Nekdanji britanski premier Boris Johnson opozarja, da evropska javnost Trumpovih izjav ne bi smela jemati dobesedno. Ta je namreč na račun ukrajinskega predsednika izrekel serijo neresnic, katerih namen je, tako pravi Johnson, šokirati Evropejce, da bi začeli ukrepati.
“Kdaj bomo Evropejci nehali biti ogorčeni nad Donaldom Trumpom in mu začeli pomagati končati to vojno?” se je nekdanji britanski premier vprašal na družbenem omrežju X.
Trump je v zadnjih dneh med drugim izrekel, da je vojno začela Ukrajina, da bi moralo v Ukrajini priti do volitev in da ima Zelenski izrazito nizko javnomnenjsko podporo – 4 %. Gre za neresnice.
A kot ocenjuje nekdanji britanski premier, tako kot tudi nekateri ostali komentatorji dogajanja na diplomatskem parketu, je treba njegove izjave razumeti v kontekstu nezadovoljstva nad letargičnem delovanjem Evrope in njene nepripravljenosti sprostiti 300 milijard dolarjev “zamrznjenega” ruskega denarja.
Boris Johnson on Europe, Ukraine and the USA:
“When are we Europeans going to stop being scandalised about Donald Trump and start helping him to end this war?
Of course Ukraine didn’t start the war. You might as well say that America attacked Japan at Pearl Harbor.
Of course… pic.twitter.com/Kw8ODov9QA
— Visegrád 24 (@visegrad24) February 19, 2025
Približno 300 milijard, ki ostajajo na računih evropskih bank, majhen del tudi na ameriških, je skušala mobilizirati že Bidnova administrcija. CNN poroča, da je skušala še tik pred odhodom prepričati voditelje evropskih držav, da se omenjena sredstva prenesejo na poseben račun, kjer bi služila kot vzvod, s katerim bi skušali prisiliti rusko stran k pogajanjem. Gre sicer za sredstva Ruske centralne banke, ki so bila zamrznjena po začetku invazije na Ukrajino. Sredstva na posebnem računu bi generirala obresti v približni višini 5 milijard dolarjev. S tem bi se lahko v desetih letih poplačalo 50-milijardno posojilo Ukrajini s strani G7 držav.
Evropski voditelji ideji Bidnove administracije niso bili naklonjeni zaradi skrbi, da bi se s tem kršilo mednarodno pravo.
Ž. K.