Evropski poslanec Grims na mednarodni konferenci tudi o “sodni farsi” zoper Janeza Janšo

Datum:

Evropski poslanec Branko Grims je na današnji mednarodni konferenci Central European Summit (CES) prisotnim razkril tudi dogajanje v Sloveniji v zvezi s “sodno farso Trenta, kaj to je, ter da predsedniku SDS Janezu Janši grozi dveletna zaporna kazen ter izločitev iz volitev“, je zapisal na Facebooku in dodal, da je zbudil zanimanje prisotnih, ki so ga po dogodku prosili za več informacij o – kot pravi – “politični zlorabi pravosodja”.

Mednarodna konferenca Centra za temeljne pravice in Fundacije za ekonomske raziskave Oeconomus je bila ustanovljena z namenom spodbujanja močnejših odnosov med Srednjo Evropo in ZDA. Dogodek je namenjen dialogu preko osebnih srečanj politikov in strokovnjakov, ki so razpravljali o prihodnosti čezatlantskega sodelovanja in priložnostih, ki jih ponujajo zunanje in gospodarskopolitične težnje nove ameriške administracije.

Srednja Evropa ima izkušnje s planskim gospodarstvom iz prve roke, zato so te države zavezane ekonomski svobodi, je na konferenci z naslovom Srednjeevropski vrh poudaril Péter Törcsi, vodja ekonomskega raziskovalnega inštituta Oeconomus. “Klasične evropske vrednote danes predstavlja Srednja Evropa,” je ob odprtju dogodka dejal Miklós Szánthó, generalni direktor Centra za temeljne pravice. A ker so v ekonomsko svobodo in klasične vrednote vpete tudi ostale institucije in vladavina prava, je evropski poslanec Branko Grims izkoristil priložnost, da spregovori o zlorabi pravosodnega sistema, kar je v nasprotju z demokratičnimi načeli. Na vrhu je pojasnil dogajanje v Sloveniji v zvezi s sodnim procesom zoper Janeza Janšo in na Facebooku ob tem dodal, da je bilo “prisotnih veliko Američanov, tudi iz State Departmenta. Kasneje so prišli do mene in sem jim dal podrobnejše informacije o tej očitni politični zlorabi pravosodja za onemogočanje desnih kandidatov v Sloveniji”.

Foto: Facebook

Na žalost se v Evropski uniji vse bolj zlorablja pravosodje z namenom onemogočanja desnih kandidatov, je dejal Grims, ki je ob tem potegnil paralelo z dogodki po svetu: “Takšni primeri so se zgodili na Poljskem z Morawieckim, nato pa tudi v Italiji z Matteom Salvinijem in najnovejši primer – obsodba Marine Le Pen, to težavo zdaj imamo tudi v Sloveniji.” Grims je poudaril, da se soočamo z možnostjo, da bi predsednik SDS lahko bil obsojen na dve leti zapora, in s tem izključen iz tekmovanja na naslednjih volitvah na podlagi popolnoma absurdne obtožbe.

Ameriški podsekretar: “To je čista norost”
V nadaljevanju je povedal, da so v času premora do njega prišli prisotni Američani, ki so se zanimali za dogajanje, da pa je do njega prišel tudi “podsekretar ameriškega zunanjega ministrstva (State Departmenta), ki pozna Janeza Janšo iz časa, ko je bil ta še na čelu vlade, in mu je dejal, da ne more verjeti, da se kaj takega dogaja, ter da je to čista norost”.

Srednjeevropsko sodelovanje kot ključ za spremembe v EU
Na mednarodni konferenci Srednjeevropskega vrha, ki jo je organiziral Center za temeljne pravice in Fundacija za ekonomske raziskave Oeconomus, je minister za zadeve Evropske unije János Bóka izpostavil pomen srednjeevropskega sodelovanja za preoblikovanje Evropske unije. Poudaril je, da morajo evropske države, ki verjamejo v nacionalne interese, sodelovati, saj trenutna struktura EU ne zagotavlja načel subsidiarnosti ali zaščite nacionalnih pristojnosti. Bóka je izrazil prepričanje, da bi močni čezatlantski odnosi med ZDA in Srednjo Evropo lahko pozitivno vplivali na prihodnost evropske integracije. Omenil je, da danes obstajajo nasprotja med centrom in perifernimi območji EU, pri čemer so odločajoče sile nemške in francoske, kar pomeni, da je proces prilagoditve enostranski. “Narodi so dragocene entitete, verjamemo, da so suverene nacionalne države nepogrešljive,” je dodal.

Generalni direktor Centra za temeljne pravice, Miklós Szánthó, je izpostavil, da bi moral Srednjeevropski regiji ugoditi izrazito prijateljski pristop Trumpove administracije. Opozoril je, da največja grožnja regiji ne prihaja iz zunanjih sil, temveč iz notranjega obračanja proti osnovnim vrednotam. Omenil je tudi pritiske Bruslja na Madžarsko, ki so po njegovem mnenju politična in ideološka izsiljevanja.

Szánthó Miklós
Foto: Facebook

Péter Törcsi, predsednik skrbniškega odbora Fundacije za ekonomske raziskave Oeconomus, je opozoril na dilemo, s katero se Evropa dandanes sooča, saj si še ni opomogla od gospodarske krize iz leta 2008. Poudaril je, da bi morala Srednja Evropa dobiti osrednjo vlogo pri pogajanjih, da bi obnovila sodelovanje z ZDA in Evropo ter dosegla “zlato dobo”.

Na splošno so udeleženci konference izrazili optimizem glede prihodnosti Srednje Evrope, ki bi lahko postala pomembna vez med ZDA in EU, s čimer bi okrepili vrednote svobode, demokracije in politične stabilnosti.

Dolgoročni cilj pobude je, da regija postane ključni akter pri razvoju odnosov med Evropo in ZDA. Center za temeljne pravice – gostiteljica CPAC Madžarska – sodeluje pri organizaciji programa s svojimi političnimi izkušnjami in mednarodno mrežo, medtem ko Fundacija za ekonomske raziskave Oeconomus s svojim ekonomskim in geopolitičnim strokovnim znanjem podpira poglabljanje političnega sodelovanja med evropskimi in ameriškimi akterji.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Sodnica, ki bo sodila Vodebu, je zaprisegla skupaj s Klakočarjevo – ki ga toži

Psihoanalitik Roman Vodeb je po skoraj dveh letih dobil...

Otok sredi oceana želi neodvisnost – bo Trumpa premamil rudnik z gorami zlata?

Otok Bougainville, ki ga mnogi, vključno z ameriškim predsednikom...

Celjska tožilsko-sodna farsa

Pisalo se je leto 2014. V spominu mnogih bo...

Škandal pred prihajajočim referendumom – Bo Slovencem v tujini onemogočeno glasovanje?

Pred prazniki je Ministrstvo za zunanje zadeve RS (MZZ)...