu območju

Datum:

Bolgarija in Romunija se bosta pridružili Schengenskemu območju, a le delno. Po dogovoru z Avstrijo, ki je še nedavno povsem nasprotovala njihovi priključitvi, bo odpravljen nadzor na zračnih in morskih mejah omenjenih držav. Nadzor kopenske meje z državami članicami bo ostal.  

“Zelo sem zadovoljen, da bodo leta 2024, po 12 letih pogajanj, zračne in morske notranje kontrole med Bolgarijo in Romunijo ter drugimi schengenskimi državami postale stvar preteklosti,” je v soboto zvečer sporočil Fernando Grande-Marlaska Gomez, notranji minister Španije, ki trenutno predseduje EU.

Odločitev o datumu umika nadzora na notranjih kopenskih mejah bo sledila pozneje, še izhaja iz sporočila Sveta EU, piše STA.

Evropska komisija pozdravlja dogovor. “Danes je dan velikega ponosa za Bolgarijo in Romunijo. Odločitev o odpravi notranjih zračnih in morskih mejnih kontrol z Bolgarijo in Romunijo je velik korak naprej zanje in za schengensko območje. Oba sta trdo delala za to. Obe državi si to zaslužita. Schengen bo še močnejši,” je dogovor na socialnem omrežju X komentirala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Obe državi si že desetletje prizadevata za vstop v območje držav, med katerimi se sistemski nadzor na notranjih mejah ne vrši. Komisija je že leta 2011 ocenila, da tako Bolgarija kot Romunija dosegata potrebne kriterije za vstop v območje, a sta dokončno odločitev blokirali Avstrija in Nizozemska.

Vstop v območje je nazadnje blokirala Avstrija –  predvsem zaradi povečanja števila nezakonitih migrantov na balkanski proti, ki teče tudi preko Slovenije in skozi Avstrijo. Prav ta migracijska pot (in neodgovorna migracijska politika levih vlad v Sloveniji) je razlog, zaradi katerega je Avstrija ponovno uvedla kontrolo na meji s Slovenijo.

Avstrijski predlog
Predlog o t.i. “zračnem schengnu” je predstavila Avstrija v začetku decembra. Sprejeti predlog predvideva, da kopenske meje obeh držav, ki mejijo na članice območja ohranijo trenutni status, odpravijo pa se ovire v letalskem prometu. Dunaj je v zameno zahteval povečana sredstva za varovanje zunanjih meja EU in prevzem nekaterih migrantov, pretežno iz Afganistana in Sirije. Evropska komisija je napredek pozdravila in poudarila, da je pripravljena zagotoviti zadostna sredstva za varovanje zunanjih meja EU.

V območju schengna je sicer 23 od 27 članic Evropske unije ter Švica, Norveška, Islandija in Liechtenstein.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša: Levica svoje namene skriva kot kača noge

"Levica zato svoje namene skriva kot kača noge. Zavija...

Dr. Rupel: Višegrad je odgovor v primeru razpada EU na jedro in periferijo

Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU, ki smo...

Je Švica v nas prepoznala “drugo Švico”?

Intervju s predsednikom vlade Robertom Golobom v sobotni prilogi...

[Video] Kako so na ZDF skrajne islamiste prekrstili v skrajne desničarje

Nemška državna televizija ZDF je popravila lažno poročanje o...