Černač o gradnji jedrske elektrarne: plana B ni

Datum:

Slovenija potrebuje zagotovljen, dolgoročen, stabilen, cenovno dostopen vir električne energije tako za gospodarstvo kot prebivalstvo,” je uvodoma povedal Černač v Odmevih na RTV, ki je poudaril, da ga ob tem veseli podpora vseh strank za gradnjo novega bloka elektrarne v Krškem. Komentiral je tudi dogajanje ob aferi “sodna stavba”. Prepričan je, da ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan “politično tega ne more preživeti“. 

Na torkovem političnem vrhu so parlamentarne politične stranke razpravljale o možnostih gradnje novega bloka jedrske elektrarne v Krškem. Nadaljevanje aktivnosti za izvedbo projekta, ki naj bi po okvirni oceni znašal približno deset milijard evrov, so podprle vse, bodo pa o tem odločali državljani na referendumu, predvidenem v drugi polovici leta.

Černač je dejal, da je pomembna izvedba referenduma v tem letu, saj je zaradi stroškov čas ob evropskih volitvah nekako najbolj racionalen, in tudi zaradi časovnice same. “Vsi potrebni podatki so na mizi. Trenutno vodi projekt podjetje GEN energija, v zadnjih dvajsetih letih je bilo narejenih več kot 32 različnih študij, modelov in scenarijev, tako da bo javnost seznanjena z vsemi podrobnostmi ne glede na to, kdaj bi ta referendum bil,” je pojasnil Černač, ki ocenjuje, da bo referendum izveden v drugi polovici leta.

Verjame, da bodo ljudje razumeli, da je to edina možnost
Na vprašanje, ali obstaja plan B v primeru, da javnost zavrne gradnjo jedrske elektrarne, Černač odgovarja, da plana B ni in da ga verjetno tudi v prihodnje ne bo. Poudarja, da je omenjen projekt izredno pomemben, saj bi gradnja rešila vprašanje ne le energetske oskrbe, ampak tudi vplivalo na dolgoročni razvoj Slovenije. Projekt se ob negativnem rezultatu referenduma ne bi nadaljeval, a verjame, da bodo ljudje razumeli, da je “edina pot do zagotavljanja stabilne in cenovno dostopne električne energije v prihodnje izgradnja drugega bloka,” je pojasnil in dodal, da sedanjemu bloku uporabno dovoljenje poteče leta 2041, TEŠ 6 naj bi bil zaprt v devetih ali desetih letih.

Černač poudarja, da druge alternative ni, saj obnovljivi viri vključno s hidroenergijo enostavno ne bodo dovolj za zagotavljanje stabilne in cenovno dostopne električne energije v prihodnje. Kar se tiče kurjenja na les, Černač pravi, da je to del energetskega zakona, o katerem bo splošna razprava opravljena danes, napoveduje tudi umik prepovedi kurjenja na drva. Černač je prepričan, da ni mogoče prepovedati kurjenja lesne biomase, saj je to eden najbolj naravnih energentov v Sloveniji, ki ga imamo v izobilju in ga je treba ob novi tehnologiji učinkovito izkoristiti.

Potem ko je pravosodni ministrici Dominiki Švarc Pipan v ponedeljek zaradi afere sodna stavba odreklo podporo predsedstvo njene lastne stranke, se je ministrica srečala še s premierjem Robertom Golobom. Ta bo po napovedih svojo odločitev sporočil danes, Nataša Avšič Bogovič iz Gibanja Svoboda pravi, da bo premier sprejel odločitev in da mu v stranki zaupajo, “je pa res, da se bo ministrica težko izognila objektivni odgovornosti”.

Černač: Stavba se leto in pol ni prodala za 3 milijone evrov, potem pa čez noč za 7,5 milijona evrov
Černač o nakupu sodne stavbe na Litijski cesti pove, da “ministrica tega škandaloznega, negospodarnega in očitno s koruptivnostjo obremenjenega posla politično ne more preživeti”, a da se odgovornost širi na celotno vlado, ki je odločala o nakupu dan pred novim letom, in na stranko SD, saj je Švarc Pipanova pokazala na Klemna Žiberta, glavnega tajnika stranke, ta naj bi urejal posel. Černač poudari, da vsi čakajo na organe pregona, naj povedo, kam je šla razlika “kajti ta stavba se je leto in pol oglaševala za dobre 4 milijonov evrov in ni mogla biti prodana, potem pa se je čez noč prodala za 3,5 milijona evrov več”, je dejal. Dodaja, da si javnost zasluži pojasnilo, prepričan pa je tudi, da v tej stavbi sodišča nikoli ne bo, saj stavba za to ni primerna.

“Stranka SDS nima z nakupom pravosodne stavbe nič. Generalni sekretar ministrstva je tisti, ki vodi uradnike na ministrstvu. To je bil do nedavnega na ministrstvu za pravosodje gospod Gojkovič, ki so ga odstavili, danes pa smo slišali, da očitno ni delal sam, ampak mu je dajal navodila generalni tajnik Socialnih demokratov,” je dejal Černač.

Ker je hotela Avšič Bogovič omiliti zadeve, češ, da je treba pokazati tudi na odgovornost drugih, jo je Černač spomnil na primer nekdanje ministrice za javno upravo Sanjo Ajanovič Hovnik, ki je naknadno odstopila, “res je zdaj dobila dobro plačano službo za 8 tisoč evrov na Slovenskih železnicah, ampak tam je šlo za 300 tisoč evrov, ki niso bili niti realizirani, tukaj pa gre za 7,5 milijona evrov”, je izpostavil.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Britanci so se soočili z največjo invazijo migrantov v letošnjem letu

Britanske oblasti so potrdile, da so se včeraj soočile...

Tu je odgovor, zakaj Janković zmaguje na volitvah!

Levica spodbuja multikulturalizem, ker se ji to izplača. Odličen...

[Video] Breznik: Evropska unija mora začeti delovati bolj strateško

Poslanec SDS in kandidat za evropskega poslanca Franc Breznik...

[ODZIVI] Protikapitalistični protest je nova moda brezdelnežev, ki oponašajo delavce!

"Nikoli ne pozabimo. Protesti v času kovida niso bili...