Božični pokol: v Nigeriji so islamski teroristi pomorili najmanj 140 kristjanov

Datum:

Nigerijski strelci so v dveh dneh napadli odročne vasi v zvezni državi Plateau na severu osrednje Nigerije, tam pa ubili najmanj 140 ljudi. Gre za zadnji tovrstni letošnji pomor. Žalostno vest so v torek sporočili preživeli in državni uradniki. 

Šlo je za neizzvane nasilne napade, ki so se zgodili v soboto in nedeljo. V času napadov je bila večina hiš na območju požganih, cilj napadalcev pa naj bi bilo 17 skupnosti, je na lokalni TV postaji Channels v torek dejal guverner države Plateau Caleb Mutfwang. Gre za območje, kjer prevladujejo kristjani, nekateri prebivalci pa so še vedno pogrešani. Domačini pravijo, da je masaker trajal več kot 12 ur, preden so se varnostne agencije odzvale na njihov klic na pomoč, poroča Breitbart News.

Spor glede dostopa do vode in zemlje je še poglobil medverski konflikt
Odziv varnostnih sil je bil zelo počasen. Letos je zaradi varnostne krize v dotični regiji in širše življenje izgubilo že na stotine ljudi, doslej pa še nobena skupina ni prevzela odgovornosti za napade. Je pa krivda padla na nomadsko-gozdne pastirje iz plemena Fulani, ki so že bili obtoženi izvajanja množičnih pomorov v severozahodnih in osrednjih regijah, kjer je desetletja trajajoč spor glede dostopa do zemlje in vode še poglobil delitve med muslimani in kristjani v eni najbolj gosto naseljenih afriških držav.

Nigerijska vojska pa je sporočila, da je s pomočjo drugih varnostnih agencij začela izvajati “operacije čiščenja” območja, res pa je, da so aretacije v tovrstnih napadih redkost. Abdulsalam Abubakar, ki poveljuje vojaški posebni intervencijski operaciji v Plateauju in sosednjih državah, pa je sporočil, da ne bodo mirovali, dokler ne bodo vseh krivcev za ta nizkotna dejanja privedli pred roko pravice.

Oblasti ne ščitijo državljanov
Nigerijski predsednik Bola Tinubu, ki je bil izvoljen letos, potem ko je obljubil, da bo pomagal pri reševanju varnostnih izzivov, ki jih njegov predhodnik ni rešil, še ni javno komentiral zadnjih napadov nekaj dni po tem, ko so se zgodili. Vse doslej državne oblasti niso sprejele nobenega ukrepa, s katerim bi zaščitil življenja in zagotovil pravico za žrtve v severni regiji, ki jo je prizadel konflikt, je sporočil direktor Amnesty International Nigeria Isa Sanusi. Vsake toliko časa oblasti trdijo, da izvajajo aretacije, vendar pa zato ni nobenega dokaza. Nezaščitenost Nigerijcev tako postaja norma. 

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Ukradeni otroci v SFRJ in mame, ki iščejo resnico

Komisija DZ RS za peticije je po slabem letu...

Večina Slovencev odločno proti migrantskim centrom

V zadnji javnomnenjski raziskavi agencije Parsifal so anketirance vprašali,...

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Američani delajo več kot “neambiciozni” Evropejci

Evropejci so manj ambiciozni in ne delajo tako trdo...