Janša ne bo vrgel puške v koruzo in zbežal

Datum:

Ob brutalnih podatkih o velikanskem številu okuženih in mrtvih iz Italije in Španije in trudu oblasti tam, da bi v letaliških stavbah in opustelih hotelih zagotovili dodatne postelje za hudo bolne in umirajoče, je glavno okupacija največjih medijev v Sloveniji ostro kritiziranje vlade, ki je v kritičnem položaju v zadnjem tednu prevzela oblast, ker je šef prejšnje vlade Marjan Šarec januarja vrgel puško v koruzo in s svojo vlado zbežal.

Tam, kjer zadnje tedne niso menjavali vlad, smo tudi priča dramatičnim preobratom. “Vlada bo prevzela izplačila plač zasebnikom v višini 80 odstotkov, omejitev višine ni,” so se na širjenje epidemije odzvali v Veliki Britaniji, kjer je premier Boris Johnson teden prej v Evropi osamljeno vztrajal, da po “znanstvenem nasvetu” ne bo storil nič, razen, da bodo starejši v karanteni, in da bo žal, kot je dejal, veliko mrtvih, življenje in gospodarstvo pa bosta šla naprej.

Matematika iz Kitajske za preobrat
Zdaj že zapira šole, bare in vse kar je še mogoče. Nasvet stroke se je spremenil. Do podobnega preobrata je prišlo v ZDA, kjer je Donald Trump v začetku ocenjeval, da stvar ni resna, čeprav so ga obveščevalci menda že januarja ob dogajanju na Kitajskem svarili, kako resno je. Tudi Trump si je zadnji teden premislil, ko so stvari že očitno ušle iz rok in zdaj potekajo pogovoru s kongresom za velikanski paket pomoči podjetjem in ljudem, ko ustavljajo življenje. Bolnice pa so v ZDA ponekod že na robu zmogljivosti kot v Italiji ali Španiji.

Potek dezinfekcije na Kitajskem (foto: EPA)

Podobne ukrepe pomoči ljudem in podjetjem napoveduje tudi naša vlada. Nekaj ukrepov, del jih je pripravljala še prejšnja vlada, je državni zbor že sprejel. A bilo bi veliko premalo. Razlog je v matematiki za dogajanjem v mestu Wuhana in provinci Hubei na Kitajskem januarja. Le verjeti podatkom si nihče ni upal. Ker je prehudo. A Izkušnja Lombardije in medtem tudi že iz Španije kaže, da je lahko še huje. Matematika je takšna, da so Kitajci začeli variti vrata stolpnic, da ljudje ne bi več hodili ven in so hkrati začeli graditi množice bolnišnic.

Prepozna reakcija Šarca
Koronavirus je bolj kužen od gripe in nevarnejši. Ob milijonu okuženih, če se okuži pol državljanov naše države, bi bilo nujno zagotoviti okoli 190 tisoč postelj za kak mesec ljudem s hudimi težavami. Pri kakšnih 50 tisoč bi se zapletlo do kritične faze odpovedovanja pljuč in slaba polovica teh umre celo z vso pomočjo. Če se to število obolelih zgodi v kratkem času, preplavijo bolnišnice, ki tega niso sposobne obvladati, sistem razpade in smrtnost se še poveča.

Foto: epa

Povrhu je naša populacija starejša kot tista v Wuhanu, kar težave še poveča. In v Sloveniji in v Evropi ne gre za širjenje okužbe le v eni provinci, ko bi ostali deli lahko pomagali, čemur smo bili priča na Kitajskem. V takšnem apokaliptičnem času smo ostali brez vlade, ker se je Marjan Šarec (LMŠ) konec januarja odločil, da bi šel na predčasne volitve, ki bi bile v najboljšem primeru maja. Kar bi bila katastrofa. Reagiral pa je po odstopu Šarec, ko se je že pokazalo, da je epidemija pred našimi vrati kot Johnson ali Trump na začetku: ni panike, nič ni treba, umivajmo si roke, iz smučanja v Italiji pa lahko gremo jutri delat med starostnike, če ni znakov okužbe.

Kaj je počela naša obveščevalna služba ob epidemiji na Kitajskem, ne vemo. Najbrž pa se je ukvarjala z našimi mediji.

Ker vsi v politiki le niso povsem izgubili glave, smo vmes dobili novo vlado Janeza Janše, ki zdaj vlada en teden in sprejema hitre krizne ukrepe, da bi omejila širjenje bolezni in da bi pripravila zdravstveni sistem, državni sistem in gospodarstvo na šoke, ki nas čakajo. Prvo delo nove vlade je bilo hitro nabavljanje mask in zaščitne opreme vsaj za zdravstvene delavce, ki je ni bilo in se razpadajoča prejšnja vlada tudi ni trudila, da bi jo zagotovila. Potrebovali bi maske za vse v državi. A jih ni niti za zdravnike. V takšnem položaju so mediji Janšo in ministre napadli, ker so se na prvi seji slikali s kirurškimi maskami, da bi ljudi opozorili na resnost položaja. Slišali smo očitke, da ministri porabljajo skoraj zadnje maske v državi. Kar je bilo celo precej res. Prejšnja vlada jih ni nabavljala.

Foto: Vlada RS

Pomenilo je, da smo pred tem, da nam lahko pade cel zdravstveni sistem. Če zdravniki množično zbolijo, ne bo nihče pomagal bolnim. Ker je po Evropi zdaj povsod hudo in je zaščitna sredstva čez noč težko najti, so v vladi iskali vse poti. In, ko so poskušali rešiti brezbrižnost prejšnje vlade, so mediji že spet udarili, ker je vmes državo poskušal pretentati podjetnik iz BiH.

RTV in slabo poročanje
Kot da je glavni problem v državi to, da imam novo vlado in nič mask in ne širjenje virusa in težave, ki jih ima zdravstvo, ker ni zaščitne opreme, ko se težave še niti prav začele niso. Pravi šoki pa šele prihajajo. Ostrina opozicije in medijev je nenavadna, ker nismo v času pred volitvami ali kampanje, da bi bili razumljivi veliki pritiski opozicije in medijev in to v času, ko lahko umre velikansko število ljudi. Maske za zdravnike in nujno silo so medtem le našli. Še bolj je v medijih odmevalo, ker se je novi premier Janša odločil, da bo vsem ministrom v času, ko rešujejo katastrofične težave, dodelil najvišjo razvrstitev, ki jo lahko. Tisto, ki jo je že doslej imel le finančni minister Andrej Bertoncelj. S katerega odstopom je dokončno razpadla prejšnja vlada. Sebi Janša seveda ni določil plače. Ima enako kot jo je imel Šarec. Ali kot jo ima Borut Pahor.

V strankah, ki so ravno izgubile oblast in v medijih, ki jih večinoma te stranke obvladujejo, je sprožilo pravi revolt. Še posebej na javni RTV. Povedali so nam, da je skoraj konec sveta, ker bodo ministri imeli nekaj boljše plače kot jih je imela večina odstopljene ekipa Marjana Šarca. Da to ne velja za vse, niso povedali.

Zamolčana nepoštenost svojih
Predvsem za medije in novinarje je bilo nerodno, ker so ljudem prej zamolčali, da so stranke, ki zdaj kritizirajo, ravnokar na državo preložile bistveno več stroškov, ko so na hitro zaposlili cel kup svojih političnih kadrov, ki bi se morali iz vlade posloviti, ko je prišla nova. O tem ni bilo opaziti medijskih vprašanj, raziskovanj in udarnih člankov. Pisal je predvsem, kot običajno, Bojan Požar. Stroški za plač ministrov so drobiž v primerjavi s tem v medijih skritim varčevalnim “dosežkom” levih in liberalnih strank za svoje kadre. Nekdanji šef davčne uprave Ivan Simič, ki ga je zmotil nenaden strah LMŠ nad ogroženostjo javnih financ zaradi določitve plač novim ministrom, je na spletnem omrežju to sprenevedanje opisal tako. “Spoštovana Stranka LMŠ, popravite me, če se motim. Ali je vaša vlada tik pred odhodom objavljala razpise s tridnevnim rokom prijave (sem jih videl na spletu) in je tik pred odhodom zaposlili najmanj 80 svojih članov? Kaj bodo delali, če niso prej delali? A za to plačujem davke?”

Dejan Karba (Foto: FB)

Povrhu so med temi, ki so bili v vladi na zaupanje, torej na mandat vlade, čez noč zaposleni tudi nekdanji novinarji. Denimo, precej znani Dejan Karba, ki ga je SD iz piarovca na zaupanje nenadoma za stalno zaposlila na ministrstvu za izobraževanje, ki so ga donedavno vodili. Mediji so o tem večinoma molčali. Stanovska solidarnost. SD je med strankami daleč najbolj v rdečih številkah in si pač težko privošči, da bi plačevala Karbo.

Novinarji v tej državi pa jim pomagajo, ko mižijo in napadajo Janšo. Kot so že itak večino časa zadnja leta. A ljudem bo težko pojasniti, zakaj je malo poročanja o ravnanju, ki je dejansko nemoralno in zloraba oblasti, hkrati pa veliko ostrih kritik ravnanja šefa nove vlade, ki je zakonito in celo logično. Določitev plačnih razredov ministrom, namreč. Janša je dal, kar je mogel ekipi, ki je bila v katastrofalnih časih pripravljena prevzeti oblast, da bi rešili, kar je mogoče. Ko je ena vlada prej vrgla puške v koruzo in zbežala. In to, v katastrofičnem položaju, ko bo dramatično spremenjen cel zahoden svet in tudi ta država.

Manjši odmev pri 30-odstotnem znižanju funkcionarskih plač
Zbežati je lahko. A nič ne reši. Obratno. Pred ministri nove vlade je dve leti mandata in pristranskih mediji, ki jih napadajo že od prvega dneva. V SDS so jih vsaj vajeni. Ostali nekaj manj. Medtem se je na kritike iz opozicije in njenih medijev koalicija že odzvala in predlaga znižanje plač vsem funkcionarjem. Torej tudi opozicijskim, ki so to zahtevali od vlade. Za 30 odstotkov vsem. Odmeva veliko manj. Ni frenetičnega navdušenja, da bo država zdaj rešena. To kaže, da medije zanaša in so pristranski. Kar ni nobena skrivnost.

A o znižanju za vse bodo še razprave. Ker o tem odloča državni zbor. Čeprav anketa v Spletnem časopis ni raziskava javnega mnenja, kaže, da so bralci zadnje dni razumeli, kaj je bilo za populizmom in sprenevedanjem opozicije in medijev. Daleč najbolj so med možnimi odgovori podprli dva: da je Janša z razvrstitvijo ministrov v najvišji razred, ki mu ga zakon dovoljuje, ravnal prav. Drug največkrat izbran odgovor pa je bil, da bi si morali plače znižati vsi politiki, ker se bodo plače tudi ljudem znižale. Kar koalicija zdaj tudi predlaga. Torej, da se nečemu odrečejo tudi tisti, ki so nedavno zbežali z oblasti in zdaj iz opozicije s pomočjo svojih novinarjev bentijo čez tiste, ki rešujejo, kar je mogoče.

Že skoraj tragična dimenzija je, da ta polemika poteka, ko je vlada Marjana Šarca prej celotnemu javnemu sektorju s točno takšnim višanjem razredov v zadnjem letu že zvišala plače. Kar je imela velike finančne posledice. Tudi novinarjem javne RTV. Le političnim funkcionarjem jih ni. Ker si tega cagava manjšinski vladarji, ki so vladali brez podpore večine volivcev na volitvah, niso upali. S čemer so podrli, kot že dalj časa opozarja računsko sodišče, normalna plačna razmerja. Uradniški funkcionarji z rednim delovnim razmerjem so bolje plačani od političnih, ki so voljeni in se menjujejo. Janša je to, ko gre za ministre, ublažil.

Kam gredo ekonomski migranti
Medtem je pred državo še vrsta dilem. Le ena je, kako po tem, ko so države uvedle nadzor na mejah in močno omejile gibanje znotraj Evrope, ki gospodarsko vse bolj stoji, in tudi posamičnih držav, ravnati do ekonomskih migrantov, ki še kar množično prihajajo čez Balkan, ker je znano, da je slovenska meja velika luknja, kjer je mogoče na črno proti Italiji. Balkan ima hkrati velike težave še, ker domov prihajajo množice njihovih delavcev iz Zahoda, ki je obstal. In ker se tudi na Hrvaškem, v Srbiji, v BiH in drugod hitro veča število okuženih in bolnih, ki potrebujejo respiratorje.

Foto: epa

Vse migracije so zdaj tudi zdravstveno tveganje. Ekonomski migranti pa v našo državo še kar prihajajo tudi iz držav, kjer je okužb veliko, denimo iz Irana in iz takšnih, za katere ni nobenih zanesljivih podatkov. Povrhu je zdaj migrante, ki so k nam na črno prišli iz Hrvaške, težje vračati. Iz vlade so zadnje dni opozorili, da Hrvaška za vračilo migrantov želi potrdila, da niso okuženi s koronavirusom, kar še dodatno zapleta in obremenjuje delo policije na naši južni meji. In zdravstva. Najprej se preko njihove države švercajo k nam, potem jih moram pa tukaj testirati.

Vlada bo zaradi vsega tega predlagala rabo 37. a člena, da bi policiji lahko tudi vojska pomagala zaščititi samo našo južno mejo. A to lahko le, če se bo strinjala le opozicija, ker je potrebna ustavna večina. Za zdaj iz opozicije to možnost ostro zavračajo, češ da ni nobenih razlogov. Kot so še pred nekaj tedni trdili, da ni nobenih razlogov za aktivno preprečevanje hitrega širjenja virusa, češ da je to le gripica. Ki se testira, če se pokažejo znaki bolezni. Do takrat se dela. Tudi v zdravstvu.

A gripica in ekonomski migranti gredo v smer, kjer nekaj časa ne bo veliko služb in kjer se nekaj časa nihče ne bi smel družiti, ker bo sicer katastrofa. K nam, torej. Po poti, ki jo je odprla prejšnja vlada in ki zdaj preko Balkana in Slovenije ne vodi več v sijajen svet, ki smo ga poznali še včeraj.

Peter Jančič, Spletni časopis

Sorodno

Zadnji prispevki

To mrežo skrajne levice je potrebno zatreti že v kali

Venezuela uvaja zakon, ki bo levičarski vladi omogočil popolno...

Romi kamenjali gasilce, ki so gasili požar v njihovem naselju

Požari so v romskih naseljih pogosti. Tokrat je v...

Je parkirišče v Piranu res najdražje na svetu?

Na Facebooku je počilo. Uporabnik družabnega omrežja je delil...

23-letnik z izsiljevanjem od mladoletnic pridobival intimne fotografije in videoposnetke

Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Celje so opravili...