Elektrotrgovci “kasirajo” – cena elektrike na borzah pada, na položnicah ostaja visoka

Datum:

“Nižjo ceno, kot bi nam jo zaračunali elektrotrgovci, plačujemo res neposredno, razliko pa jim plačujemo še posredno prek proračuna. Lepo je življenje elektrotrgovcev, oni zgrešijo pri terminskih pogodbah, višje račune pa plačamo mi s položnicami, pa še v državni lasti so,” je izkoriščanje elektrotrgovcev pojasnil ekonomist Matej Lahovnik. 

Slovenski elektrotrgovci so elektriko, ki je namenjena gospodinjstvom, zakupili v času, ko so bile borzne cene visoke, zato letos ni mogoče pričakovati njihovega znižanja na računih odjemalcev. Znano je, da so cene elektrike za gospodinjstva v Sloveniji regulirane, in sicer od septembra 2022. Do januarja veljale za celotno porabo, sedaj pa za 90 odstotkov porabe. Forbes poroča, da le desetino plačamo po tržni ceni.

Slovenska gospodinjstva posledično plačujejo nižjo ceno, kot bi jo sicer zaračunali trgovci. Regulirana cena je 118 evrov na megavatno uro (MWh) za visoko tarifo, 82 evrov na MWh za nizko in 98 evrov na MWh za enotno tarifo. Ob tem se poraja vprašanje, zakaj je cena pri trgovcih tako visoka in posledično zahteva regulacijo. Cene elektrike na borzah so namreč že nekaj časa nizke. Razkorak med cenami na borzi in računih odjemalcev je problematizirala tudi opozicijska stranka SDS.

Cena elektrike na položnicah ostaja visoka, elektrotrgovci pa dobro služijo na račun potrošnikov. (Foto: Bobo)

Trgovci so elektriko zakupili po bistveno višji ceni od regulirane
Na vprašanje o zakupu elektrike po višji ceni je ta teden v DZ odgovarjala državna sekretarka Tina Sršen, ki je zaposlena na okoljskem ministrstvu: “Za gospodinjske odjemalce se običajno zakupi električno energijo za eno leto naprej in lani, ko so se sklepale pogodbe za oskrbo gospodinjskih odjemalcev, so bile cene na trgu za pasovno energijo za letošnje leto med 150 in 160 evrov na MWh.” Dodala je, da so trgovci zakupili elektriko po bistveno višji ceni od regulirane.

Do konca leta bodo cene za gospodinjstva ostale visoke
Trgovci praviloma ne zakupijo celotnih količin v enem kosu, temveč v več fazah, in sicer v obdobju dveh let. S tem ublažijo vpliv borznih nihanj cen in omilijo tveganja. Na takšen način je vlada tudi letošnje leto zamejila ceno za gospodinjstva, elektrotrgovcem pa je iz proračuna krila razliko med nabavno in (zamejeno) prodajno ceno.

Do konca leta gospodinjstva ne morejo pričakovati nižjih cen elektrike, napovedi za prihodnje leto pa ostajajo negotove. Državna sekretarka za naslednje leto sicer pričakuje znižanje cen za odjemalce, meni tudi, da regulacija ne bo več potrebna. Na cene bi sicer lahko močneje vplivala zaostritev varnostnih razmer po svetu.

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

DeSUS in Dobra država vložili skupno listo kandidatov

Politični stranki DeSUS in Dobra država sta danes s...

Katoličani in evangeličani praznujejo vnebohod – zakaj tudi pri nas ni dela prost dan?

Katoličani in evangeličani 40 dni po veliki noči obeležujejo...

Intelektualec Čordić med podporniki teroristične Palestine

Običajna skupina levičarjev, ki je v času Janševe vlade...

Mednarodni pravnik: Priznanje Palestine bi bila najbolj nora poteza slovenske diplomacije doslej!

"Država nastane šele, ko izpolnjuje pogoje po mednarodnem pravu....