Golobu so se uprle tudi upravne enote

Datum:

Dovolj vladnega zavlačevanja v pogajanjih o plačni reformi in odpravi plačnih nesorazmerij imajo tudi Sindikati javnega sektorja, ki danes stavkajo. Zaposleni na upravnih enotah v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Novem mestu, na Ptuju, Jesenicah in Rušah danes ves dan, med 7. in 19. uro, strankam zagotavljajo le najnujnejše storitve skladno z zakonom.

Sindikati tudi po sestanku s Klemnom Boštjančičem, ministrom za finance, ki trenutno opravlja tudi delo ministra za javno upravo, niso dosegli želenega konsenza o plačni reformi in izboljšanju statusa zaposlenih na javni upravi. Stavka poteka na sedmih upravnih enotah, in sicer v: Ljubljani, MariboruNovem mestu, Novi Gorici, na JesenicahPtuju, v Rušah in njihovih krajevnih uradih. Stavka bo potekala v času uradnih ur, večinoma med 8. in 18. uro, tam pa bo mogoče opraviti le nujne zadeve, ki jih določi načelnik upravne enote in so povezane s socialnimi zadevami oziroma z zadevami s področja matičnih uradov.

Finančni minister Klemen Boštjančič, ki opravlja funkcijo ministra za javno upravo, je po dogodku v izjavi za javnost sporočil, da je bil sestanek dolg in konstruktiven, vendar očitno ne toliko, kot bi si želel, saj so se nekatere upravne enote kljub temu odločile za stavko. Minister je po poročanju MMC RTV dejal, da je potrebno “stvari nemudoma reševati”, a da bo za to potreben še kakšen sestanek. Sindikati javnega sektorja so že pred zadnjim vrhom koalicije predstavili svoje zahteve in pričakovanja v luči zastoja pogajanj.

Foto: STA

Dovolj imajo vladnega zavlačevanja
Sindikalisti imajo dovolj zavlačevanja vlade, pri čemer je predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk opozoril, da se na upravnih enotah Novo mesto in Ptuj zdi, da se stavka z razporeditvijo nalog na dan stavke omejuje, saj da sta “načelnika med najnujnejša dela med stavko uvrstila tako rekoč vsa dela, ki jih morajo uslužbenci opravljati vsakodnevno”. Meni, da je to omejevanje stavke, in če se bo to dogajalo, napoveduje tudi morebitne kazenske ovadbe, je poročala TV Slovenija. Verk je izpostavil, da stavka ni usmerjena proti ministru ali uporabnikom storitev, da pa je zadnji čas, da se za upravne enote nekaj stori, saj se po njegovih besedah za “upravne enote tako rekoč ni naredilo nič v zadnjih desetih letih.”

Konec oktobra lani je vlada s sindikati javnega sektorja podpisala dogovor, v katerem je bil kot rok za zaključek pogajanj o prenovi plačnega sistema javnega sektorja in odpravi plačnih nesorazmerij ter sklenitev dogovora določen 30. junij 2023. Že pred odstopom ministrice Sanje Ajanović Hovnik so se predvsem zaradi zamud z začetkom pogajanj in pogostega spreminjanja izhodišč in predlogov roki začeli zamikati izven dogovorjenih, po ministričinem odstopu pa so pogajanja povsem zastala,” je za Delo zapisal vodja pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek.

Glavne stavkovne zahteve stavkajočih so zagotovitev ustreznega števila zaposlenih, primernejše plače oz. linearno povišanje za sedem plačnih razredov in razbremenitev uslužbencev v upravnih enotah. Kot so denimo opozorili, se upravne enote soočajo z drastičnim porastom upravnih postopkov, po drugi strani pa s kadrovskim primanjkljajem in fluktuacijo obstoječih uslužbencev, ki zaradi boljšega plačila in delovnih pogojev zaposlitev poiščejo drugje. Stavko podpirajo tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, saj vlada posluha zadnje nima. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so temeljni razlogi za stavko jasni: “Javnih uslužbencev in uslužbenk je premalo, delate na preslabo plačanih delovnih mestih, vaša obremenjenost z delom se veča iz dneva v dan, vsaj do 1. 1. 2025 pa se ne obeta niti ena sprememba na bolje.”

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Vaterpolisti Triglava dosegli največji klubski uspeh slovenskega vaterpola

Vaterpolisti Triglava iz Kranja so v evropskem pokalu zasedli...