“Prava misija z zelo močno zasedbo prihaja v začetku aprila. To je šele prvi korak na poti k temu, da pridemo do dna, kaj se na področju vladavine prava, na področju svobode medijev dogaja v Sloveniji,” je v oddaji 24ur zvečer izpostavila evropska poslanka Romana Tomc.
Ker se je v petek v Sloveniji na povabilo evropskega poslanca Mateja Tonina mudil evropski poslanec Adrian Vasquez Lazaro iz EPP, da bi ocenjeval stanje vladavine prava v Sloveniji, je v zvezi s tem evropska poslanka Romana Tomc, sicer ena od podpredsednic Evropske ljudske stranke, pojasnila, da obisk ocenjuje kot nekaj pozitivnega, čeprav gre bolj za obisk zasebne narave.
Poslanci po besedah Tomčeve lahko povabijo druge kolege, da pridejo na obisk in seveda imamo tukaj tudi uradna srečanja. “Če bi bila to uradna misija, kot je bilo to napovedano s strani predsednice Evropskega parlamenta, potem bi bila ta potrjena na kolegiju predsednikov, pa ni bila. Prav tako ni bila potrjena na predsedstvu Evropske ljudske stranke, naše skupine”, je izpostavila in dodala, da lahko reče, da več kot bo teh poskusov in prikazov, kaj se v Sloveniji dogaja, bolje bo. Na družabnem omrežju X je Tomčeva sicer Tonina pozvala, da se priključi njihovim skupnim prizadevanjem za vladavino prava in svobodo medijev v Sloveniji. “Skupaj smo močnejši”, mu sporoča.
Kot napovedano bo EPPGroup izkoristila vse možnosti, ki jih ima v okviru parlamentarnih pooblastil, tudi širše, da v Sloveniji ustavi škodo, ki jo povzroča trenutna vlada. Za to se je zavzelo tudi predsedstvo @EPPGroup.
Matej Tonin @NovaSlovenija je vabljen, da se v… pic.twitter.com/FgR5NyxaI7
— RomanaTomc (@RomanaTomc) February 14, 2025
Aprila prihaja tudi uradna misija
Vendarle pa je po besedah poslanke korektno povedati, da tista prava misija z zelo močno zasedbo prihaja v začetku aprila. “To je šele prvi korak na poti k temu, da pridemo do dna, kaj se na področju vladavine prava, na področju svobode medijev dogaja v Sloveniji”, je izpostavila in dodala, da so stvari namreč prišle do kritične meje. Kot pravi, mora ves čas odgovarjati svojim kolegom, predvsem na predsedstvu, kaj se dogaja. “Padla je odločitev, da Evropska ljudska stranka kot najmočnejša stranka, od katere je seveda odvisna tudi večina in odločanje v parlamentu, pošlje v Slovenijo misijo, da se sama prepričajo, kaj se tu dogaja na področju medijev, policije, korupcije, na področju vplivanja na neodvisne institucije in seveda tudi recimo, kaj se dogaja v državnem zboru preiskovalnih komisij, tudi zato, da napadajo novinarje.”
Ker je evropski poslanec Marjan Šarec pričel v studiu izpostavljati, kaj vse je bilo narobe v času prejšnje vlade, je Tomčeva z naslednjimi besedami povzela njegovo izvajane: “Če skrajšamo, dve leti nazaj je bilo vse narobe, danes imamo pa svobodo.” “Ker imamo danes Svobodo, imamo novinarje, na katere pritiskajo tudi preko političnih sredstev. Imamo notranjo ministrico, ki odstopa, ker je premierja obdolžila vpletanja v policijo in kadrovanje na policiji. Imamo korupcijske primere, ki smrdijo do neba. Imamo vplivanje in poskus prevzema tako imenovanih neodvisnih institucij. Računsko sodišče je bilo kaznovano, ker je ugotovilo nepravilnosti pri nakupu nepremičnine na Litijski”, je problematizirala in spomnila tudi na pritiskanje na Agencijo za energijo, kjer je že posredovali Evropska komisija.

Seveda pa bo mnenju poslanke potrebno razčistiti tudi to, kaj se dogaja v našem pravosodju. Tudi primer Trenta bo seveda na mizi, pa primer sodnika Radonjića. “Seveda pa naše kolege predvsem zanima, kako je zdaj z vplivanjem na medije, kako je s koncentracijo medijev, na kar Evropska komisija opozarja ves čas. Ali smo tukaj kaj naredili ali ne? In nenazadnje, kako je s preiskovalnimi komisijami in delovanjem demokracije v državnem zboru, kjer se poslancem opozicije enostavno izglasuje, da se jim odvzame besedo. Kjer se parlamentarne komisije, ki so namenjene ugotavljanju politične odgovornosti, zlorabljajo za to, da se seveda napada opozicijo”, je navedla in dodala, da se grobo posega tudi v življenja novinarjev in se jih na nek način ustrahuje. Verjame, da ni prijetno o tem razpravljati danes, ker gre toliko stvari narobe, in se je lažje zatekati v pretekli čas, ko je bilo pa vse “narobe”. “Ampak ljudje pa najbrž danes vseeno vidijo, kaj se okoli njih dogaja, in to so tiste stvari, ki zanimajo tudi največjo evropsko stranko”.
V nadaljevanju je poudarila, da je politična situacija v Evropskem parlamentu je zelo drugačna, kot je bila v preteklosti. medtem ko ima Šarčeva stranka 75 poslancev, ima EPP kar 188 poslancev. Nobene odločitve v Evropskem parlamentu tako ni mogoče sprejeti brez EPP. Iz tega razloga tudi verjame, da če takšna stranka pošlje misijo, ker jo skrbi vladavina prava in mediji, da to veliko pomeni.
Ugotovitve misije bodo imele posledice za Slovenijo
Šarec je vztrajal, da ne pravi, da so zadeve briljantne in da je vse čisto v redu. Izpostavil je, da ima po njegovo pravosodje težave. “Tudi mene moti, da policija nekaj sprocesira, pa potem zadeve bodisi zastarajo, bodisi se zgodi kaj drugega”, je navedel in dal vedeti, da se ne strinja s tem, da bo ta misija pomembna. Po njegovo gre za to: “Bom poklical starše, da bodo obračunali”. Tomčeva je na povedano s strani Šarca sklenila, da je več kot evidentno, da jih ta misija izjemno skrbi. “Ne želijo se pogovarjati o tem, kaj je danes, segamo na včeraj, na dve leti nazaj, 30 let nazaj, pa dajmo iti še 50 let nazaj”.

Ugotovitve misije bodo po besedah Tomčeve imel posledice za Slovenijo. Sama pa si želi, da še preden pride do tega, misija ugotovi, da je nekaj narobe, pozove vlado, da spremeni stvari, ker ti pozivi, tudi z resolucijami v Evropskem parlamentu, so zelo močni. “Videli smo, kaj se je zgodilo, ko vlada že v letošnjem letu ni upoštevala poziva Evropskega parlamenta, odbora za peticije, da posreduje primeren odgovor na to, zakaj je ukinila dan spomina na žrtve komunizma”, je izpostavila in dodala, da se jim je zgodilo, da so sedaj dobili resolucijo in stvari bodo šle naprej. “Skratka tega ni za zanemarjati. Priporočila bodo zelo jasna in zelo močna.”
Želi si, da se Sloveniji končno povrne ugled
Želi si, da naredimo nekaj prej, preden je prepozno, da Slovenijo obdržimo na evropski poti, da ne pademo skupaj z drugimi problematičnimi državami, kar je bilo ugotovljeno na srečanju evropskih voditeljev v Berlinu. “Da ne pridemo v situacijo, ko bo Sloveniji Komisija odrekla pravico do evropskih sredstev. In seveda, da Sloveniji končno vrnemo ugled, ker tega ugleda ni. Naši premier, ministri hodijo v Bruselj in tam pravzaprav njihova beseda nič ne šteje”, je navedla in dodal, da želi, da se to spremeni.
Ž. N.