Fašizem in diktatura v hramu demokracije 

Datum:

“Danes lahko rečemo, da v državnem zboru ni več demokratičnega odločanja, in da smo prišli prek tistega roba, ko smo se znašli v diktaturi,” je glede svobodnjaškega vehementnega kršenja poslovnika in zakonov z namenom utišanja demokratične opozicije v parlamentu dejala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec. 

Od 14. ure dalje je v državnem zboru potekala 67. izredna seja. Nadaljevanje prekinjene seje je začela vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, in sicer z dvema postopkovnima predlogoma. Prvo vprašanje je namenila predsedujoči Urški Klakočar Zupančič – ali so jo strokovne službe DZ opozorile, da je točka “predlog za razpis posvetovalnega referenduma o pridelavi in predelavi konoplje v medicinske namene” po navedbah Godčeve dejansko sporna. Po njenem sploh ne bi smela biti na dnevnem redu. Zanimalo jo je še, ali so Klakočarjevo službe o tem obvestile. Druga zadeva pa se je nanašala na 74. člen poslovnika – da se dotična točka prestavi na eno izmed naslednjih sej.

Klakočarjeva je odvrnila, da je na prvo vprašanje odgovorila “že prej“, na drugo pa se je odzvala z besedami, da zadeve ni mogoče dati na glasovanje, razen če predlagatelj oziroma skupina poslancev temu ne bi nasprotovala. Sicer pa bi to, po njenem, predstavljal poseg v njihovo ustavno pravico, je še pojasnila predsednica DZ. In ker naj bi šlo za predlog preložitve, je Klakočarjeva besedo dala predlagatelju, v imenu katerega je spregovoril vodja poslanske skupine Svobode Borut Sajovic. Dejal je, da vztrajajo pri tem, da o zadevi, ki se tiče vseh državljanov, odločijo ljudje. Godčeva se s proceduralnimi pojasnili v nadaljevanju še vedno ni strinjala in je vztrajala, da ne gre za umik, ampak preložitev.

Vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj (Foto: rtvslo)

To pa je po njenem v demokratični državi mogoče. Klakočarjeva se ni strinjala in zadeve ni dala na glasovanje, ker meni, da ji poslovnik tega ne omogoča. Po njenem tolmačenju med umikom in preložitvijo ni razlike. V nadaljevanju je spregovoril vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj. Predsednici DZ je dejal, da “upa, da ni šlo za norčevanje”. Spomnil je, da so ga pred tem zavrnili, rekoč, da umik dotične točke z dnevnega reda ni mogoč, ob tem pa poudaril, da so v Svobodi podali dve različni razlagi istega člena poslovnika, ko so Godčevo zavrnili. Cigler Kralj: “Poslovniško vaša obrazložitev ne stoji!” Zato je podal postopkovni predlog – da se v skladu s 74. členom poslovnika preloži razpravo o celotni šesti točki na eno od naslednjih sej.

Tudi NSi meni, da je poslanska skupina Svobode kršila poslovnik
V vmesnem času pa naj strokovne službe, komisija za poslovnik in poslanci vnajprej pripravijo odgovor, ali je možnost, da se različno tolmači možnost amandmiranja predloga za razpis posvetovalnega referenduma na odboru. In drugič, kar je po mnenju poslanske skupine NSi še hujše – da se priloženi amandmaji “kar upoštevajo brez glasovanja kot sprememba akta, ki je legitimna in stoji ter je potem zadeva izglasovana na odboru in se uvrsti na točko dnevnega reda izredne seje”. V NSi trdijo, da gre za kršitev poslovnika in postopka in da to, kar počnejo, ni dobro. V besedo mu je skočila Klakočarjeva, ki je bila mnenja, da prav tako ni dobro to, kar počne opozicija, in da bo predloge spoštovala, če bodo podani najmanj s strani četrtine poslancev koalicije ali opozicije.

Poslanska skupina Svobode (Foto: rtvslo)

Jelka Godec: “Kolega, niste še v opoziciji, pa boste kmalu!”
“Ne bom popustila niti sedaj niti kasneje!” je bila neomajna. Preložitev bi po njenem pomenila obiti to, kar opozicija ni dosegla z umikom. Klakočar: “Mislim, da imam prav in pri tem vztrajam!” V nadaljevanju je znova spregovoril Sajovic, ki je razpredal o poljubnem tolmačenju poslovnika. Sajovic: “Moj proceduralni predlog je, da se lotimo vsebine in nadaljujemo sejo.” In kljub temu, da je Klakočarjeva v nadaljevanju “dokončno” potrdila svojo odločitev, je dala besedo Godčevi, ki se je predsednici zahvalila za “malo smeha”. Godčeva: “Vaš poslanski kolega, vodja poslanske skupine Svoboda Sajovic, res ne zna brati poslovnika! Meni je zelo žal, bi si ga moral večkrat prebrati, ker govori ravno tisto, kar ste vi Klakočarjeva prej govorila – o ustavni zaščiti opozicije. Kolega, niste še v opoziciji, pa boste kmalu, ni problema!” 

“Ne gre za levosredinsko politiko, ampak za čisti fašizem in diktaturo!” 
Ob tem je ne glede na razplet dogajanja dejala, da bo poslanska skupina SDS obstruirala točki 4. in 6. Godčeva: “Nemi, gluhi in slepi valjar svobodnjakov valja močno. Valja samega sebe v zemljo in verjamem, da se bodo kmalu samouničili.” V DZ-ju smo po njenem prišli tako daleč, da vse zakonsko in poslovniško zapisane pravice opozicije, ki jih imajo zato, da opozarjajo na postopke in protiustavnost, protiposlovniška dejanja itd., niso več upoštevana. Preglasovana so z glasovi 53 koalicijskih poslancev. “Danes lahko rečemo, da v državnem zboru ni več demokratičnega odločanja in da smo prišli prek tistega roba, ko smo se znašli v diktaturi.” Spomnila je na besede Roberta Goloba, “da to ni politika, ampak fašizem. Ne gre za levosredinsko politiko, ampak za čisti fašizem in diktaturo!” 

Tudi NSi je napovedala obstrukcijo šeste točke dnevnega reda
Klakočarjeva se s tem ni strinjala, rekoč da se odloča demokratično in z večino, zato so zanjo te besede absolutno neprimerne, vendar pa mnenje Godčeve kljub temu spoštuje. Prav tako spoštuje napoved obstrukcije obeh točk dnevnega reda. V nadaljevanju je še enkrat spregovoril Cigler Kralj, ki je vnovič poudaril, da je Sajovic poslovnik “popolnoma napačno” interpretiral in izpostavil konkreten primer povsem napačnega navajanja poslovnika. Dodal je še, da na takšen način zlorabljajo in bodo “pohabili parlamentarno proceduro in osnovni red v parlamentu”, tudi poslanska skupina NSi pri obravnavi šeste točke ne bo sodelovala. “Vsaj na takšen način želimo izraziti svoj protest nad tem, kar se danes dogaja tukaj v DZ.” 

Domen Mezeg

Sorodno

Zadnji prispevki

Socialistični bajoneti uspeli odgnati še eno tuje podjetje iz Slovenije

Slovenskim aktivistom je očitno uspelo odgnati podjetje Glovo, ki...

Je bruseljska elita ogrožena? Pred evropskimi volitvami preiskuje politično oglaševanje

Evropska komisija je danes sporočila, da je pred prihajajočimi...

Odprto pismo voditeljem države, parlamenta in vlade

"Prosim Vas, da v okviru svojih pristojnosti posvetite pozornost...