Italija in Avstrija zaradi množičnih migracij podaljšujeta nadzor na mejah s Slovenijo

Datum:

Množične migracije za Slovenijo ostajajo velika težava. Letos do konca marca je bilo že več kot 60.000 nezakonitih prehodov meje. Avstrija je napovedala podaljšanje mejnega nadzora. O tem premišljuje tudi Italija.

                   

Napovedi, da lahko Slovenija postane migrantski žep, se vse bolj uresničujejo. Že nekaj let se soočamo z naraščanjem množičnih migracij. Ko je Golobova vlada po prevzemu oblasti začela odstranjevati zaščitno ograjo na južni meji, je s tem dala signal migrantom na močno obljudeni balkanski poti, da so pri nas dobrodošli. Sosednje države so skrbno spremljale dogajanje v Sloveniji in skladno s tem ravnale tako, da bi vsaj kolikor toliko zavarovale svoje meje pred migranti, ki prihajajo k njim čez Slovenijo.

Vse več migrantov ostaja v Sloveniji. Njihovo gibanje ni omejeno na azilne domove, temveč se potikajo okoli. To se odraža tudi na področju kriminala, tatvin, ropov in celo spolnega nadlegovanja. Poleg Avstrije je tudi Italija znova uvedla nadzor na mejah, sedaj pa naj bi želela suspendirati schengenski sporazum s Slovenijo. To bi seveda pomenilo, da se bodo migranti še bolj kopičili pri nas. Bodo nevladniki in levičarski politiki, ki zahtevajo odprte meje in “humano” obravnavanje migrantov, sprejeli odgovornost za vse migrantske zločine, ki jih s svojo protislovensko politiko omogočajo?

Hoče Italija prekiniti schengensko pogodbo?
Podpredsednik in zunanji minister italijanske vlade Antonio Tajani je 4. maja na kongresu Južnotirolske ljudske stranke (SVP) v Meranu po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa dejal, da hoče Italija s Slovenijo prekiniti schengenski sporazum. Po njegovih besedah je Italija “zaprosila za prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo”, razlog za to pa naj bi bila nevarnost, da lahko med migranti in begunci v Italijo vdrejo teroristi, ki prihajajo z Bližnjega vzhoda prek Slovenije na italijansko mejo. Dodal je, da je Italija v preteklosti “zaradi nacionalne varnosti že sprejela tovrstne ukrepe”. Schengenski sporazum je, kot vemo, mednarodna pogodba, ki odpravlja mejni nadzor blaga in ljudi. Sicer je schengen že načet zaradi množičnih nezakonitih migracij, saj je več držav znova delno vzpostavilo mejne kontrole. Poleg tega, da bi začasna prekinitev schengenskega sporazuma z Italijo, ki je po besedah ministra Tajanija Slovenijo za to že zaprosila, pomenila gnečo in dolge vrste na meji, za katere so mnogi menili, da smo se jih rešili, ko smo leta 2007 vstopili v schengensko območje, bi seveda takšen potek dogodkov pomenil tudi, da bodo potencialni teroristi ostali pri nas.

Italijanski zunanji minister Antonio Tajani (Foto: AFP)

Odziv slovenskega notranjega ministrstva
Potem ko so mediji poročali o izjavi italijanskega ministra Tajanija, smo se pri notranjem ministrstvu pozanimali, kako komentirajo njegove besede. Tri dni po Tajanijevi izjavi so nam sporočili, da za zdaj še niso prijeli nobenega uradnega obvestila o tem iz Rima. “Na Ministrstvu RS za notranje zadeve nismo prejeli uradnega obvestila s strani italijanskega notranjega ministrstva o podaljšanju nadzora na italijansko-slovenski meji,” se je glasil uradni odgovor, hkrati pa so dodali, da velja nadzor, ki ga Italija že izvaja na slovensko-italijanskih mejnih prehodih zaradi “spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu ter povečane stopnje ogroženosti zaradi terorizma”, do 18. junija 2024. Prav tako so slovenske oblasti za javnost dejale, da “pristojni organi v Sloveniji, ki sodelujejo s sosednjimi in evropskimi, podatkov o prehodu teroristov prek Slovenije ne potrjujejo”, kar je bil očitno odziv na Tajanijeve besede in njegove razloge, zakaj hoče prekiniti schengenski sporazum z našo državo. Hkrati so dodale, da pričakujejo, da bo Italija znova podaljšala uvedbo notranjega nadzora na meji s Slovenijo. “V tem primeru bo tako kot doslej sledil odziv Slovenije s podaljšanjem notranjega nadzora na mejah s Hrvaško in z Madžarsko.”

Levičarski evroposlanec Nemec bi ukinil nazdor na južni meji
Na Tajanijeve besede pa se je ostro odzval evropski poslanec iz vrst Socialnih demokratov Matjaž Nemec. Namesto da bi se vprašal, ali ni nemara kaj narobe s slovensko migrantsko politiko, če sosednja država razmišlja kar o prekinitvi schengenskega sporazuma, je napadel Tajanijeve besede kot politično strategijo zbiranja podpore znotraj Italije v luči prihajajočih evropskih volitev. Prav tako je bil Nemec, tipičen levičarski ljubitelj migrantov, kritičen do Italije, ker je z Albanijo podpisala sporazum, da bo slednja sprejela prosilce za azil, ki bodo tam čakali na izvedbo ustreznih postopkov. Italija je sporazum z Albanijo dosegla konec lanskega leta, v Albaniji pa bo v ta namen zgradila dva sprejemna centra za identifikacijo in sprejem prebežnikov, ki bosta po besedah italijanske premierke Melonijeve lahko sprejela na leto skupaj do 36.000 ljudi. Nemec meni, da se tako Italija le izogiba odgovornosti glede migracij in da se je odločila “za izvoz odgovornosti pri upravljanju migracijske politike v Albanijo”. Nemec je že v preteklosti prav tako izrazil skrb, da bi bile lahko migrantom kršene človekove pravice. Očitno ga po drugi strani ne skrbijo preveč človekove pravice, dobro in varnost Slovencev in Slovenk, ki se že danes soočajo z nevarnostmi množičnih migracij, ki se bodo, če bodo njemu podobni krojili našo politično usodo, le še stopnjevale. Najspornejši del njegove izjave je namreč bil, da je, potem ko je označil Tajanijeve besede za grožnjo Sloveniji, pozval, naj se Slovenija na morebitno prekinitev schengenske pododbe s strani Italije odzove tako, da ne podaljšuje nadzora na meji s Hrvaško. Sicer je, kot smo videli, vlada že dejala, da bo nadzor podaljšan, če bo Italija podaljšala nadzor na slovenski meji. Nemec očitno želi, da bi Slovenija postala migrantski žep, kar je le odraz levičarskega dojemanja, ki je v nasprotju z realnostjo.

Evropski poslanec Matjaž Nemec (Foto: STA)

Podaljšanje mejnega nadzora
Italija se prav tako kot Slovenija iz leta v leto sooča z vse višjim številom nezakonitih prebežnikov in migrantov, je pa pri njih stanje še veliko hujše. Zato je lani 21. oktobra znova uvedla začasni mejni nadzor s Slovenijo. Poleg migracij samih je bil razlog tudi z njimi povezan terorizem in organizirano tihotapljenje migrantov. Kot vemo, so se migranti, nastanjeni v slovenskih azilnih domovih, poskušali prebiti naprej v Italijo. Takrat je italijanski notranji minister Matteo Piantedosi izpostavil, da je italijanska meja s Slovenijo vstopna točka za migrante z zloglasne balkanske poti, in poudaril, da so med njimi tudi zakrinkani džihadisti in islamski teroristi, česar pa po njegovih besedah italijanske oblasti niso imele namena podcenjevati. Domneve, da bo Italija nadzor podaljšala, je na obisku v Gorici potrdil tudi zunanji minister Tajani, ki je razburil javnost z besedami o suspenzu schengna. Kot je dejal, Italija razmišlja o podaljšanju nadzora na meji zaradi že omenjene grožnje infiltracije teroristov med migranti. Zdajšnje izvajanje nadzora bo trajalo do 18. junija, za kako dolgo bi ga Italija podaljšala, pa za zdaj še ni znano. Tajani je dodal le, da gre za zagotavljanje varnosti državljanov Italije in Evrope, sicer pa so odnosi s Slovenijo odlični. Slovenija se je lani na uvedbo nadzora ob vstopu v Italijo ozdvala tako, da je znova uvedla nadzor na mejnih točkah s Hrvaško in z Madžarsko, ki bo trajal do 22. junija. Mnogi so to potezo videli kot nekaj, kar je “prepozno in premalo” pri preprečevanju navala nezakonitih migracij.

Mejni nadzor podaljšuje tudi Avstrija
Avstrija, ki je uvedla nadzor na meji s Slovenijo že na začetku velike migrantske krize leta 2015 in ga od takrat naprej vedno podaljšuje, se je prav tako znova odločila za to potezo. Lani je nadzor podaljšala do 11. maja letos. Sedaj pa je nadzor podaljšala za nadaljnih šest mesecev. Razlogi za to so migracijske razmere in povečano število migrantov na balkanski poti. Podaljšanje mejnega nadzora je napovedal avstrijski notranji minister Gerhard Karner, ko je obiskal mejni prehod Špilje, kjer je bila ena glavnih tem tudi avstrijsko sodelovanje s slovenskimi organi. Kot je dejal, mejni prehod Špilje “ponazarja, kako pomembno je, da strogo in dosledno ukrepamo proti nezakonitemu tihotapljenju ljudi”. Avstrija nadzoruje tudi svoje meje s Slovaško, Češko in z Madžarsko. Kot je izpostavil minister Karner, pa tovrstni ukrepi in povečan nadzor že kažejo svoj učinek, to pa je, da se tihotapci migrantov že izogibajo Avstrije. Tako bodo očitno za migrante, ki se prebijejo v Slovenijo, meje Avstrije in Italije še naprej zaprte, medtem ko bo Slovenija postajala migrantski žep.

Andrej Sekulović

Sorodno

Zadnji prispevki

Ključno je, da ljudje enakih vrednot strnemo vrste in zahtevamo, kar nam pripada

V drugem delu intervjuja za Demokracijo dr. Tina Bregant...

Službe v tujini so očitno rezervirane za “prvorazredne”

Nekdanji notranji minister Aleš Hojs je opozoril na dejstvo, da v...

Bomo prvič v zgodovini EU dobili komisarja za remigracijo?

Zmagovalci EU volitev v Avstriji, Svobodnjaki (FPÖ), želijo prvič...

Hamasov vojaški šef priznal, da jim mrtvi Palestinci koristijo

Vodja vojaškega krila Hamasa Yahya Sinwar naj bi bil...