Na najhladnejšem mestu na Zemlji še bolj hladno kot običajno

Datum:

Na najhladnejšem mestu na zemlji se netipično za mesec april po podatkih antarktično meteorološko-klimatološkega observatorija (IAMCO) temperature gibljejo med -75 °C in -78,6 °C, kar je bolj hladno kot običajno.

Concordia, ki se nahaja na vrhu Kupole C na nadmorski višini 3233 metrov in približno 1670 km od geografskega južnega tečaja, je eden najbolj ekstremnih in hladnih območij na Zemlji. Poletne temperature se gibljejo okoli -25 °C, pozimi pa lahko padejo celo pod -80 °C. Povprečna letna temperatura zraka v Concordii je −54,5 °C, kar jo uvršča med največje zmrznjene puščave na svetu, saj se skozi vse leto ponaša z nizko vlažnostjo in minimalnimi padavinami.

Zaradi svoje lokacije na južnem robu Zemlje Concordia pozimi doživi dolge mesece brez sončne svetlobe, kar predstavlja dodaten psihološki in fizični izziv za okoli 16 članov posadke, ki tukaj preživijo približno eno leto. Nadmorska višina in redek zrak pomenijo, da je zrak v bazi res zelo redek in vsebuje manj kisika, kar zahteva več plasti oblačil pri vsakem izhodu ter omejuje čas, preživet na prostem, navaja francoski Polarni inštitut na svoji uradni spletni strani.

Vir: Antarktični meteorološko-klimatološki observatorij

Kljub izjemnim težavam, ki jih prinaša življenje v Concordii, vključujoč osamljenost in senzorično deprivacijo, postaja predstavlja pomembno znanstveno središče. Osnova se sooča z nekaterimi najtežjimi vremenskimi razmerami, pri čemer ne more priti do zunanjih pomoči pozimi. Zrak je tako suh, da posadke nenehno občutijo razpokane ustnice in razdražene oči, živalski svet pa v takih pogojih preprosto ne more preživeti.

Concordia, zgrajena leta 2005, je francosko-italijanska postaja, ki jo upravljata Francoski polarni inštitut in italijanski Programma nazionale di ricerche in Antartide. Območje je idealno za znanstvena raziskovanja, saj postaja služi kot pomembno središče za seizmična in geomagnetna opazovanja. Zgrajena na 3.300 metrov debelini ledenega pokrova, Concordia ponuja raziskovalcem priložnost, da preučujejo podnebne spremembe skozi ledena jedra, pridobljena v okviru evropskega projekta EPICA, ki je omogočil rekonstrukcijo podnebnega zapisa v zadnjih 800.000 letih.

Baza Concordia (Foto: X)

Postaja se ponaša z inovativno arhitekturo in tehnologijo pri čemer uporaba recikliranja sivih voda in ogrevanje, pridobljeno s soproizvodnjo , ki predstavljata samo nekatere od trajnostnih praks, ki jih uporabljajo. Med poletno akcijo je del osebja nastanjen v poletnem taboru, kompleksu zgradb in šotorov, ki se nahaja 500 metrov od postaje. Kljub izjemnemu okolju in zahtevnim razmeram Concordia ostaja središče pomembnih znanstvenih raziskav in priložnost za odkrivanje skrivnosti, ki jih ponuja Antarktika.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Sodnica, ki bo sodila Vodebu, je zaprisegla skupaj s Klakočarjevo – ki ga toži

Psihoanalitik Roman Vodeb je po skoraj dveh letih dobil...

Otok sredi oceana želi neodvisnost – bo Trumpa premamil rudnik z gorami zlata?

Otok Bougainville, ki ga mnogi, vključno z ameriškim predsednikom...

Celjska tožilsko-sodna farsa

Pisalo se je leto 2014. V spominu mnogih bo...

Škandal pred prihajajočim referendumom – Bo Slovencem v tujini onemogočeno glasovanje?

Pred prazniki je Ministrstvo za zunanje zadeve RS (MZZ)...