“Humanitarec”, ki je kolesaril proti Janševi vladi, danes vidno razočaran …

Datum:

Da je vedno več tistih, ki so razočarani nad vlado, ki so jo v bistvu s protestnim kolesarjenjem pomagali izvoliti, dokazuje primer nedavne izpovedi Borisa Krabonje, vodje humanitarnega društva UP-ornik, ki pomaga ljudem v stiski. Gre tudi za levičarskega aktivista, ki je pomagal s kolesarjenjem rušiti prejšnjo vlado Janeza Janše.

Boris Krabonja, profesor zgodovine in geografije na Srednji ekonomski šoli in gimnaziji  Maribor med Janševo vlado ni skrival svoje nenaklonjenosti do tedanjih oblastnikov. Med razlogi, zakaj bo zagotovo na kolesu, je tedaj navajal: “Strah in sram me je, kaj bom govoril, ko me bosta sinova vprašala, kje si bil, ko je bilo potrebno povedati na glas”; “Dovolj mi je, da mi vsako teslo, ki prestopi prag parlamenta, pojasnjuje, da sem živel prek svojih zmožnosti in da nimam pojma, kaj je prav in kaj narobe”; “Sram me je, da ponovno dopuščamo – in jaz sem zraven – rojevanje fašizma, nacionalizma, rasizma, ksenofobije in da je danes življenje posameznika nič ali zelo malo vredno.” 

Čeprav bi človek pričakoval, da bo Krabonja danes navdušen nad tem, da je na oblasti Golobova vlada, kot kaže temu ni tako. Krabonja, ki je ustanovitelj in predsednik mariborskega humanitarnega društva UP-ornik, je namreč v oddaji Tednik dal vedeti, da je izjemno besen, da tisti, ki imajo v “rokah moč za prepotrebne spremembe, ne naredijo ničesar”. Sicer je že v lanskem intervjujev za Večer povedal, da je “zdajšnja vlada pravzaprav frigidno impotentna kombinacija nesposobnih ljudi”.

Vir: X, Vida Kocjan

Društvo UP-ornik je humanitarno društvo, ki se trudi tistim, ki so se znašli v hudi stiski, pomagati s poplačilom dolgov, s preprečevanjem deložacije na račun neporavnanih položnic in z nakupi hrane. Mnogo je namreč takih, ki najprej plačajo račune, nato pa jim zmanjka denarja za nakup hrane. “Nazadnje smo imeli primer 85-letnega gospoda, ki je živel v stanovanju, ki ni dostojno za življenje človeka, sedem in pol mesecev je bil brez elektrike, celo zimo je bil na hladnem in v temi,” je ena od žalostnih zgodb, s katero so se po besedah Krabonje nedavno soočili. Ena gospa je denimo imela v hladilniku le eno stvar, mačjo hrano, saj je le to uspela dobiti zastonj.

Tudi Mesec obljubil veliko državno podporo, a ostale so samo obljube
Kot je bilo mogoče slušati v Tedniku, so v tem letu od države prejeli le 25 tisoč evrov, čeprav za rešitev najhujših stisk potrebujejo vsaj 30 tisoč evrov na mesec. “Bili so tukaj ministri, celo predsednica države, z velikimi obljubami,” je izpostavil Krabonja in dodal, da je gospod Mesec UP-orniku obljubil strašansko veliko državno podporo, ker so v tem delu Štajerske zelo prepoznavni in močni. “Ampak od teh obljub so ostale samo obljube, tako da so ta vrata za politike zagotovo zaprta. Nikoli več nobeden ne bo stopil sem, ker nima tu kaj početi,” je bil jasen Krabonja, predsednik društva, ki pravi, da so “vsak mesec pomagali 240 gospodinjstvom, zdaj pa nimajo denarja niti za en mesec”.

Da je nezadovoljstva vedno več, sicer ne preseneča, saj o napovedanih reformah, ki bi naj izboljševale kakovost življenja ljudi, ni ne sluha ne duha, ravno tako pa ni ukrepov, ki bi reševali stiske ljudi in gospodarstva, oboji se namesto tega soočajo z vedno večjimi obremenitvami. Novembra lani je znana humanitarka Anita Ogulin z Zveze prijateljev mladine Moste-Polje po navedbah MMC opozorila, da je potrebno zavedanje, da “vsak, ki ima samo eno pokojnino, in še to nizko ali najnižjo ali pa je celo brez, je problematičen”. Ob tem je opozorila, da “več kot polovica upokojencev živi s pokojnino, ki je nižja od praga tveganja revščine”. “V stanovanjih imajo od 11 do 15 stopinj, nimajo toplih obrokov, skratka finančne primanjkljaje imajo tako močne, da govorimo, da ne živijo, ampak preprosto životarijo,” so besede, s katerimi je ta nazorno opisala hudo stisko številnih Slovenk in Slovencev. Očitno pa ti, ki so obljubljali, kako bo vse drugače in boljše, tega preprosto ne zmorejo razumeti in ukrepati. Da jim ukrepanje ne gre pretirano od rok, so sicer že dokazali v primeru pomoči poplavljencev, ko so obljubljali, kako bo v kratkem prišla pomoč, pa po osmih mesecih mnogi sploh ne vedo, ali se bodo selili ali ne. Jim pa gre precej boljše, ko gre za financiranje izbranih nevladnikov.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Čigave ideje dejansko promovira Nika Kovač?

Protiživljenjska kampanja Inštituta 8.marec v času pred evropskimi volitvami...

“Depolitizacija” se nikoli ne konča

Z "depolitizacijo" po meri Gibanja Svoboda je podobno, kot...

Čeferin odloča kar o dveh zadevah, kjer bi moral biti izločen

"Z začudenjem smo ugotovili, da je Ustavno sodišče RS...