Boris Johnson Evropejcem: Prenehajte biti ogorčeni in pomagajte Trumpu končati vojno

Datum:

Nekdanji britanski premier Boris Johnson opozarja, da evropska javnost Trumpovih izjav ne bi smela jemati dobesedno. Ta je namreč na račun ukrajinskega predsednika izrekel serijo neresnic, katerih namen je, tako pravi Johnson, šokirati Evropejce, da bi začeli ukrepati. 

“Kdaj bomo Evropejci nehali biti ogorčeni nad Donaldom Trumpom in mu začeli pomagati končati to vojno?” se je nekdanji britanski premier vprašal na družbenem omrežju X.

Trump je v zadnjih dneh med drugim izrekel, da je vojno začela Ukrajina, da bi moralo v Ukrajini priti do volitev in da ima Zelenski izrazito nizko javnomnenjsko podporo – 4 %. Gre za neresnice.

A kot ocenjuje nekdanji britanski premier, tako kot tudi nekateri ostali komentatorji dogajanja na diplomatskem parketu, je treba njegove izjave razumeti v kontekstu nezadovoljstva nad letargičnem delovanjem Evrope in njene nepripravljenosti sprostiti 300 milijard dolarjev “zamrznjenega” ruskega denarja.

Tako je zapisal: “Seveda Ukrajina ni začela vojne. To bi bilo tako, kot da bi rekli, da je Amerika napadla Japonsko pri Pearl Harborju. Seveda država, ki doživlja nasilno invazijo, ne more organizirati volitev. V Veliki Britaniji od leta 1935 do 1945 ni bilo splošnih volitev. Seveda javnomnenjska podpora Zelenskemu ni le 4 %. Dejansko je približno enaka kot podpora Trumpu. Trumpove izjave niso mišljene kot zgodovinsko natančne, temveč kot način, da šokirajo Evropejce in jih spodbudijo k ukrepanju. ZDA vidijo, da je na voljo 300 milijard dolarjev zamrznjenih ruskih sredstev – večinoma v Belgiji. To je denar, ki bi moral biti uporabljen za pomoč Ukrajini in za povrnitev stroškov ameriške podpore. Zakaj Evropa preprečuje sprostitev Putinovega denarja? ZDA menijo, da Belgija, Francija in druge države to blokirajo. To je absurdno. Moramo se zresniti – in to hitro!”

Približno 300 milijard, ki ostajajo na računih evropskih bank, majhen del tudi na ameriških, je skušala mobilizirati že Bidnova administrcija. CNN poroča, da je skušala še tik pred odhodom prepričati voditelje evropskih držav, da se omenjena sredstva prenesejo na poseben račun, kjer bi služila kot vzvod, s katerim bi skušali prisiliti rusko stran k pogajanjem. Gre sicer za sredstva Ruske centralne banke, ki so bila zamrznjena po začetku invazije na Ukrajino. Sredstva na posebnem računu bi generirala obresti v približni višini 5 milijard dolarjev. S tem bi se lahko v desetih letih poplačalo 50-milijardno posojilo Ukrajini s strani G7 držav.

Evropski voditelji ideji Bidnove administracije niso bili naklonjeni zaradi skrbi, da bi se s tem kršilo mednarodno pravo.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Golobova fiskalna iluzija: Delež dolga v BDP res pada, a absolutni dolg narašča

Premier Robert Golob je v državnem zboru v povedal,...

Trump in Putin na pogovorih: Možnosti za konec vojne v Ukrajini

Ameriški predsednik Donald Trump se bo v torek pogovarjal...

Podjetje, ki se je znašlo sredi afere Spirit, sprožilo upravni spor

Podjetje VonPharma SI, ki se je na začetku leta...