Eurostat: Slovenska inflacija visoko nad povprečjem Evropske unije

Datum:

Zadnja meritev inflacije Eurostata kaže, da se Slovenija še vedno sooča z inflacijo visoko nad povprečjem Evropske unije. Najvišjo raven inflacije sicer beležijo v Romuniji, najnižjo pa v Litvi. 

Letna raven inflacije je v Sloveniji znašala 3,4 odstotka, kar je precej višje od evrskega območja, ki je imelo povprečno inflacijo 2,4 odstotka. Najvišja inflacija je bila sicer zabeležena v Romuniji, kjer je bila kar 6,7-odstotna. V Litvi so zabeležili le 0,4-odstotno inflacijo.

Inflacija se v evroobmočju zmanjšuje že zadnje tri mesece. Januarja 2024 je bila zabeležena 2,8-odstotna inflacija in februarja 2,6. Leto prej je povprečna inflacija znašala 8,3 odstotka. To pa ne pomeni, da je inflacija v prejšnjem mesecu padla v vseh državah. Padec je bil zabeležen v trinajstih državah, spremembe niso bile zabeležene v štirih državah, v desetih pa se je celo zvišala.

Vir: Eurostat

Marca je na evropski ravni k inflaciji največ prispeval sektor storitev, nato rast cen hrane, alkohola in tobaka.

Trend padanja inflacije je opaziti tudi v Sloveniji, a je ta še vedno višja kot v povprečju. Lansko leto marca je bila 10,4-odstotna. Raven inflacije sicer ostaja nespremenjena vse od januarja naprej pri 3,4 odstotka.

Življenjske potrebščine so se marca po podatkih Statističnega urada RS v enem letu v povprečju podražile za 3,6 %, merjeno z evropskim merilom inflacije pa za 3,4 %
Letna rast cen, merjena z indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila po podatkih Statističnega urada RS v letošnjem marcu 3,6-odstotna, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin pa 3,4-odstotna. Indeks cen življenjskih potrebščin je merilo inflacije v Sloveniji. Harmonizirani indeks cen življenjskih potrebščin, ki ga izračunavajo vse države članice EU, pa se uporablja za mednarodno primerjavo in omogoča primerjavo gibanja cen življenjskih potrebščin med članicami EU.

Vir: Statistični urad RS

Navajajo še, da so se cene storitev zvišale za 6,1 odstotka, cene blaga za 2,3 odstotka. “Po 0,6 odstotne točke so k letni inflaciji prispevale za 6 odstotkov višje cene v skupini rekreacija in kultura ter za 4,7 odstotka višje cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo,” piše Statistični urad RS.

Februarja smo poročali, da slovenske oblasti skrivajo stopnjo inflacije. Več – TUKAJ.

Ž. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Socialistični bajoneti uspeli odgnati še eno tuje podjetje iz Slovenije

Slovenskim aktivistom je očitno uspelo odgnati podjetje Glovo, ki...

Je bruseljska elita ogrožena? Pred evropskimi volitvami preiskuje politično oglaševanje

Evropska komisija je danes sporočila, da je pred prihajajočimi...

Odprto pismo voditeljem države, parlamenta in vlade

"Prosim Vas, da v okviru svojih pristojnosti posvetite pozornost...