Forbici prinesel interventni poslanski zakon koaliciji za pokritje minusa RTVS

Datum:

Uredniki in predstavniki časopisov Delo, Večer in Dnevnik so včeraj predsednika vlade Roberta Goloba (Svoboda) in ministrico za kulturo Asto Vrečko (Levica) v imenu enajstih tiskanih medijev seznanili s težavami tiskanih medijev, so sporočili iz premierjevega kabineta. Tiskani mediji imajo, ker so jim v zadnjem desetletju strmoglavile naklade, predvsem finančne težave. V parlamentu pa se odbor za kulturo seznanja s pomanjkanjem denarja na depolitizirani RTVS, kjer predsednik nove uprave Zvezdan Martič razmišljajo o ukinjanju pomembnih športnih prenosov v prihodnjem letu. Razlog finančnih težav je v veliki meri povišanje stroškov za plače, ki se višajo, prispevek za RTVS, ki je glavni vir denarja, pa ostaja nespremenjen, je na seji ocenil nekdanji direktor Igor Kadunc.

Po informacijah poslancev je novi predsednik sveta RTVS, ki so si ga z menjavo celotnega vrha nastavile vladne stranke, Goran Forbici pred odbor za kulturo prinesel predlog interventnega zakona, da bi še več denarja dal državni proračun, v katerem ta intervenca ni načrtovana. Kot je razvidno, bi obšli celo običajni rok uveljavitve (14 dni) in bi novost obveljala že dan po objavi v uradnem listu. Zamisel je, da bi to predlagali in na hitro izglasovali poslanci vladne koalicije, ki pa se temu nekoliko upirajo. Janja Sluga (Svoboda, prej SMC) je, denimo, ocenila, da bi to moralo iti prek vlade.

Vir: Požareport

Martič: Za pet milijonov nimamo rešitve
Na seji odbora za kulturo smo izvedeli, da pa na RTVS kljub finančnim težavam načrtujejo posebno dodatno oddajo za Marcela Štefančiča iz Mladine, ki je pred volitvami kot honorarni voditelj Studia city zaslovel z izjavo o tem, da je na RTVS med novinarji “jebeno več” pristašev levih strank, ki morajo delati reklamo za Goloba. Odbor za kulturo razpravlja o financiranju RTVS, ker je ta po depolitizaciji in menjavi celotnega vodstva “nenadoma” znašla v velikih finančnih težavah, ki so bile že lani povsem predvidljive, a je oblast zanimal le politični prevzem vrha RTVS, bližajoče se finančne težave pa so ignorirali. Pri tej poti, da je važen le političen prevzem, so pomagali tudi številni novinarji iz tega zavoda, ki so tradicionalno močno povezani s strankami z leve.

Vlada je zadnje tedne že odločila, da jim zaradi nenadnih težav dodeli dodatnih pet milijonov že letos, še deset pa prihodnje leto iz postavk za narodnosti, kjer pa ta dodaten denar v proračunu ni načrtovan in bo verjetno tja prerazporejen iz drugih postavk. Kot je odboru za kulturo pojasnil predsednik nove štiričlanske uprave Zvezdan Martič, za letos načrtujejo deset milijonov minusa, prihodnje leto pa ga bo za štiriindvajset milijonov. Deset milijonov namerava za prihodnje leto dati vlada, preostanek je še nepokrit, je povzel.

Deloma s krčenji iščejo rešitve, za okoli pet milijonov nimajo rešitev in razmišljajo o ukinitvi prenosov svetovnih športnih dogodkov.

Glasila delovnega ljudstva v težavah
Tiskani mediji so v zelo različnem položaju zaradi različnih lastnikov. Delo, ki ima monopolni položaj, ker izdaja dva največja dnevnika, je v lasti skupine Kolektor Stojana Petriča iz Idrije, ki predvsem v gradbeništvu močno posluje z državo, med drugim gradi milijardni drugi tir. Petrič je bil nekoč del vrha Kučanovega Foruma 21. Večer je v lasti hobotnice podjetij družine Martina Odlazka, ki je močna na področju odvoza in predelave odpadkov. Del tega imperija je tudi portal Necenzurirano, iz katerega prihaja generalna sekretarka Svobode Vesna Vuković. Menjajoči se lastniki so v preteklosti prodali večino nepremičnin nekoč močnega časopisnega podjetja Večer v Ljubljani in Mariboru, trenutno jih iz nekoč njihove stavbe v Mariboru selijo v prostore župana Saša Arsenoviča, čemur se novinarji nekoliko upirajo. Dnevnik je v lasti DZS Bojana Petana, ki je bil nekoč v vrhu LDS. Vsi ti časopisi (Delo, Dnevnik, Večer) so bili v prejšnjem sistemu glasila socialistične zveze delovnega ljudstva.

Za ponazoritev težav so iz RTVS poslance obvestili tudi s poročilom, katerega del je tudi takšna grafika in pojasnilo, da jim že nekaj mesecev zmanjkuje za plače in morajo najemati likvidnostna posojila:

Vir: Požareport

Peter Jančič, Spletni časopis

Sorodno

Zadnji prispevki

Učitelj naj bo!

V polmraku smo sedeli  v učilnici in poslušali profesorja....

Večina gospodarskih panog se v Sloveniji sooča s povečanim tveganjem

Večina panog se v Sloveniji sooča s povečanim tveganjem....

Ali Bruselj zahteva, da vlada pri imenovanju komisarke krši nacionalne postopke?

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen bi lahko...

“Kaviar socializem” v vsem svojem sijaju – Asta Vrečko v obleki za 724 evrov

Lahko je sočustvovati z lačnimi otroci v Gazi ali...