Tehnološki velikan Google, ki je sinonim za največji svetovni brskalnik, je začel digitalizirati več kot tisoč kulturnih ustanov v več kot 70 državah. Tako bodo omogočili obisk tudi tistim, ki si ne morejo privoščiti oglede zgodovinskih znamenitosti, ki spadajo v svetovno zapuščino kulturne dediščine.

“Projekt je plod sodelovanja s kulturnimi ustanovami po vsem svetu, več kot 1.000 jih je danes, v več kot 70 državah, in to je platforma, iz katere boste lahko dostopali preko interneta,” pravi Sixtine Fabre, vodja projekta inštituta Google Cultural.
Najprej so na vrsti francoski gradovi v dolini Loare
Googlov kulturni institut bo uporabnikom spleta tako omogočil prve virtualne obiske osemnajstih francoskih gradov v dolini Loare in prvi med njimi je najbolj poznan grad – Chambord.
Virtualni obisk v digitalni kulturni dobi

“Google na zelo preprost, sodoben, tehnološki način omogoča uporabnikom medmrežja dostop do slik in razstavljenih predmetov,” pravi Jean d’Haussonville, direktor Château de Chambord. Grad Chambord je je svetovna znamenitost in zgodovinska ikona in upa, da si bodo ljudje želeli virtualno obiskati grad.
Konvergenca medijev za visoko ločljivost
Tracker ali sledilec, kot pravijo snemalni napravi, ima posebej izdelan program The Art Kamera nadgradnje kamere in fotoaparata, ki omogoča digitalizacijo predmetov ali prostorov do najmanjših podrobnosti v zelo visoki ločljivosti, ki jo merimo v gigapikslih.
Povečave do podrobnosti

“Googlu je uspelo zgraditi sistem The Art Kamera kateri omogoča povečavo slik do ultra visoke ločljivosti – gigapikslov. Deluje tako, da zelo zelo majhne podrobnosti v sliki navkljub zelo veliki povečavi ne izgublja natančnosti in ostrine. Povečave so v tako visoki ločljivosti kot da bi imeli nos na platnu,” je povedala Marzia Niccolai, inženir digitalizacije Google Cultural Institute.
Sofija Pika Simič