Izvajanje čistke na RTVS ni ostalo neopaženo v tujini

Datum:

Medij The European Conservative se je razpisal o dogajanju na naši javni televiziji RTVS, pri čemer poudarjajo kritiko slovenske opozicije zaradi čistke novinarjev na RTVS, ki niso po volji aktualni vladi. To pa sicer tudi skrbi, da bi se lahko precedens, ki ga je postavila evrofilna Tuskova vlada na Poljskem, ki zatira konservativce v javnih medijih, razširil tudi v druge dele Evrope.

Evropska poslanka Romana Tomc je za omenjeni medij povedala, da je za čistko na RTVS poskrbela nova vlada ob prevzemu oblasti pod krinko “depolitizacije”, ob tem pa je izrazila kritiko do nevladnih organizacij in različnih institucij EU zaradi njihovega relativnega molka. Na to problematiko je sicer zaman poskušala opozoriti na razpravi o nedavnem zakonu EU o svobodi medijev.

Kot poudarja tuji medij, Slovenijo, članico EU in Nata, od junija 2023 vodi proevropska koalicija. Člani konservativne Slovenske demokratske stranke (SDS) vključno s Tomčevo,pa so medtem zaskrbljeni zaradi odpuščanja novinarjev, ki, kot kaže, niso dovolj provladni. Omenjajo, da so na državni televiziji vse pogostejše strateške odpovedi in znižanje plač.

Foto: EU

Osvetlili problematiko glede ravnanja z nekaterimi novinarji
Med novinarji, ki so se znašli na tapeti, opozarjajo na vojnega poročevalca in urednika Valentina Areha, ki ima tudi izkušnje z delom za tuje novinarske hiše, kot je CNN. Po besedah Areha je bil januarja poslan na čakanje zaradi politično motivirane odločitve novega vodstva RTVS. “Ni pa Areh edini novinar, ki se je naenkrat znašel med presežno delovno silo,” poudarjajo. V javnem pismu je namreč po njihovih navedbah razkril, da mu je vodstvo kar po elektronski pošti poslalo odločbo, da zanj na televiziji kar naenkrat nimajo več dela, in ga poslali na čakanje. Poudaril je izvajanje pritiskov na določene novinarje in ustvarjalce treh programov, ki vztrajajo pri profesionalnem delu. Izrazil je tudi obžalovanje, da so bili zaposleni, ki so ustvarjali oddajo Panorama, deležni celo odkritega psihičnega nasilja.

Evropska poslanka Romana Tomc, ki prihaja iz desnosredinske SDS, je o Arehovi izkušnji in izvajanju čistke na RTVS v pismu obvestila tudi Evropsko komisijo in opozorila na flagrantne kršitve pravne države primerljive s tistimi, ki se pod Tuskovo vlado dogajajo na Poljskem.

Spomnili so, da se je sicer prvotno vprašanje o medijski svobodi odprlo leta 2021, ko je v Sloveniji vladala desnosredinska vlada, liberalne nevladne organizacije pa so tedaj trdile, da naj bi premier Janez Janša targetiral “sovražne” medije. “Pozneje so trditve, da vladajoča levoliberalna koalicija v Sloveniji posega v državno televizijo, postale glavna tema tistih, ki so bili prej na oblasti,” so dodali.

Foto: Žiga Živulovič jr./Bobo

Argumenti Tomčeve po njihovo osvetljujejo trditve o hinavščini Evropske komisije, kar je razvidno tudi iz relativnega molka EU o potekajoči Tuskovi ideološki čistki poljske nacionalne državne radiotelevizije TVP, da bi se znebil desničarskih elementov, povezanih z nekdanjo vladajočo stranko Pravo in pravica. Ker je slovenska vlada očitna zaveznica Bruslja pri vprašanjih, kot sta integracija Zahodnega Balkana in vojna v Ukrajini, bi morda to pojasnilo popustljivost, ki ji je bila izkazana pri vprašanjih medijske svobode,” so sklenili. 

S. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

[ODZIVI] Protikapitalistični protest je nova moda brezdelnežev, ki oponašajo delavce!

"Nikoli ne pozabimo. Protesti v času kovida niso bili...

[Video] Breznik: Evropska unija mora začeti delovati bolj strateško

Poslanec SDS in kandidat za evropskega poslanca Franc Breznik...

Je partner Maše Kociper in vpliven odvetnik vpleten v škandal?

Spomnite se naslednjič, ko vam bodo aktualni oblastniki pridigali...

To mrežo skrajne levice je potrebno zatreti že v kali

Venezuela uvaja zakon, ki bo levičarski vladi omogočil popolno...