Čistke vladi neljubih novinarjev RTV podpisal prijatelj Nike Kovač, vodstvo tega ne komentira

Datum:

Veliki osebni prijatelj frontmanke Inštituta 8. marec Nike Kovač je bil tisti, ki je namesto direktorice TV Slovenije Ksenije Horvat s svojim podpisom na “čakanje na delo doma” poslal odgovornega urednika informativnega drugega programa RTV Slovenija Rajka Geriča. Ta je Goloba ovadil na račun izjav v Odmevih, kjer je priznal, da čisti “janšizem” na policiji in RTVS, in ustvarjalce ukinjene oddaje Panorama. Inštitut 8. marec, ki se je sicer tako rad oglašal v zvezi z “nevzdržnim stanjem” na javni televiziji v času prejšnjega vodstva, pa sedaj čudežno molči. 

Tik pred novim letom na “osvobojeni” RTVS vre. Potem ko je odjeknila novica o odstopu Simona Karduma, člana tričlanske uprave RTV, je 15 zaposlenih po poročanju STA v javni hiši dobilo obvestila o začasni napotitvi na čakanje na delo doma. Razlogi za to naj bi bil poslovni oziroma organizacijski. Kot pravijo, jim delodajalec v skladu s programsko-produkcijskim načrtom za leto, ki prihaja, “ne more več zagotavljati dela, določenega s pogodbo o zaposlitvi”.

Spomnimo. Veliko nasprotovanja je požel programsko-produkcijski načrt za leto 2024. Za šest mesecev bo v skladu z njim zagotovljeno “kolikor toliko normalno delovanje”, do mrka pa naj bi nato prišlo v primeru, če ustanovitelj ne bo poskrbel za stabilno financiranje, je ob sprejetju načrta pojasnil predsednik Programskega sveta RTVS Goran Forbici“Načrt smo sprejeli s pričakovanjem, da uprava v kratkem času pripravi tudi program finančne, programske, sistemske in kadrovske reorganizacije RTV Slovenija in tako tudi sama poskuša optimizirati delovanje in v prihodnje omogočiti boljši program,” je povedal po poročanju MMC in priznal, da ne gre v tem primeru za razvojni program, ampak preživetveni.

“Zagotovo to ni program, ki ga je na eni strani obljubljala uprava ali direktorji v svojih predstavitvah, ko so kandidirali za funkcije, zagotovo to ni program, ki ga pričakuje javnost, ni program, ki bi v celoti izpolnjeval naloge, ki jih RTV Slovenija nalaga zakon,” je še priznal Forbici. Predsednik uprave RTVS Zvezdan Martič je bil zadovoljen nad sprejetjem PPN in finančnega načrta, ker naj bi jim to omogočalo nadaljevanje dela “v dobro” gledalk, gledalcev, uporabnikov, poslušalk, poslušalcev, bralk in bralcev. “To, da nam je s toliko manj denarja uspelo narediti takšen predlog programa, je znak, da so se mnogi potrudili in poiskali rešitve,” je med drugim dejal. Kardum, ki se je odločil za odstop, več kot očitnega zadovoljstva v zvezi s sprejetim načrtom ni delil. “Gospod Kardum je v svoji odstopni izjavi ocenil, da ni več v položaju, kjer bi lahko učinkovito prispeval k uresničevanju poslanstva in vizije javnega medijskega servisa ter realiziral naloge, ki so pred njim,” so sporočili iz piarja RTVS. Kot pravi Kardum, pot, na kateri je RTVS, ni prava. “To ni pot rešitve iz izjemno težkega položaja,” je med drugim povedal za MMC.

“Mislim, da je zadeva do te mere kontaminirana in do te mere neprebojna, ker je to pač nek podsistem, ki ima čisto posebne meni neznane vzvode za svoje delovanje, ki ni neposredno povezano s prejšnjim vodstvom, ampak je ukoreninjeno v samo srž delovanja te hiše že od svoje ustanovitve, se pravi od leta 1990,” pa je Kardum izjavil za javno televizijo.

“Kardum je sicer v resnici odstopil zato, ker ne prenese (več) predsednika uprave Zvezdana Martiča in ker mu je bilo obljubljeno (menda pri Zoranu Jankoviću), da bo šef uprave RTV postal prav on – Kardum. No, Nina Kojima, pravkar – maščevalno – odžagana dopisnica RTV iz Londona, sicer namiguje, da je Kardum odstopil zato, ker je ona začela z javnim razkrinkanjem,” v zvezi z odstopom Karduma navaja Požareport. Čeprav so na RTVS “izsilili” dodatna sredstva za zaposlene, so se odločili odrezati dopisnico, ki je imela pogodbo do konca naslednjega leta. Kot smo poročali, naj bi bili med uradnimi razlogi drugačna organizacijska osnova, vsebinska prenova oddaj in finančne razmere, a so ji ustno posredno priznali, da “se je na RTV vrnila z napačnimi ljudmi”. Slednja priznava, da je bila njena podpora referendumu zakona o RTV “ena največjih napak njenega življenja”.

Kmalu za tem je odjeknila novica o tem, da se več ljudi pošlje na “čakanje na delo doma”. Po besedah Rajka Geriča je naravnost šokantno, da nekdo na RTVS sprejme odločitev, da “z ukinitvijo oddaje prenehajo obstajati delovna mesta“. “To je popolna neumnost in skregano s slovensko zakonodajo in pooblastili, ki jih direktorica televizije nima,” je povedal za STA in dodal, da gre v omenjenem primeru za mlade novinarje, ki so neobremenjeni s politiko. “Meni se zdi takšen odnos do zaposlenih popolnoma neprimeren,” je bil jasen in dodal, da je zanimivo, da do takšne odločitve pride v času, ko je govora o tem, da naj bi bilo na javni televiziji premalo novinarjev.

Foto: STA

Smolej je bil pooblaščen le za programske zadeve
Na plano je prišla vsebina odredbe o začasni napotitvi javnega uslužbenca na čakanje na delo od doma, pokazalo pa se je tudi, da je direktorica Televizije Slovenije Ksenija Horvat pooblastila Roka Smoleja, da jo ta zastopa. 29. decembra se je namreč razglasila za odsotno. Smodej po navedbah Požarja velja za “velikega osebnega prijatelja Nike Kovač (Inštitut 8. marec) ter znanega uredniškega promotorja propadle političarke in danes pravosodne podjetnice Katarine Kresal“. Slednji je pred leti tudi zasedal mesto odgovornega urednika Programa Plus. Z mesta je bil ta nato razrešen, ker “naj ne bi znal delati z ljudmi”. Kot izpostavlja Požareport, čakanje na delo predstavlja “samo uvod ali prvo fazo v kasnejše odpovedi delovnih razmerij”.

“Direktorica Televizije Ksenija Horvat s tem krši pravno ureditev in zlorablja položaj, da bi izvedla čistko nezakonito. Odgovornega urednika se tako ni mogoče znebiti. To ni navaden državni uradnik. Posledica bodo verjetno visoke odškodnine, ki pa jih ne bo plačala direktorica ali uprava Zvezdana Martiča. Javni zavod RTVS jih bo, ki je že tako v finančnih težavah. Da o mednarodni sramoti ne govorimo,” v zvezi s tem izpostavlja urednik Spletnega časopisa Peter Jančič. Tudi viri iz javne televizije so za Požareport opozorili, da je to “brutalno nezakonito, saj lahko takšne ukrepe – na podlagi veljavnega statuta RTV – sprejema zgolj uprava RTV, ne pa direktorica TVS ali njen pomočnik”. Ne gre pozabiti, da je bil Smolej pooblaščen za programske zadeve, kamor pa pošiljanje na čakanje na delo doma nedvomno ne spada. Kot menijo, bi bilo nujno, da se Horvatovo kazensko ovadi, sama pa bi morala tudi odstopiti z mesta direktorice TVS. “Viri sicer tudi sumijo, da bo uprava po vsem tem zaradi reševanje Horvatove in celotne operacije hotela statut RTV spreminjati za nazaj?!”

Na RTV le je dovolj denarja?
Marsikdo meni, da je težko verjetno, da bi redakcijo Panorame, oddaje, ki je bila še poseben trn v peti aktualnemu vodstvu, odslovili brez “žegna” prve osebe osvobojene RTVS Martiča. Je težava v tem, da si je Gerič drznil spraviti na aktualnega premierja in ga ovaditi, ko je ta napovedal čistke na “osvobojeni” RTVS? Kako daleč bo vse skupaj še šlo? Ker lahko pogosto poslušamo, kako na RTVS preprosto ni denarja in da so rezi posledica tega, je pa nedvomno zanimiv zapis Nine Kojima, ki je izpostavila zanimivo stvar. Napisala je namreč: “Na RTV ni denarja? Ksenija Horvat, najini kolegi iz RTV so mi v zadnjih urah povedali, da tvoj partner Janez Lombergar poleg pokojnine prejema tudi znaten honorar, saj ti menda tvorno pomaga pri čistkah? Na mejl mi nočeš odgovoriti, morda mi boš tukaj?”. Z vprašanji smo se obrnili na predsednika programskega sveta in vodstvo RTVS. Ko prejmemo komentar, ga objavimo.

S. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Socialistični bajoneti uspeli odgnati še eno tuje podjetje iz Slovenije

Slovenskim aktivistom je očitno uspelo odgnati podjetje Glovo, ki...

Je bruseljska elita ogrožena? Pred evropskimi volitvami preiskuje politično oglaševanje

Evropska komisija je danes sporočila, da je pred prihajajočimi...

Odprto pismo voditeljem države, parlamenta in vlade

"Prosim Vas, da v okviru svojih pristojnosti posvetite pozornost...