Naslednja vlada bo imela lahko delo. V resnici bo morala le odstranjevati škodljive ukrepe trenutne socialistične vlade. Janez Janša, najverjetnejši predsednik vlade bodoče desne vlade, je že napovedal, da se bo zdravljenje začelo tako, da se bo ljudem vračalo stvari, ki jih je Golobova koalicija odvzela, začenši z ekonomskimi svobodami.
Janša je namreč z dvema pomembnima napovedma nakazal, da se bo bodoča vlada usmerila v ekonomsko svobodo – za razliko od trenutne vlade, ki se je v slabih treh letih zažrla v vse pore naše družbe in že tako preregulirano državo še dodatno regulirala in omejila svobodo ljudi, da se ukvarjajo z dejavnostjo, ki si jo želijo opravljati.
Janša je obljubil, da bodo [v novi vladi] po volitvah odpravili nesmiselne omejitve pri oddaji nepremičnin preko platforme Airbnb in omejitve prevoznih storitev Uber, ki jih je izsilil ceh taksistov.
In omogočili Uber. V korist in zadovoljstvo strankam in ponudnikom storitve. https://t.co/ibSOxDEacz
— Janez Janša (@JJansaSDS) March 21, 2025
Gre za močan odklon od trenutne politike, ki podjetnike dojema kot krave molznice, ki morajo večinoma biti tiho in plačevati vedno višje davke, ki jih potem država vedno manj racionalno zapravlja.
Vlada nad svobodno podjetništvo s prepovedjo Airbnbja
Spomnimo: Golobova vlada Vlada je potrdila predlog novega zakona o gostinstvu, ki omejuje kratkotrajno oddajanje stanovanj, da bi jih bilo več na voljo za trajno bivanje. Predlog omejuje oddajanje v večstanovanjskih stavbah na največ 60 dni letno in osem ležišč, ob 75-odstotnem soglasju etažnih lastnikov. Soglasja bi bila veljavna tri leta, stanovanja pa bi lahko oddajale le fizične osebe s statusom sobodajalca.

Gre za neposreden napad na imetnike nepremičnin, ki jih oddajajo na spletni platformi Airbnb. Združenje sobodajalcev omenja možnost pobude ustavne presoje z zahtevo za začasno zadržanje izvajanja zakona. Predstavniki oblasti po drugi strani argumentirajo, da je gospodarska pobuda svobodna, a se ta ne sme izvajati v nasprotju z javno koristijo.
Prepričani so, da bi bilo s sprejetjem novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, se v primeru sprejetja zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje, poroča STA. Sobodajalci, ki jih zakon neposredno naslavlja, niso bili vključeni v pripravo zakonskega predloga. Doslej so uspeli zbrati 3200 podpisov pod peticijo, da vlada predlog zakona ponovno pošlje v javno obravnavo.
Iracionalna, ideološko pogojena poteza vlade pa bo pustila hude posledice, medtem ko ne bo rešila stanovanjskih problemov, ki jih bojda naslavlja. Empirični podatki namreč kažejo, da prepoved oddaje Airbnb ne niža najemnin, ampak jih celo viša – prav tako se ne poveča število stanovanj, ki so na voljo. Več o tem smo pisali – tukaj.
Prepoved Uberja je bila predvolilna obljuba ulici
Spomnimo: Slovenija je pod mandatom prejšnje vlade izglasovala nov zakon o prevozih v cestnem prometu, ki je omogočal prihod spletnih prevoznih platform, kot je Uber. Novelo so podprle poslanske skupine SDS, SMC, DeSUS, SNS in poslanska skupina nepovezanih poslancev, medtem ko so ji nasprotovale opozicijske SD, Levica, SAB in LMŠ. Stranke leve opozicije so se tako že takrat izkazale za zaviralke razvoja in kot nasprotnice blaginje državljanov Slovenije. Za prihod Uberja v Slovenijo se je zavzela že Cerarjeva vlada, vendar zaradi pritiskov lobijev ideja ni zaživela vse do prihoda te vlade, ki se je odločila digitalizirati Slovenijo in jo narediti bolj konkurenčno, kar je predpogoj za večjo blaginjo vseh.

Nato se je zgodila taksistična “ulica”, ki se je borila za svoje privilegije, na čelu s kolovodjo, sindikalstom samooklicanega sindikata taksistov Dejana Jefima, ki so trdili, da spletne prevozne platforme delavce izkoriščajo, v resnici pa so se seveda borili za svoj monopol in drage prevoze. Taksisti so bili eni glavnih, ki so na volitvah agitirali za levico in celo organizirali brezplačne prevoze na volišča. Po volitvah se jim je vse povrnilo.

Trenutna vlada je kot enega svojih prvih ukrepov takoj na začetku mandata 2022 razveljavila zakonodajo, ki je tujim prevoznim platformam omogočila prihod na slovenski trg. Zato smo Slovenci še danes brez ugodnih spletnih prevozov, ki jih uživajo skoraj vsi prebivalci večjih evropskih mest. Posledice so katastrofalna podoba taksi ponudbe in nekaj velikih taksi igralcev, ki izkoriščajo tako stranke kot šoferje taksijev, ki zaslužijo veliko manj, kot pa bi, če bi sodelovali na kakšni spletni platformi s svojim vozilom.
Naslednja vlada bo šla v smeri ekonomskega liberalizma
Spodbudno je torej videti, da vodja opozicije, ki bo najbrž vodil naslednjo vlado, podpira politične ukrepe, ki gredo v smeri ekonomskega liberalizma. Prepovedi Airbnbja in Uberja imata namreč skupni imenovalec: oboje pomeni težnjo po več države, manj podjetniške svobode in manj ekonomske samostojnosti družbenih deležnikov. Socialisti želijo ljudi, ki so odvisni od davkoplačevalskega denarja, saj se take ljudi da najenostavneje kontrolirati in usmerjati. Janša je z napovedjo odprave prepovedi Airbnbja in Uberja napovedal drugačno politiko – bolj skladno s svetovnimi trendi, ki so prinesle Trumpa, Mileija, Poilievra in Melonijevo.
M. I.