V Ljubljani gradijo še ena avantgardno postmodernistično skulpturo, t. i. “vodno fontano”. Gre za cev, ki se vije po zraku in tleh, stane pa skoraj 700 tisočakov.
Skulptura se nahaja v središču Ljubljane, kjer se srečata Slovenska in Tomšičeva ulica, in sicer tik pred pred arkadami Konzorcija. Skulptura je zasnovana kot zanka iz gladke, bleščeče in polirane cevi iz nerjaveče pločevine. Čeprav gre v resnici za eno samo, na videz povsem nekoherentno postavljeno, cev, ki se vije v tridimenzionalnem prostoru in po kateri nato teče voda, so na Mestni občini Ljubljana (MOL) že ob začetku postavljanja leta 2023 trdili, da gre za zahteven projekt, “saj da izvedba zahteva kompleksnost povezave med geometrijo vodne skulpture, hidravličnimi lastnostmi in prostorom, ki ga omejuje obstoječa infrastruktura”.
663.000 evrov vredna fontana
Navadnemu davkoplačevalcu je seveda takoj ob pogledu na stvaritev jasno, da je “odtekal” predvsem davkoplačevalski denar. Vrednost dela je bila namreč vrtoglavih 544.000 evrov (brez DDV), skupaj torej 663.680 evrov. Izvaja ga družba KPL. Avtorji skulpture so Primož Boršič, mag. Mojca Kocbek Vimos, Sašo Vrabič in Jan Filipec. Projektno dokumentacijo za izvedbo so pripravili arhitekti iz P plus in Mojca Kocbek Vimos.
Občani niso zadovoljni
V preteklosti so se občani že obračali na medije. Za N1 je bralka povedala, da “voda na skulpturi že teče”, a ni bila prepričana, da je to res končni videz vodne fontane. “Voda ne sledi formi skulpture, temveč curlja navzdol,” je opisala. Še nekdo je komentiral, da je skulptura “videti kot tuš v središču Ljubljane”. Župan Zoran Janković je sicer za portal Ljubljanainfo obljubljal, da bo voda iz jeklenih cevi tekla, krožila, se iztekala in padala. Videti je, kot da za to – vsaj trenutno – še ni poskrbljeno.

663.000 evrov za urbano umetnost?
Težko je subjektivno ocenjevati nekaj, kar so si avtorji očitno zamislili kot urbano umetnost za uporabno vrednost, vsekakor pa lahko objektivno ocenimo naslednje – videti je, kot da “fontana” ne služi svojemu namenu. Prav tako izgleda, da stvaritev niti približno ni vredna 663.000 evrov.
Pri tem je pomembno, da je skulptura po dveh letih (graditi so jo začeli leta 2023) še vedno zakrita z neestetskimi delovnimi ograjami in daje videz nedokončanega projekta. Vsekakor ne “opravlja” dela fontane. Zakaj je tako?
Izvedbene težave
Projekt, ki je sicer zmagal na natečaju leta 2016, sicer že dolgo povzroča izvedbene težave. Zamujal je namreč že več kot leto dni, in sicer “zaradi težav pri krivljenju cevi”. Občina zdaj sicer obljublja, da je že funkcionalna, a delovne ograje pred stvaritvijo pričajo drugače.
Na predstavitvi projekta so sicer obljubili, da bi lahko voda v skulpturi tekla po ceveh tudi pozimi, a zdaj na občini pravijo, da ne bo tako – fontana v zimskem času zaradi možnosti poledice ne bo delovala. Gre torej za 663.000 evrov vredno fontano, ki deluje le v toplih mesecih.
I. K.