Avtorica afere DARS nepojasnjeno prišla do policijskih zapisnikov 

Datum:

Že včeraj smo poročali o tem, kako je novinarka RTV Slovenija Eugenija Carl pridobila tajne posnetke zaslišanja ene od prič pred Nacionalnim preiskovalnim uradom v aferi DARS. Še boljše veze pa imajo očitno na POP TV. Nika Kunavar je v protipravno posest dobila kar policijske zapisnike.  

Ni še jasno, kako je lahko RTV novinarka Eugenija Carl, ki je o zadevi poročala, pridobila skrivne posnetke Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), ki jih je moral nekdo od tam zaposlenih očitno posneti, saj takšnih pogovorov načeloma ne snemajo. Nič manj obremenjujoče za NPU pa ni, da je s policijskimi zapisniki razpolagala tudi novinarka 24ur Nika Kunaver.

Kunaverjeva ena od arhitektk afere DARS

Ta je bila sicer še bolj aktivno udeležena v kreacijo afere DARS kot ena njenih arhitektk. Kunaverjeva se je že lani intenzivno lotila linča uprave Darsa pod takratnim vodstvom člana NSi Valentina Hajdinjaka, v zgodbo pa so načrtno vpletli tudi Snežiča, ki je sicer redno oglaševal na POP TV. Kunaverjeva je za svoje poročanje prejela celo nagrado Društva novinarjev Slovenije.

Nika Kunaver je prejela nagrado za izstopajoči novinarski dosežek. (Foto: Facebook)

Objavili so dele na skrivaj posnetih telefonskih pogovorov med znanim avtovlekarjem Samom Feštajnom, lastnikom podjetja Žonta – podjetja, ki mu je DARS leta 2021 odpovedal pogodbo za avtovleko poškodovanih in pokvarjenih tovornih vozil – in Luko Založnikom, ki je z odvetnico Zidar Klemenčičevo poslovno in osebno povezan že skoraj desetletje, in 13 neobdelanih telefonskih pogovorov, ki so nastali med junijem in oktobrom 2024, pri čemer se je na koncu izkazalo, da Založnik ne govori resnice.

Kdo na policiji je POP TV podtaknil afero?

A najbolj zanimivo je, da je Nika Kunaver v vezi z afero očitno nekako pridobila tajne policijske zapisnike, kar je v svojih člankih večkrat tudi jasno priznala. Večkrat so zapisali, da so uspeli pridobiti policijski zapisnik, kako jim je to uspelo, pa ne razložijo. Npr. v članku 16. februarja 2025, v katerem zapišejo:

Snežič posnetkov [med Feštajnom in Založnikom]ni želel vzeti, je pa – kot je razvidno tudi iz policijskega zapisnika, ki smo ga pridobili neuradno – maja lani, torej še pred nastankom posnetkov, ki jih imamo danes v uredništvu, o obisku z neprimerno ponudbo obvestil kriminaliste.”

Videti je torej, da je bila zgodba Kunaverjevi plasirana s strani ljudi znotraj policije, saj prav tako ni bilo nikoli razjasnjeno, kako so sploh pridobili posnetke – Luka Založnik je novinarko obtožil, da je ga je za posnetke celo izsiljevala. Hkrati ni jasno, kako so posnetki skrivnostno s POP TV zatavali na Tarčo, kjer so nato na tej podlagi naredili oddajo. Je pa zdaj, ko se je Založnik izkazal kot nekredibilna priča, ki spreminja zgodbo, postalo jasno, da je nekdo Kunaverjevo uporabil le kot orodje, pri tem pa je morala skoraj gotovo biti udeležena tudi policija oziroma ljudje, zaposleni na policiji, saj drugače ni imela nobene druge možnosti pridobivanja policijskih zapisnikov.

Podatki iz slovenske policije nezakonito romajo v roke medijev, blizu tranzicijski levici. (Foto: STA)

Kot smo že poročali, naj bi Rok Snežič iz neuradnih virov izvedel, da je bila afera pred enim letom zrežirana s strani vladajoče koalicije, ki je – kot se rad pohvali predsednik vlade – policijo “očistila janšistov”. Zato tudi direktor NPU-ja preiskovalcem ni pustil narediti hišnih preiskav pri Založniku in zaseči posnetkov, kljub temu pa so prišli – skupaj z zapisniki – v posest novinarki Kunaver.

Slovenska policija ima težave z odtekanjem informacij

Po Eugeniji Carl je Nika Kunaver torej še ena, ki je očitno informacije – vede ali nevede – dobivala kar neposredno od ljudi, zaposlenih na policiji, kar pa včasih sploh ni tako nedolžno kot odtekanje informacij režimu prijaznim medijem. Spomnimo na grozljiv primer tožilke. Mateja Gončin je sicer nepravilnosti pri delu Centra za varovanje in zaščito prvič razkrila decembra v oddaji Tarča na TV Slovenija. Ta je policijo obtožila, da je zoper njo nezakonito izvajala prikrite preiskovalne ukrepe tudi na njenem domu. Prav tako je opozorila na nepravilnosti pri varovanju drugih varovanih oseb in na odtekanje informacij. Še več – celo predsednik vlade Robert Golob je v osupljivem intervjuju na POP TV trdil, da tožilko razume in da informacije s policije celo uhajajo v kriminalno podzemlje. Tudi po takšni šokantni izjavi, ko je sam predsednik vlade policijo obtožil sodelovanja z mafijo, se ni zgodilo praktično nič.

Je afera DARS delo koalicije in “depolitizirane” policije? (Foto: STA)

Kot v primeru odtekanja informacij Eugeniji Carl smo tudi tokrat na generalno policijsko upravo poslali vprašanja v zvezi s tem, da zaupne informacije s policije očitno odtekajo v medije. Vprašali smo jih, kako je sploh mogoče, da je novinarka prišla do zapisnikov policije, in ali bodo uvedli interno preiskavo, da bi odkrili, od kje informacije odtekajo. Prav tako nas je (ponovno) zanimalo, ali bodo uvedli kakšne notranje mehanizme, s katerimi bodo v bodoče odtekanje informacij preprečili.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Po Črnčecu na Siol.net še Valicon, ki ga plačuje Gen-I

Za merjenje javnega mnenja je državni Siol.net, kjer so...

Klakočarjeva na proslavi z zastavo izdajalske in okupatorske države

27. aprila, na dan upora, je na Malkovcu pri...

EPP je Slovenijo pod Golobovo vlado izrecno izpostavil kot problematično državo

V Valenciji včeraj in danes poteka kongres Evropski ljudske...

Evropska poslanka Zala Tomašič nominirana za nagrado EU parlamenta

"Veliko mi pomeni, da je moje delo v Evropskem...