V okviru reforme je premier Robert Golob napovedal uvedbo božičnice, ki jo bodo upokojenci letos prvič prejeli ob novembrski pokojnini. Kljub začetnemu nasprotovanju ideji božičnice se je kasneje odločil, da jo uvrsti v reformo. “To je bil predlog sindikalne strani, zanj pa se je močno zavzel – in odločil – predsednik vlade,” je povedal Luka Mesec, ki je v Tarči skušal reformo pojasniti na pozitiven način, a je bil do njega kritičen poslanec SDS Zvone Černač.
“Veliko, veliko zarečenega kruha je Luka Mesec pojedel v treh letih, danes pa tukaj še laže, manipulira in zavaja. Govori o tem, da je bila pokojninska reforma leta 2012 slaba – bila je dobra, podprli so jo vsi socialni partnerji, podprli so jo vsi poslanci v DZ, tako iz koalicije kot opozicije, v nasprotju z neko drugo reformo leto prej, v času, ko je vlado vodil Borut Pahor, kjer so sindikati sprožili referendum in tisto neprimerno reformo takrat zavrnili,” je pojasnil poslanec Černač.
.@ZCernac: Veliko zarečenega kruha je Luka mesec pojedel v zadnjih treh letih, danes pa tukaj še laže, manipulira in zavaja. #PokojninskaReforma #Tarča pic.twitter.com/QScYnnclv9
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) April 10, 2025
Mescu je očital, da “zavaja o dolgotrajni oskrbi” in v nadaljevanju pojasnil, da je bil zakon o dolgotrajni oskrbi sprejet decembra 2021, da pa ga je potem vlada zamrznila za eno leto. “Te storitve, o katerih on govori, bi morali imeti ljudje na voljo že od 1. januarja 2023, sedaj jih bodo imeli od decembra letos, za tri leta ste zamaknili,” je očital Černač Mescu. Poslanec je zanikal namigovanja voditeljice, da se je vlada Janeza Janše “uklonila Bruslju” in pristala na krčenje izdatkov za pokojnine. Pojasnil je, da ni šlo za krčenje izdatkov, ampak pošiljanje podatkov glede na takratno stanje, ki je bilo slabše zaradi pandemije.
Po dolgem in počez je reformo pohvalil generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Marjan Papež, ki je dejal, da bo ta ugodna za tretjino, pri čemer je izpustil ostali dve tretjini, na kar ga je opozoril Černač.
.@ZCernac: Za 2/3 upokojencev nov sistem gotovo ni ugodnejši, zato ker se obdobje za izračun podaljšuje iz 24 na 35 let. Vemo, da ko začnemo delati, prvih 10 let imamo bistveno nižje plače in ta odstotek, ki se povečuje iz 63,5 na 70 % v naslednjih 10 letih, tega izpada zaradi… pic.twitter.com/GK3gFxG1pn
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) April 10, 2025
“Novi model usklajevanja gre v škodo tako sedanjim 643 tisočim upokojencem kot vsem bodočim upokojencem,” je opozoril poslanec. Poudaril je, da ni dovolj, da je novi model ugoden za tretjino upokojencev, ampak je treba ugoditi tudi ostalim dvem tretjinam.
Sindikalni voditelji trdijo, da so se dogovorili za reformo, ker bi drugače lahko prišli do slabših pogojev pod morebitno naslednjo vlado, medtem ko je Aleš Šintič, predsednik Sindikata poklicnega gasilstva, dejal, da reforma, “na grobo ocenjena”, ni dobra: “Veliko slabša skoraj že ne more biti.” Mnogi sindikati dvomijo, da bo reforma prinesla pozitivne spremembe, še posebej za mlade delavce, ki so pogosto zaposleni v prekarnem delu.
Nekatere upokojence skrbijo nizke pokojnine in tveganje revščine, saj mnogi prejemajo pokojnine, ki so pod pragom za tveganje revščine. V številnih pismih, ki jih prejemajo sindikati, upokojenci opozarjajo na neugodne posledice reforme, kot je zmanjšano usklajevanje pokojnin. Na koncu so penzionisti izrazili zaskrbljenost tudi glede novih dajatev za dolgotrajno oskrbo, česar konkretne podrobnosti še niso znane, poroča MMC RTV.
A. H.