Golobovi kadri Gen-I prepredli zdravstvo in državno gospodarstvo

Datum:

Predsednik vlade Robert Golob s prihodom na oblast ni izboljšal kakovosti življenja in položaja državljanov, vendar je vsekakor poskrbel za položaje ljudi iz svojega nekdanjega podjetja. Kar naenkrat so namreč ljudje iz Gen-I razporejeni na visokih položajih na več področjih.

Največja energetska stebra vodita nekdanja sodelavca in prijatelja predsednika vlade Roberta Goloba. Infrastrukturno podjetje Slovenskih železnic s skoraj 180 milijonov letnih prihodkov nadzoruje mlada pravnica iz Gen-I, zaposleni iz energetskega trgovca so tudi na visokih položajih po svetih bolnišnic, poroča slovenski Forbes.

Ob vseh odhodih iz kroga Roberta Goloba in zaposlovanju domnevno nekompetentnih kadrov na odgovorne položaje je bil viden dokaz, da je Golobov kadrovski bazen precej omejen. Ob tem je težko spregledati nepotizem, ki ga je s seboj prinesla Golobova “vladavina”.

Predsednik uprave GEN energije je postal Dejan Paravan, ki je bil pred tem član uprave Gen-I, na mesto generalnega direktorja HSE pa je sedel Tomaž Štokelj, ki je pred tem v Gen-I zasedal mesto direktorja strateškega upravljanja portfeljev. Tako Štokelj kot Paravan sta izkušena energetika, oba pa sta tudi prijatelja Roberta Goloba. Štokelj je bil po poročanju Financ Golobova poročna priča.

Foto: Bobo

Iz Gen-I je na pomemben položaj v državni energetiki prišla tudi nekdanja kandidatka za poslanko Svobode Mojca Kert, ki je zdaj direktorica Borzena, medtem ko je nekdanji član uprave Gen-I Danijel Levičar od lani sekretar v premierjevem kabinetu, zadolžen za projekt JEK2. Golob si je iz Gen-I pripeljal tudi kolega Bojana Kumra, ki je po reorganizaciji vlade postal minister za okolje, podnebje in energijo. Pred današnjo pozicijo je vodil podjetje Elektro energija, ki je del skupine Gen-I.

Foto: Bobo

Kumer pa ni edini minister, ki je pred nastopom Golobove vlade delal v Gen-I. Tam je bil po poročanju Forbesa zaposlen tudi Matej Arčon, ki sicer na vladni spletni strani nima navedenega konkretnega predhodnega delodajalca, navaja pa, da je, preden je bil izvoljen za ministra, delal v gospodarstvu, kjer je bilo njegovo področje zanimanja zelena in trajnostna energija. Danes Arčon vodi Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Državna sekretarka za vzpostavitev dialoga s civilno družbo in koordinacijo državljanskih pobud v premierjevem kabinetu je nekdanja svetovalka uprave Gen-I Maksimilijana PolakEva Knez, ki pa je bila prej direktorica operative in vodja zaledne pisarne v Gen-I, pa je od oktobra državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu. Iz vrst Gen-I izhajajo tudi trije poslanci Svobode: Nataša Avšič BogovičAleš Rezar in Teodor Uranič. Generalna sekretarka Golobove vlade je Barbara Kolenko Helbl, partnerka zdajšnjega šefa Gen-I Maksa Helbla.

Novi šef Gen-I Maks Helbl in njegova soproga Barbara Kolenko Hlebl, generalna sekretarka Golobove vlade (Foto: zajem zaslona, Vlada RS)

Golob je kadrom iz bivšega podjetja poleg vladnih in energetskih stolčkov zagotovil tudi kar nekaj stolčkov v različnih nadzornih organih v državnem gospodarstvu, predvsem v zdravstvenih zavodih.

Članica nadzornega sveta SŽ – Infrastruktura, hčerinske družbe Slovenskih železnic z okoli 180 milijonov evrov letnih prihodkov, je Tjaša Ribič Urh, ki v Gen-I po dostopnih informacijah dela kot pravna svetovalka. Podjetje upravlja železniško infrastrukturo in je samo lani od ministrstva za infrastrukturo prejelo 170 milijonov evrov.

Zakaj je največ kadrov Gen-I v zdravstvu?
V svetih zavodov Ortopedska bolnišnica Valdoltra, Splošna bolnišnica Izola ter Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je Vitomir Panič, vodja prodaje in nabave za ključne kupce v Gen-I. Tam sedi skupaj s Sandijem Kavaličem. Skupaj sta branila Goloba leta 2021, ko se mu je iztekel mandat, Kavalič pa je nato postal član uprave Gen-I.

Foto: Bobo

Tomaž Slana, svetovalec v Gen-I, sedi v nadzornem svetu MLM ter v svetu zavoda UKC Ljubljana, v svetu zavoda UKC Maribor pa sedi Klemen Pleško.

Že omenjena direktorica Borzena Mojca Kert vodi svet bolnišnice v Murski Soboti in je članica sveta zavoda celjske bolnišnice, državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Eva Knez pa sedi v svetu ljubljanskega onkološkega inštituta. Lani je bila dva meseca tudi nadzornica Elektra Primorska, odstopila je tik pred imenovanjem za sekretarko na ministrstvu.

Kot kaže, je največ kadrov iz Gen-I v zdravstvu, kar je mogoče pripisati dejstvu, da člane svetov zavodov imenuje neposredno vlada, pogoji pa so manj omejujoči kot v državnih podjetjih. Forbes navaja vir, ki meni, da bi s “prevzemom” zdravstva energetski kadri načrtovali energetsko sanacijo bolnišnic, zanjo bo namreč v prihodnjih letih na voljo veliko denarja, največji interes pa ima prav Gen-I.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...