Družbo Plinovodi doletela Golobova “depolitizacija”

Datum:

Kadrovanje v Golobovi vladi že od prvega dne mandata poteka po principu “sami naši”. Tudi v državno družbo Plinovodi d.o.o. (nekdanji Geoplin Ljubljana, nato Geoplin plinovodi) se bodo v nadzorni svet postavili sami stari znanci slovenske leve politične in pravne estrade. 

Podjetje bodo v kratkem na mestih nadzornikov počastili: Tone Rop, Jan Bohinec in Jožef Klavdij Novak. Nadzorni svet podjetja ima sicer šest nadzornikov, eden od njih, Hinko Šolinc, je bil imenovan med trenutnim vladnim mandatom.

Vsi poznamo Toneta Ropa, bivšega propadlega predsednika vlade izpred 20 let, ki je po obdobju Janeza Drnovška bil eden izmed glavnih povzročiteljev implozije nekoč vsemogočne stranke LDS.

Foto: Tone Rop in Zoran Janković (Foto: X)

Jan Bohinec je širši javnosti neznan, sicer pa gre za vodjo službe za analizo trgov in portfelja v družbi Gen-I, bivšem fevdu predsednika vlade, torej lahko sklepamo, da gre za “Golobovega” kandidata. Zadnji je poznani odvetnik Jožef Klavdij Novak iz odvetniške pisarne Čeferin, “hišne” odvetniške pisarne Zorana Jankovića in v solastništvu naslednjega upa slovenske tranzicijske levice – Aleksandra Čeferina.

Spor med vlado in glavnim nadzornikom Šimonko

Gre torej za pisano druščino, ki pa jo druži povezava s ključnimi akterji slovenske politične elite.  Spomnimo: septembra 2023 je prišlo do spora med glavnim nadzornikom Tiborjem Šimonko (ki je med drugim tudi predsednik GZS), ko je ta hotel podeliti novi 5-letni mandat dolgoletnemu direktorju družbe Marjanu Eberlincu, s tem pa se ni strinjala vlada oz. njen “eksekutor” korporativnih ukazov Žiga Debeljak, ki je podaljšanje preprečil. Z imenovanjem novih nadzornikov imajo zdaj predstavniki politične levice, ki vodi državo, večino.

Predsednik GZS Tibor Šimonka (Foto: STA)

Ena najpomembnejših družb v energetiki

Družba Plinovodi d.o.o. je sicer operater prenosnega sistema zemeljskega plina, ki je bil do leta 2003 monopolist – od takrat lahko potrošniki izbirajo lastnega dobavitelja na trgu. Gre za enega od ključnih energetskih podjetij v Sloveniji, ki na leto ustvari približno 100 milijonov evrov prihodka, v lasti pa ima 1200 kilometrov plinovodov. Podobno kot Petrol in Telekom Slovenije je podjetje ostalo v nemilosti krempljev politike in njenih interesov. 100-odstotni lastnik družbe je družba Plinhold d.o.o   kot   obvladujoča    Skupine  Plinhold. Ustanovljena je bila leta  2017.  Nanjo  je  družba Geoplin   d.o.o.   z   oddelitvijo   premoženja  skladno  z   oddelitvenim   načrtom   prenesla  lastniški  delež  v  družbi  Plinovodi, d.o.o. Lastniški delež države v skupini je 60,10-odstoten, 29-odstotni lastnik je (prav tako pretežno državna) družba Petrol d. d.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Janša: Levica svoje namene skriva kot kača noge

"Levica zato svoje namene skriva kot kača noge. Zavija...

Dr. Rupel: Višegrad je odgovor v primeru razpada EU na jedro in periferijo

Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v EU, ki smo...

Je Švica v nas prepoznala “drugo Švico”?

Intervju s predsednikom vlade Robertom Golobom v sobotni prilogi...

[Video] Kako so na ZDF skrajne islamiste prekrstili v skrajne desničarje

Nemška državna televizija ZDF je popravila lažno poročanje o...