Slovenija ne namerava uvesti sankcij proti predsedniku Republike srbske Miloradu Dodiku, razkriva bosanski portal Istraga.ba na podlagi več diplomatskih virov. Zunanje ministrstvo pod vodstvom Tanje Fajon, ki navedbe portala zanika, naj bi se po njihovih informacijah zoper uvedbo sankcij aktivno upiralo, pri čemer je močnejši vpliv pripisan ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću.
Ljubljanski župan Zoran Janković je domnevno neposredno lobiral proti sankcijam, saj se je želel izogniti zaostritvi odnosov s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem. Čeprav nekateri člani slovenske vlade po pisanju portala podpirajo uvedbo sankcij, je odsotnost soglasja znotraj koalicije preprečila njihovo uveljavitev v tem trenutku.
V nasprotju s Slovenijo sta Nemčija in Avstrija že uvedli sankcije proti Dodiku, Nenadu Stevandiću in Radovanu Viškoviću, s prepovedjo vstopa v njihovo ozemlje. Nizozemska prav tako načrtuje uvedbo podobnih ukrepov, kar nakazuje na možnosti “poplave sankcij”, kot je izrazil zunanji minister BiH Elmedin Konaković.
Slovenska vlada namreč sledi stališču ljubljanskega župana Jankovića, ki je proti sankcijam izrazito nastopil že v preteklosti. Spomnimo se, da je Janković konec januarja letos javno podprl Vučića in izrazil svojo zavezo k ohranjanju miru in stabilnosti v Srbiji. V pismu, ki ga je naslovil na Vučića, je zapisal, da je potrebno “ohraniti mir in stabilnost v Srbiji“, ter priznal, da je situacija v Evropi zahtevna.

Jankovićeva prijateljska zveza z Dodikom, ki sega že v preteklo volilno obdobje, dodatno krepi njegov vpliv na slovensko politiko. Tako Janković kot Fajon sta se izkazala za odločna nasprotnika sankcij, kar še dodatno zapleta položaj Slovenije, medtem ko se številne evropske države odločajo za bolj stroge ukrepe.
Zunanje ministrstvo navedbe zanika
Kljub zapletom smo vprašanja v zvezi s to tematiko naslovili tudi na kabinet zunanje ministrice Fajon, v imenu Kristine Plavšak Krajnc pa smo iz njenega kabineta dobili odgovor: “Informacije, navedene v omenjenem članku, ne držijo. Kot je ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon že večkrat poudarila, nazadnje včeraj na zasedanju Sveta EU za zunanje zadeve, Slovenija pozorno spremlja trenutne razmere v Bosni in Hercegovini in se bo po potrebi odzvala glede na razvoj dogodkov, pri čemer ne izključujemo nobene možnosti. Zaskrbljujoče so odcepitvene aktivnosti in retorika političnega vodstva v Republiki Srbski in njenega predsednika Dodika. Slovenija apelira na čimbolj usklajeno delovanje Evropske unije in držav članic ter mednarodne skupnosti. V interesu Slovenije in EU je, da BiH napreduje na svoji evropski poti kot enotna, ozemeljsko celovita in demokratična država. Slovenija si bo še naprej prizadevala za usklajene odzive na ravni EU.”
A. H.