DS izglasoval veto in ustavil protiustavno in škodljivo novelo zakona o zdravstveni dejavnosti

Datum:

Državni svetniki so predlog odložilnega veta na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti z 21 glasovi za in 13 glasovi proti podprli. Državni svet ocenjuje, da je sprejeti ZZDej-N v več segmentih ustavno-pravno sporen in da lahko povzroči večjo škodo javnemu zdravstvenemu sistemu v Sloveniji in predvsem pacientom, zato predlaga, da Državni zbor ob ponovnem glasovanju o predlogu ZZDej-N le-tega zavrne.

Predlog veta je vložila skupina svetnikov s prvopodpisanim državnim svetnikom Markom Zidanškom. Zidanšek je v obrazložitvi zahteve dodal, da novela ne bo vodila do boljšega dostopa do zdravstvenih storitev, pač pa v občutljiv in kompleksen sistem uvaja obsežne spremembe in omejitve. Te bodo močno vplivale na delo zdravstvenih delavcev in sodelavcev ter delovanje javnega zdravstvenega sistema.

“Pri tem pa ne predvidi nobenih rešitev za težave, ki jih bodo povzročili sprejeti ukrepi med drugim zmanjšanje števila obravnav pri koncesionarjih ali v čistem zasebnem delu izvajanja zdravstvene dejavnosti, ki se jih bo težko nadomestilo v okviru javnih zdravstvenih zavodov. Negativne posledice pa bodo pri tem občutili zlasti pacienti,” so zapisali svetniki v obrazložitvi. Opozorili so, da lahko novela privede do tega, da se bodo zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih odločali za odpoved delovnega razmerja, se zaposlovali pri koncesionarjih ali čistih zasebnih izvajalcih zdravstvene dejavnosti in nato z javnimi zdravstvenimi zavodi sklepali pogodbe o sodelovanju.

Vlagatelji menijo, da bi morala biti zdravstvena reforma v prvi vrsti namenjena pacientom s ciljem zagotavljanja enako dostopnega in neprekinjenega zdravstvenega varstva na podlagi obstoječih virov. “Sprejeti zakon in pristopi aktualne vlade k reševanju nastale situacije v zdravstvu, ki temeljijo na konfrontaciji z zdravniki, pa so v škodo tako zdravstvenemu sistemu, zdravstvenim delavcem kot tudi pacientom,” je bil kritičen Zidanšek.

Sprejeti ZZDej-N po mnenju Državnega sveta posega v pravno varnost in nepredvidljivost še povečuje, hkrati pa ni skladen z načeli pravne države iz 2. člena Ustave RS. Vlagatelji ugotavljajo, da se z ZZDej-N posega v ustavne pravice in svoboščine, kot so prepoved diskriminacije in enakost pred zakonom, pravica do zasebne lastnine, svoboda dela ter svobodna gospodarska pobuda, kar lahko vodi do poslabšanja stanja v okviru javnega zdravstvenega sistema v Sloveniji in posredno negativno vpliva na možnost uveljavljanja ustavne pravice do zdravstvenega varstva.

Državni svetniki so posebej izpostavili člen, ki se nanaša na omejitve koncesionarjev glede porabe presežkov prihodkov nad odhodki, saj ta po njihovem prepričanju predstavlja močan poseg v pravico do zasebne lastnine ter svobodne gospodarske pobude. Novela zakona namreč določa, da koncesionar (tako kot javni zdravstveni zavodi in drugi javni zavodi) presežek prihodkov nad odhodki porabi za opravljanje in razvoj zdravstvene dejavnosti, in sicer za investicije v prostore in opremo, za stroške usposabljanja in stalnega izpopolnjevanja ter plač zaposlenih ali za tekoče stroške poslovanja.

Vlagatelji še ocenjujejo, da je neprimerna in nedopustna tudi ureditev iz 8. člena ZZDej-N, v skladu s katero se odvzema pristojnosti lokalnim skupnostim za določitev javne mreže na primarni ravni, ki jo bodo nato primorane zagotavljati brez kakršnega koli vpliva na njeno vsebino.

Zdravstvena reforma bi morala biti v prvi vrsti namenjena pacientom s ciljem zagotavljanja enako dostopnega in neprekinjenega zdravstvenega varstva, sprejeta novela zakona in pristopi aktualne Vlade k reševanju nastale situacije v zdravstvu, ki temeljijo na konfrontaciji z zdravniki, pa so v škodo tako zdravstvenemu sistemu, zdravstvenim delavcem kot tudi pacientom, so opozorili državni svetniki.

Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

Dodiku se je za las uspelo izmakniti aretaciji

V BiH je napeto. Agentom državne policijske agencije za...

Korespondenca z Ursulo von der Leyen razkriva vse Golobove laži

Milanu Zveru je uspelo – pismo Ursule von der...

RTV načrtovala milijonsko trošenje na podlagi neobstoječega dokumenta

"Depolitizirana" RTV Slovenija je za leto 2025 v svoj...

[Video] Ob kateri uri se poslanec Mahnič počuti kot ljubimec Urške Klakočar Zupančič?

Druga interpelacija vlade, ki jo je predlagala opozicijska SDS,...