Tožilstvo je ob koncu procesa Trenta zahtevalo dvoletno zaporno kazen za Janeza Janšo in prvoobtoženega Branka Kastelica. Za Klemna Gantarja je predlagalo leto dni pogojne zaporne kazni. Pred celjskim sodiščem je potekal shod, na katerem je nastopila vrsta govorcev, nasprotnikov zlorabe pravosodja za politične namene.
Janez Janša je pred sklepnim delom sojenja v zadevi Trenta pozval medijske delavce h korektnemu poročanju glede stanja Tonderjeve domačije ob prodaji. Kot didaktični pripomoček za medije je s seboj prinesel hišno številko domačije.
“Cel proces je potekal približno tako kot zadeva Patria, zato so tudi pričakovanja približno podobna. Upam, da boste z zadnjega naroka poročali o realnih stvareh – v pomoč sem vam prinesel hišno številko s Tonderjeve domačije, posestva, ki je bilo takrat prodano. Zdaj pa se 15, 20 let govori le o nekih ničvrednih parcelah, kaže pa se ruševine, ki so nastale kasneje. S tem pa se tožilstvu pomaga ustvarjati vtis, da je šlo za ničvreden posel,” je povedal pred kamerami.
Danes je v Celju potekala zadnja obravnava v procesu Trenta. Začelo se je branje zadnjih besed. Po napovedi predsednice sodnega senata bo zadeva kmalu zrela za razsodbo. Po napovedih bo do razsodbe verjetno prišlo že v petek.
.@JJansaSDS ob začetku današnjega naroka: Cel proces je potekal približno tako kot zadeva Patria, zato so tudi pričakovanja približno podobna. Upam, da boste iz zadnjega naroka poročali o realnih stvareh-v pomoč sem vam prinesel hišno številko iz Tonderjeve domačije, posestva, ki… pic.twitter.com/LXIL5BDKoB
— SDS (@strankaSDS) April 15, 2025
Nadaljevanje velikega shoda pred sodiščem
Pred sodiščem se je ob 12. uri začel protestni shod, sicer poimenovan “Nadaljevanje upora proti krivosodju”. Shoda so se udeležili številni, saj gre za usodni trenutek, kar se tiče same zadeve Trenta, kot tudi zaupanja v sam pravosodni sistem.
Slike s prizorišča so na splet začele pronicati že pred začetkom shoda. Na spodnji sliki je jasno vidna ograja pred vhodom v celjsko sodišče.
Celjsko sodišče, danes. Ograje v imenu ljudstva ali strah pred resnico. pic.twitter.com/U8d5OiysuC
— Boris Vagaja (@vagaja_boris) April 15, 2025
Demokracija tudi poroča, da je Damjan Podjed iz družbe Nepremičnine osumljen istega dejanja kot trojica, a je ljubljanska sodnica predlog za pregon zavrnila.
Udeleženci shoda pripravljeni
Udeleženci shoda so objavljali slike s poti v Celje. Nekdanja poslanka Mojca Škrinjar je zapisala na svojem X profilu: “Gremo mi v Cjele!! Odplaknit krivosodje!!” Uporabnik z nadimkom Just ji je odgovoril: “Tudi mi gremo v Celje, na sodišču luči ugasnit, ker gorijo že dve noči.”
V vmesnem času so se pred sodiščem že zbrali glasni protestniki. Sodnica je zato odredila, da okna sodne dvorane zaradi trušča zaprejo.


Jelka Godec: V Sodnih dvoranah izvršujejo želje globoke države
Na shodu je prva spregovorila vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec. “Danes se ne sprašujemo več, kako dolgo bodo še imeli slovenski narod za talca, kako dolgo se bodo še strahopetno skrivali v ozadju in pred vsakimi volitvami procesirali lažne afere in zatirali in zapirali tiste, ki jim stojijo na poti popolnega uničenja in razprodaje slovenske države. Ne! Tokrat bomo temu naredili konec,” je povedala. K temu je dodala, da je vedno več tistih, ki si ne želijo več strank za en mandat, ki nato vodijo državo. Kot je povedala, gre za “kvazistranke, ki jih izdelujejo v Murglah in na magistratu v Ljubljani”.

“Ljudstvu so nastavili Jankovića, potem Cerarja, nato Šarca, za tem Goloba. Sedaj čakajo in izdelujejo nov obraz. Ustvarjajo jih in po uporabi zavržejo,” je povedala in dodala, da se strank, ki so jih vodili, nihče več ne spomni, na smetišče zgodovine pa bodo kmalu romali tudi Golobovi svobodnjaki.

Na govorniški oder je nato stopil nekdanji minister in poslanec SDS Zvone Černač. “Če bi bila Slovenija res pravna država, danes ne bi stali tu, ker ne bi bilo političnega procesa Trenta, ki se je začel s poročanjem sedanje poslanke, takratne novinarke Mojce Šetinc Pašek, že leta 2011,” je spomnil v uvodu in dodal, da v procesu Trenta ne gre za nobena kazniva dejanja, pač pa za ponovni politični proces proti vodji največje opozicijske stranke, “ker je režiserjem na ustavnem sodišču, pred dobrimi desetimi leti zgrmel politični proces Patria”.

Černač trdi, da so se tokrat poslužili najbolj absurdne obtožbe z namenom, da bi Janši preprečili ponovno vodenje vlade. “Prvoobtoženi ni naš predsednik, ampak je nekdanji direktor zasebne gospodarske družbe, ki mu sodijo, pazite, zato, ker naj bi to družbo z nakupom nepremičninske posesti v Trenti od Janeza Janše oškodoval, in to tako, da je podpisal pogodbo za 120 tisoč evrov, potem pa je bila ta posest prodana za 140 tisoč evrov. Zato sodijo g. Kastelicu,” je pojasnil Černač. Ker ni šlo drugače, pa so Janšo potegnili v sodno zgodbo tako, da mu sodijo, ker naj bi mu pri tem pomagal. “Pri dejanju, ki ga ni bilo, kaznivega dejanja v tem primeru ni bilo, iz zraka je tudi vidno, da ni bilo nobenega oškodovanja. Šlo je za zasebni posel in dober nakup,” je dodal.
Černač je spomnil, da sta v tem političnem procesu tožilca Boštjan Valenčič in Luka Moljk. “Ista tožilca kot v primeru podrtije na Litijski 51, kjer je nedavno iz vaših žepov iz davkoplačevalskega denarja Golobova vlada za preko tri milijone evrov preplačala to podrtijo, v kateri nikoli nič koristnega ne bo,” je spomnil. K temu je dodal, da v tistem primeru delujeta drugače, saj je pogodbo za nakup podpisala takratna ministrica Dominika Švarc Pipan, te pa sploh ni med obtoženimi. In pri poslu z javnimi sredstvi je imela Švarc Pipanova dva pomočnika, finančnega ministra Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba, ki ju prav tako ni med obtoženimi.
“Slovenija torej ni pravna država in pred zakonom v Sloveniji dokazano nismo vsi enaki. Krivo sojenje, ki se dogaja v političnem procesu Trenta in ki se je dogajalo pred enajstimi leti v političnem procesu Patria proti istemu človeku, proti istemu posamezniku, je zločin. Krivo sojenje je zločin najhujše vrste,” je povedal Černač.
Simonič: Tukaj danes stoji vojska domoljubov
“V dežju ali mrazu, zmagi in porazu, tvoja vojska tu stoji in danes tu stoji vojska domoljubov, ki stoji za Janezom Janšo in stoji za demokracijo,” je v začetku govora povedal predsednik podmladka SDS Luka Simonič.

“Slovenska demokratska mladina se krepi in Janeza Janšo danes podpora na stotine mladih po Sloveniji. Čas je, da se tistih, ki hočejo delati za Slovenijo, ne naganja iz Slovenije,” je povedal. Kot pravi, je čas za okolje, ki bo delalo za mlade in za Slovence, ne pa za tiste, ki si polnijo priviligirane žepe in živijo na račun davkoplačevalskega denarja.
“Danes se v teh sodnih dvoranah ne sodi samo Janezu Janši in njegovi družini, ampak se sodi vsem ponosnim Slovencem,” je pripomnil.
Nato je spregovoril dr. Anton Žunter. “Dovolj imam 40-letnega preganjanja Janeza Janše,” je povedal Žunter. Spomnil je na jezo v času predosamosvojitvenega dogajanja, ko se je Janši v Ljubljani sodilo v tujem jeziku, s podporo takratnega partijskega vodstva. “Slovenija je takrat vstala, rodila se je slovenska pomlad in posledično je padel komunistični režim in se zrušila Jugoslavija,” je dejal.

Kot je spomnil, se je preganjanje nadaljevalo leta 1994, v času afere “Depala vas”, nato je sledil proces Patria, ki je uničil dvoje volitev. “Danes smo tu zaradi naslednje sodne afere, imenovane Trenta. Danes smo tu zato, da bi oblastnikom povedali, da imamo tega dovolj,” je povedal. “Ne bojimo se več. Ne bojimo se jih,” je odločno povedal.
Nato je na govorniški oder stopila še ena predstavnica mladih. “Danes govorim, ker verjamem, da je tišina v času krivice najnevarnejši kompromis. Govorim, ker sem del generacije, ki bo morala živeti s posledicami tega, kar se dogaja danes. Demokracija ne razpade čez noč, razpada počasi, s tiho normalizacijo zlorab. S politično pristranskimi odločitvami. Z izgubo zaupanja v institucije, ki so tu, da nas ščitijo,” je povedala. K temu je dodala, da je največja grožnja demokraciji prav zloraba sodne veje oblasti za politične namene.
“Primer Janeza Janše ni izoliran incident. Ni prvi, v katerem je bil sistem izkoriščen proti njemu. A lahko poskrbimo, da je zadnji. Kajti danes se ne gre za enega človeka, ne gre se za desno ali levo, gre za to, ali bomo v Sloveniji še znali ločevati med pravico in političnim interesom,” je povedala. Spomnila je, da do podobnih primerih prihaja tudi na tujem, ko politične elite zlorabljajo sodstvo kot orodje za obračun z nasprotniki.
Poslanec Andrej Kosi je v svojem govoru povedal, da so se danes zbrali v Celju, da bi elita v Murglah pokazali odločen “ne”. “Danes smo tukaj, da eliti v Murglah pokažemo, da nam je mar za domovino in za Slovenijo. Medtem ko levičarski eliti zmanjkuje novih obrazov, so ugrabili sodstvo,” je dejal.

“Čas je, da Slovenijo popeljemo na pravo pot. Pot razuma, pot demokracije in pot pravosodja. Ne bomo več dovolili, da nam elita iz Ljubljane uvaja nove davke, da nam uničuje podeželje, slovensko besedo in kulturo. Zato bomo 11. maja šli na referendum in rekli odločni NE,” je nadaljeval.
Karin Planinšek: Nasprotna stran se nas boji
Naslednja je imela govor spletna vplivnica in podpredsednica SDM Karin Planinšek. “Nekdo mi je dejal, da je noč najtemnejša pred zoro. Točno to se sedaj dogaja. Nasprotna stran je začela izgubljati in se nas bojijo. Zato postajajo vse bolj ekstremni, vse bolj agresivni, vse bolj nastrojeni. Ampak, kar naj bodo, ker mi ne bomo klonili,” je napovedala.

V primeru, da bi Janeza Janšo obsodili, tako kot so v Franciji obsodili voditeljico francoskih konservativcev Marine le Pen, je napovedala vsakodnevne proteste, dokler ne bodo Janez Janša in ostali nedolžni oproščeni.
Poslanka SDS Alenka Helbl je povedala, da oblast vlada z lažjo in prevaro, manipulacijami in žaljivkami. “Z norčevanjem iz pridnih in delovnih Slovencev, starejših, ki so gradili naše domove, mladih, ki iščejo svojo pot in mesto pod soncem, si v bistvu polnijo žepe, s prstom pa kažejo na druge,” je dodala. Prepričana je, da trenutna oblast ne zida, temveč podira temelje demokratične, suverene in pravne države.

Poudarila je, da nam scenarij prihodnosti Slovenije pišejo tisti, ki jim Slovenija ni bila nikoli intimna opcija. “Usodo nam krojijo tisti, ki jim ni mar za vse nas. Gre jim samo za vaš oz. naš denar. To nesramno zatohlost, ki nas ubija, bomo kmalu prevetrili. Zapihali bodo ponovno vetrovi slovenske pomladi,” je napovedala.
Poslanec Bojan Podkrajšek je razkril, da prihaja iz istega volilnega okraja kot sodnica, ki sodi v primeru Trenta. “Hvala vsem vam, vsem tukaj zbranim in vsem tistim, ki nas spremljajo iz svojih domov, ki že 34 let gradite našo skupno državo,” se je zahvalil in poudaril, da je potrebno vztrajati, sodni proces v primeru Trenta pa označil za “sramoto”.

Pred časom je govoril s hrvaškim državljanom, ki mu je povedal: “Državo imate 35 let, rušite pa ključnega osamosvojitelja. To v naši državi ni mogoče.” Spomnil je tudi na bizarno epizodo slovenske politike, v kateri se je župan Ljubljane Zoran Janković omenjal kot potencialni srbski premier. “To je možno samo v Sloveniji,” je k temu dodal.
Znova se bodo zbrali ob razglasitvi sodbe
Kot zadnji je ponovno spregovoril poslanec Černač, ki se je zbranim zahvalil za udeležbo. Vse je pozval k udeležbi na shodu na dan, ko bo sodba razglašena, to pa bo najverjetneje že prihajajoči petek, ko bo zelo pomembno, da se udeleženci shoda ponovno zberejo. “Hvala vsem še enkrat. Vidite, da imamo opravka z barbari. To so barbari in zaradi tega bomo tokrat naredili tisto, kar ni bilo narejeno v preteklih letih. Osvobodili bomo Slovenijo. Osvobodili bomo Slovenijo tistih, ki rušijo ustavo in rušijo zakone. Hvala vam še enkrat iz srca, hvala tudi v imenu predsednika in vseh, ki jim krivo sodijo na tem sodišču,” je zaključil.
Ž. K.