Izjava dneva: Zdravstvo v ZDA je boljše in cenejše

Datum:

Slovenci živimo v prepričanju, da je naš zdravstveni sistem eden najboljših na svetu. Vsakič ko je kdo podvržen kirurškemu posegu ali mora zaradi bolezni dlje ostati v bolnišnici, poslušamo vedno isto, namreč da hvala bogu nismo v ZDA, kjer bi nas takšna zdravstvena intervencija stala toliko, da bi se morali izseliti iz stanovanja in bi postali brezdomci. Dobro, da nam včasih tujci nalijejo čistega vina. Tokrat je to za spletni portal Siol storil Američan Christopher Coomes. Slovenskemu zdravstvenemu sistemu je namenil ostro kritiko in s tem močno podžgal naše levičarske branitelje centralno-planskega zdravstva. Prav tako je kritiziral slovensko poslovno samovšečnost in birokracijo.

Američan Christopher Coomes je po poklicu svetovalec, star 42 let, že tri leta živi z družino v Ljubljani. V Slovenijo so ga “pregnali” protesti gibanja Black Lives Matter v Seattlu, ki je zavzel celotne mestne četrti. Čeprav se je nekoč želel pri nas upokojiti, se mu zdaj o tem porajajo dvomi, krivec za to pa je predvsem naše disfunkcionalno zdravstvo.

Slovenija na papirju odlična destinacija, ampak …

Kot pravi, se mu je na papirju Slovenija zdela odlična destinacija, saj imaš iz prestolnice uro vožnje do morja, uro vožnje do Alp. Štiri ure vožnje in že si v državi s popolnoma drugačno kulturo. Kot pravi, še vedno upa, da se bo upokojil v Sloveniji.

Pri tem pa ga ovira predvsem – zdravstveni sistem. Taisti zdravtveni sistem, ki ga doma tako čislamo. “Strah me je upokojitve v Sloveniji, ker verjetno ne bom nikoli imel dostopa do zdravnika. V primerjavi z ZDA je zdravstveni sistem v Sloveniji grozovit,” je povedal.

Sistem v ZDA deluje odlično

Coomes pri tem dodobra razoroži tudi slovenski agitprop, češ da smo lahko veseli, da nismo v ZDA, kjer ljudje umirajo na ulicah, saj nimajo dostopa do zdravstva. Sam pravi, da gre le za propagando, v katero je verjela tudi njegova žena, ki je iz Češke in je imela podoben pogled na zdravstvo v ZDA, da si bo npr. zlomila nogo in bo bankrotirala.

Coomes pravi, da sistem v ZDA deluje odlično. Zdravnik ga sprejme isti dan, ko ga potrebuje, in če dobi napotnico za MRI, imam pregled le nekaj ur kasneje. Razloži, da se zdravniki v ZDA borijo, da postanete njihov pacient. Poleg tega je zdravstveno zavarovanje v ZDA veliko cenejše kot v Sloveniji – tako v Sloveniji kot v ZDA za petčlansko družino plačuje približno 1.200 evrov mesečno za zdravstvo, a je v ZDA plača okoli pet- do osemkrat višja kot v Sloveniji.

Zdravila v Sloveniji več kot 10-krat dražja

Izpostavil je tudi ceno zdravil – aspirin v Sloveniji stane okoli 10 evrov za škatlo, v kateri je okoli 50 tablet. V ZDA pa dobi 500 tablet za osem ameriških dolarjev. Pravi, da ga vse to spravlja ob živce.

“V Sloveniji zapravimo več denarja za zdravstvo, kot sem si kadar koli predstavljal, da je mogoče v razviti državi. Da dejstva, da na koncu sploh nimaš dostopa do zdravstva, sploh ne omenjam. Eden izmed mojih otrok je že dvakrat ostal brez osebnega zdravnika. In ga še vedno nima. Zato otroke že tri leta večinoma vozimo na preglede na Češko oziroma v ZDA, če je kaj hujšega,” je bil oster Coomes. Doda, da je povsem drugače, če poznaš kakšnega prijatelja.

Predsedniki uprav niso želeli poslušati njegovih nasvetov

Coomes pravi, da ga je več uprav večjih podjetij vabilo na svetovanje, tam pa ga sploh niso poslušali, ampak samo predavali, kako oni sami delajo najbolje. Sploh za starejša podjetja pravi, da so zacementirana v svojih vzorcih razmišljanja, na menedžerskih položajih pa so prijatelji lastnikov. Prav tako pravi, da še v nobeni državi ni videl toliko doktorjev znanosti, ki praktično ničesar ne znajo.

Okorela jugoslovanska birokracija

Prav tako ga moti slovenska birokracija. Opisal je primer, kjer so mu zavrnili vlogo na upravni enoti, ker je narobe napisal datum (Američani najprej napišejo mesec, nato dan in leto). Pravi, da so nelogičnosti slovenskih procesov posledica preteklosti. Zaključi, da bi ostal v Sloveniji, a se boji, da v primeru, da resno zboli, ne bo dobil zdravniške oskrbe.

Šok za Slovence

Slovenci neradi slišimo takšne besede in morda prav zato Siol zgodbe ni objavil tudi na svojih socialnih omrežjih. Ko nam nekdo od zunaj nalije čistega vina, zna biti precej neprijetno, saj se globoko v sebi tudi sami zavedamo, da živimo v disfunkcionalni kleptokraciji. Vsekakor pa besede Dušana Kebra in Jaše Jenulla zvenijo povsem drugače, če jih beremo skozi prizmo analize Američana, ki živi v Sloveniji.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Slovenci zahtevajo preiskavo Golobovih poslov – danes o tem izredna seja DZ

Poslanci se bodo danes popoldne sestali na izredni seji...

Zver: Gasilstvo je nacionalno bogastvo

"Danes sem se v cerkvi Sv. Urbana v Destrniku...

Pod Golobom je vse slabše

Fiskalni svet, neodvisni in samostojni državni organ, ki nadzira...

Afera na Švedskem: Policistke spale s pripadniki migrantskih tolp in izdajale podatke

"Zelo resno je," je dejal premier Ulf Kristensen, potem...