Mestni svetnik Primc: Dogajajo se veliki premiki okoli C0, a ni še konec

Datum:

“Stroka že od istega začetka opozarja na to; in če bi se zgodila stroka, tega kanala nikoli ne bi bilo. Hvaležen sem strokovnjakom, da so se znova oglasili in morali se bodo še naprej, saj dokler zadeva ne bo trajno postavljena in zaključena, obstaja grožnja, da bo Janković zaradi svojih političnih interesov zadevo vseeno zagnal in potem bo to bistveno težje zaustaviti,” je dejal ljubljanski mestni svetnik in borec za zaščito pitne vode Aleš Primc.

Po srečanju sveta za razvoj, ki deluje znotraj Slovenske akademije znanosti in umetnosti in je potekalo konec marca, je skupina strokovnjakov organizirala novinarsko konferenco. Na njej so (znova) izrazili pomisleke v navezavi na povezovalni kanal C0, ki naj bi kanalizacijski sistem Medvod in Vodič povezal z ljubljansko čistilno napravo v Zalogu.

Gradnja kanala, ki je del projekta, vrednega 111 milijonov evrov, in ga sofinancira Evropska unija, je dodatno razburila politične predstavnike, okoljevarstvenike in prebivalce, saj bi potekal čez vodovarstveno območje. Aleš Primc je v nadaljevanju pojasnil, da je do konca gradnje ostalo le še 128 metrov gradbenega kanala, vendar za to še niso pridobili gradbenega dovoljenja. Zdaj vlagamo velike napore, vlagamo zahteve za stranskega udeleženca že mesece in mesece in bomo morali še mesece, če ne leta, vsaj še dve leti,” pravi Primc, saj se je ogromno ljudi že prijavilo, vendar so jih vsakič zavrnili.

Borec za pravice otrok in čisto pitno vodo Aleš Primc (Foto: STA)

Borimo se na dveh frontah
“Zaenkrat se branimo na dveh frontah”, je poudaril Primc. Kot prvo “fronto” je izpostavil zaustavitev dokončanja gradnje (128 metrov). “Druga fronta pa sta dve sodbi upravnega sodišča iz 1. in 15. marca, ki ponovno odpirata odločitev, da presoja vplivov iz leta 2015 in 2016 ni potrebna. Kar se tiče teh dveh sklepov, smo v pritožbenem roku, gospa, ki je bila prisotna kot stranski udeleženec, je imela možnost pritožbe, gospa se je pritožila in zdaj se bodo morali ponovno odločati, ali je presoja vplivov na okolje potrebna ali ne, je pojasnil Primc.

Ob tem je poudaril, da so kljub vsem naporom uspešni in dodal: “Vsak dan, ko ta zadeva ni zagnana, ni zagnana po naši zaslugi.” Ob tem se je zahvalil vsem, ki se borijo proti gradnji kanala C0. Predvsem je hvaležen ogromnemu številu protestnikov, ki se vsakič udeležijo shoda pred ljubljansko mestno hišo.

Odstranitev bo cenejša kot škoda zaradi onesnaževanja
Vodja Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Metoda Dodič Fikfak je izpostavila, da morajo strokovnjaki po svoji dolžnosti delovati nepristransko in da imajo prebivalci pravico do obveščenosti o morebitnih nevarnostih kanala C0. Strojni inženir Jože Duhovnik je izrazil kritiko, da pri gradnji kanala niso upoštevali evropske direktive in standardov ter da bi morali pred začetkom izvesti celovito presojo vplivov na okolje. Vsi znaki kažejo, da so odgovorni brezbrižno podpisovali dokumente brez pravne osnove,” je dejal za MMC RTV. Duhovnik je predlagal odstranitev spornega dela kanala, ki bi po njegovi oceni znašala približno pet milijonov evrov, kar bi bilo manjše tveganje v primerjavi z onesnaženjem pitne vode.

Najbolj ogrožene so nosečnice in njihovi plodovi
Zdravnik Miran Brvar je izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti mešanja pitne vode z odpadnimi vodami in opozoril, da so kemikalije lahko strupene že v majhnih koncentracijah, kar lahko dolgoročno vpliva na zdravje. Izpostavljenost kemikalijam je po njegovem mnenju najnevarnejša za nosečnice, prav tako lahko dolgotrajna izpostavljenost povzroči neplodnost, moti ​​razvoj ploda in tako poveča možnost težav. Vpliva lahko na razvoj otrokovih možganov, razvoj rakavih celic, ki lahko povzročijo raka mehurja, prav tako pa negativno vpliva na prebavila.

Omenil je tudi primere onesnaženja vodnjakov, kar kaže na resnost situacije in potrebo po previdnosti pri projektih, ki lahko vplivajo na oskrbo s pitno vodo. Ob tem sem se spomnil na primer vodarne Hrastje. Leta 2022 je podjetje Snaga zaznalo občutno povečanje benzotriazolov, strupenih kemikalij, ki jih še ni uspelo odpraviti. Letos so odkrili povečane vrednosti tetrakloroetena, ki so po Brvarjevih besedah vzrok za krvnega raka in raka na ​​bezgavkah, prav tako povzročajo motnje živčevja in kognitivne težave pri otrocih.

Dogajajo se velike stvari, a nas čaka še dolga pot
“Velike stvari se dogajajo, veliki premiki, ki se v zadnjih letih niso dogajali – to, da je upravno sodišče odločilo, da je ponovno odprt sklep Arsa, da ni potrebna presoja vplivov na okolje, izpodbijamo sklep iz leta 2016,”
je poudaril Primc in dodal, da se lahko danes pritožijo na vsa slovenska sodišča, prav tako pa tudi na evropsko. Prepričan je, da pobudniki za gradnjo kanala C0 “zadeve” zagotovo ne želijo obravnavati na evropskem sodišču. Močno namreč verjame, da bi na sodišču “padla”: “Slej ko prej se bo našla nekakšna instanca na sodišču, da je presoja vplivov na okolje potrebna, ker tako zahteva zakon.”

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Razmisleki o prihodnosti Evropske unije

Včerajšnja slavnostna seja odbora za evropske zadeve je postregla...

Slovensko gospodarstvo v resnih težavah: Padec obsega storitev največji v EU

Ekonomija deluje v večletnih ciklih. Politiki, ki trdijo, da...

Avstrija: vladajoča Ljudska stranka bi za migrante uvedla DNK teste

Avstrijska vladajoča Ljudska stranka želi uvesti DNK teste, da...

Zakaj Italija ne zaupa v verodostojnost delovanja Slovenije

"Mi ne govorimo o legalnih migracijah, govorimo o ilegalnih...